Dům v malém městě na jihovýchod od Prahy sází na útulnost, trvanlivost a přírodní materiály, a přitom nepostrádá moderní švih. 

Na začátku budování rodinného domu stála nevysvětlitelná náhoda, která díky značnému úsilí a cílevědomému přístupu celé rodiny přinesla své ovoce. Naše hostitelka se pustila do stavby zejména na přání svých dospívajících dětí.

Zkosením rohu obývacího pokoje vznikl prostor pro velkou krytou terasu. Pískovcová dlažba s azurovým bazénem napodobují atmosféru slunného Středomoří.

„V bytě se nám nelíbilo, chtěli jsme slunce, prostor a vzduch,“ vysvětluje začátky velké rodinné anabáze. „Po delším hledání se mi nejvíce líbil dům z režných cihel, který získal titul Dům roku. Režné cihly, dřevo, velké členité prostory… Oslovilo mě praktické a velmi komfortní uspořádání, ale především útulný ráz, který se nijak ‚nepere‘ s moderním designem. Čirou náhodou architekt Jiří Houša, který je jeho autorem, bydlel v té době blízko nás. Nebylo možné nevyslyšet hlas osudu! Doporučil mi ke koupi pozemek v klidné malé obci na jihovýchod od Prahy a dali jsme se do práce.“

Tvář nastavená slunci 

Na slunnou parcelu v jižním svahu architekt osadil stavbu na půdorysu tvaru L. Směrem na západ, ke vstupu na pozemek, je umístěna garáž, druhé „rameno“ – společný obývací prostor – je orientováno k jihu.

Celým přízemím prochází velkoformátová italská dlažba. Interiér si majitelka domu zařizovala sama. Do atypického obýváku šťastně zvolila tlumené světlé barvy a sedačku ve tvaru půlkruhu, která krásně vyplní prostor u krbu.

Hlavní průčelí je v přízemí téměř celé prosklené, aby se zhodnotil krásný výhled přes městečko do krajiny. Prosklení je chráněné velkým přesahem střechy, který vytváří příjemnou krytou terasu. Ze společné obývací části, kde se odehrává jak vaření, tak i rodinné stolování a odpočinek, vede otevřené schodiště do podkroví. Tím je zajištěno přímé propojení a komunikace mezi oběma podlažími.

Mohutná valbová střecha ukrývá 3 ložnice a komfortní zázemí: každá ložnice má vlastní šatnu a výstup na balkon. Dům obklopuje pískovcová dlažba, která se na jižní straně rozšiřuje v terasovitou plochu se zapuštěným bazénem.

Jídelní stůl a židle s tmavou dýhou wengé krásně kontrastují se světlou podlahou a tvoří v interiéru přirozenou dominantu.

Osvědčené recepty

Architekt Jiří Houša při navrhování sází na solidní, prověřená řešení. „Používám zdicí systémy, které mají dobré tepelněizolační i tepelněakumulační vlastnosti,“ vysvětluje. „Za léta praxe se mi také osvědčily střechy s velkými přesahy – v létě vytvářejí účinné zastínění a interiér se nepřehřívá, v zimě naopak nebrání nízkým slunečním paprskům svítit dovnitř. Domácnost se i v létě obejde bez náročné a drahé klimatizace.“

Naše čtenářka zvolila konstrukční systém Durisol. V místě není plyn, z možných alternativ si vybrala elektrické podlahové vytápění. V přízemí jsou kabely instalovány v anhydritové vrstvě a překryty keramickou dlažbou, podlaha se rychle zahřeje a dlouho udrží teplo. V patře jsou použity plovoucí podlahy. Jižní okna lze zastínit předokenními roletami, není to ale příliš potřeba.

Pokoje v podkroví mají laminátovou plovoucí podlahu s dezénem buku a jsou vybaveny převážně bílým nábytkem, který vytváří vzdušný dojem. Z každého lze vyjít na vzduch na lodžii.

„Celou stavbu, konstrukci, dispozici i interiér jsme vymýšleli hodně dopředu, snažila jsem se nasbírat co nejvíc zkušeností a poučit se od všech známých, kteří stavěli,“ vzpomíná hostitelka.

„Vybírali jsme hlavně nadčasová řešení a kvalitní materiály. Řada věcí se měnila ještě v průběhu stavby, posouvaly se příčky, zásuvky a vypínače. Nic bych dnes neměnila, možná s jedinou výjimkou – dřez pod oknem není moc praktický. Bydlení je však celkově velmi příjemné, dům je světlý a útulný, má vynikající tepelněizolační vlastnosti a prakticky za každého počasí tu vládne pohoda. Přitom veškeré měsíční náklady na elektřinu – včetně vytápění a vyhřívání bazénu – nepřesahují 6 000 korun.“

Vychytávky pro pořádek

V našem domě určitě musím pochválit centrální vysavač Husky s vysávací štěrbinou v kuchyni, je to více než praktické. Také shoz prádla z horní koupelny do místnosti s pračkou je ideální pro udržení pořádku,“ doporučuje majitelka domu.

Text: Jitka Pálková, Foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem