Navštívili jsme příjemný dům z pálených cihel, který vyrostl na Rychnovsku. Je zajímavý i tím, že jej nechal postavit syn pro své rodiče.

Zadní strana domu ukrývá terasu, která slouží k příjemnému posezení. Zahradě se věnují oba dva manželé – paní domu má své záhony a pán domu zase opečovává skalku s jezírkem.Do malebného kraje v okolí Týniště zavál osud nejprve syna obyvatel zmíněného domu. Ten sice žil s rodiči mnoho let v Praze, ale po svatbě se vše změnilo. Jeho manželka pochází z nedalekých Třebechovic, a tak se novomanželé rozhodli, že se usídlí v jejím rodném kraji.

Zde si nejprve k bydlení adaptovali starší dům, ale pak se naskytla příležitost postavit ve vzdálenosti 300 m od jejich sídla novostavbu pro synovy rodiče, kteří se na důchod odstěhovali z Prahy. Rodina je tak pohromadě, prarodiče jsou nablízku svým vnukům a zároveň si užívají důchod v krásném a zdravém prostředí.

Oba dva jsou vášniví cyklisté, čemuž napomáhá i rovinatý charakter této části východních Čech. Paní domu kraluje zahrádce, pán domu rozšiřuje svou sbírku korbelů a kromě toho obhospodařuje skalku a podniká výpravy za samorosty do nedalekého lesa.

Pohled na kuchyňskou linku ve tvaru „L“ a jídelní kout v levé části. Místnosti dominuje obestavěná krbová vložka, která pomáhá v zimě s ohřevem teplé vody.

Parcela a stavební systém

Jak už to tak někdy bývá, záměr postavit dům se časově potkal s nabídkou města k odkupu parcel. A protože šlo o atraktivní lokalitu na okraji města, s koupí dlouho neotáleli. Pak už „jen“ zbývalo vybrat vhodný stavební materiál a slušnou stavební firmu. Volba padla na osvědčené pálené cihly Porotherm (v rámci programu Porotherm Dům Wienerberger) a stavební firmu Stating. Po podpisu smlouvy šla stavba rychle dopředu a za necelé dva roky byl dům kompletně k nastěhování. Po dvou letech v novém domě mají manželé jasno a do Prahy by se už nevrátili.

Dispozice domu

Nepodsklepený dvoupodlažní dům má obytné podkroví. Po vstupu do domu se ocitnete v prostoru zádveří a následně v chodbě, ze které vedou dveře na WC, do koupelny, do ložnice, spíže a ke schodišťovému prostoru. Hlavní obytný obývací prostor je bezbariérově spojen s kuchyní. Na dům navazuje kryté stání pro automobil, terasa a dílna. Nahoře se nacházejí dva pokoje, technická místnost, chodba a schodišťový prostor.

Díky proskleným posuvným dveřím je vidět do zeleně i ze sedací soupravy v obývacím pokoji. Se světlem si dobře rozumí i velkoformátové keramické dlaždice na podlaze.

Vytápění

Přízemí vyhřívá teplovodní podlahové vytápění napojené na elektrický kotel, v prvním patře jsou radiátory. Elektrický kotel zároveň ohřívá teplou vodu v nádobě pro domácí použití. V obývací části přízemí je umístěna obestavěná rohová krbová vložka BEF Home, která pomocí teplovodního výměníku v zimě pomáhá s ohřevem teplé vody. Díky tomu se veškeré náklady na energie pohybují kolem 30 000 Kč za rok, včetně praní a vaření.

Okno příjemného podélného tvaru přivádí dostatečné množství přirozeného denního světla až na jídelní stůl.

Zahrada a exteriér

„V Praze jsme měli v zahrádkářské kolonii pronajatou zahrádku. Když jsme se potom stěhovali sem, do nového domu, tak nám bylo vypěstovaných rostlin líto. Tak jsme postupně keříky převáželi autem sem, na novou zahradu,“ objasnila nám paní domu původ rostlin na vzorně udržované zahradě. Keře zároveň slouží jako optická bariéra chránící soukromí obyvatel domu.

Většinu zahrady tvoří zatravněná plocha vyšperkovaná skalkou s malým jezírkem, obvodové partie domu jsou lemovány úzkým květinovým záhonem. Jak jsme již zmínili, mezi velkého koníčka pána domu patří vyhledávání a úprava samorostů, což ani na zahradě nelze přehlédnout.

Další inspiraci najdete v tomto katalogu a na našem partnerském webu Stavbadomu.net.

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem