Vzorový dům Dominant Plus je dominantou Kojetic u Prahy. Projekt byl vybrán z nabídky 800 řešení společnosti G servis, výstavbu zajistila stavební a obchodní společnost Buildwork s přispěním mnoha dalších dodavatelů.

Protože vzorový dům bude sloužit zároveň k prezentaci použitých materiálů, dostalo se tu ke slovu neuvěřitelných 35 firem, které zde v reálu představují svou nabídku od stavebních materiálů až po vybavení interiéru. Budoucí stavebníci, kteří sem zavítají na prohlídku, si tak mohou vybírat ze široké nabídky stavebních systémů a materiálů a udělat si o svém budoucím domově konkrétnější představu ještě před položením „základního kamene", v tomto případě tvárnice Ytong. Protože si zájemci mohou vše doslova osahat, vyvarují se tak případnému zklamání, změnám a úpravám ve fázi výstavby, které budoucí bydlení oddalují i prodražují.

Nepřehlédnutelná stavební dominanta

Typový rodinný patrový dům Dominant Plus rozhodně nepatří k přehlédnutelným zděným stavbám. Na první pohled zaujme hmotou členěnou do více úrovní i kombinací hladké fasády s obkladovými pásky a dřevěnými prvky na částečně přiznaném krovu, ve štítech a na balkonech. Překvapí i interiérovým řešením s obytnou plochou rozloženou do více úrovní. Svým konstrukčním řešením se hodí pro rovinatý, i pro mírně svažitý pozemek. Pokud stavebníkovi nevyhovuje doporučená orientace vstupu k světovým stranám, může využít zrcadlově obrácený projekt, případně se domluvit na dalších dílčích úpravách projektu.

Je libo pánský klub s biliárem?

Komunikační křižovatku představuje chodba uprostřed přízemí. Je volně propojena s centrální obytnou částí s půdorysem ve tvaru L. Jedna část připadá kuchyňskému koutu s integrovanou komorou a navazující jídelnou, druhá obývacímu prostoru. V mezipatře, v prostoru nad garáží, se nachází velká místnost sloužící v typovém patrovém domě jako konferenční, v běžném rodinném domě může mít nejrůznější využití od domácí kanceláře přes fitness nebo dětskou hernu až třeba po pánský klub s biliárem.

Podkroví je vyhrazeno soukromé zóně, nad ním zbývá ještě prostor, který může sloužit např. jako velkokapacitní komora pro sezonní věci, nebo jako relaxační místnost.

Převahu má zdící systém Ytong

U vzorového patrového domu Dominant Plus se sedlovou střechou má materiálovou převahu zdicí systém Ytong, ze kterého je nejen obvodové zdivo, ale i stropní konstrukce a interiérová schodiště. Dodavatelem systému byla společnost Xella Porobeton CZ.

Vnitřní příčky tvoří sádrokarton, který spolu s omítkami dodala firma Rigips. Omítky či tapety a jejich povrchová úprava barvami Primalex slouží v interiéru vzorového domu k představení různých typů struktur a barevných variací.

Centrální ovládací jednotka a nejmodernější technologie

Podlahu kryje převážně marmoleum značky Forbo položené buď v pásech, nebo jako plovoucí podlaha. Marmoleum a dlažba jsou vhodnými materiály pro podlahové vytápění, které je zde kombinováno se stěnovými rohožemi, obojí od firmy Fenix Group. O snadný provoz se stará centrální ovládací jednotka.

Přestože tento vzorový dům není určen k bydlení, je kompletně vybaven nejmodernějšími technologiemi, jako je např. strukturovaná domácí elektrická síť společnosti Schneider Electric, spojující elektrické rozvody, počítačovou síť, příjem TV signálu apod. Názorné ukázky použitých materiálů najdete i v exteriéru (různé druhy dlažeb, fasáda dokončená perlitovou omítkou nebo lícovými pásky, zahradní prvky KB Blok atd.).

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem