Výhled z obývacího pokoje na malou loučku s břízkami zakončenou listnatým hájkem bez známek civilizace budí představu bydlení v přírodě. Ve skutečnosti ale zděný dům stojí v husté nové zástavbě v malé obci na jih od hlavního města.

Ani pracovně není upřen krásný výhled. Galerii lemuje subtilní nerezové zábradlí.Pocit odloučenosti od světa přináší výhodná orientace pozemku a jeho poloha ve druhé řadě od místní komunikace - majitelé používají vlastní přístupovou cestu vedoucí podél hranice se sousedy. Trvale tu sídlí příjemně uklidňující ticho a na návštěvu sem chodí zajíci, bažanti a další „havěť".

Dřevěné paluby přechází do zahrady

Mladá dvojice, která předtím bydlela v panelovém bytě, si nové bydlení navrhla z velké části sama. „Syndrom neustálé stísněnosti a nedostatku místa nás motivoval k tomu, že jsme usilovali především o co největší otevřený volný prostor," vysvětluje pán zděného domu. Proto je základem dispozice velký ústřední obytný prostor s jídelnou, kuchyní a relaxační částí, který se ve vertikálním směru otevírá do druhého podlaží, horizontálně přímo navazuje na vstupní zónu a pracovnu a prostřednictvím terasy - dřevěné paluby na jižní straně - přechází do zahrady.

Celé přízemí, schodiště a galerie v patře tvoří jednu spojitou nádobu, pouze místnosti sloužící jako zázemí (koupelny, šatny, spíž, technická místnost, garáž) a ložnice v patře jsou odděleny dveřmi.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Harmonický vzhled stavby

Díky tomuto uspořádání může lidské oko, denní světlo i vzduch nerušeně procházet prostorem. Významně k tomu přispívají i prosklené plochy a okna, jejich velikost a rozmístění, promyšlené jak z hlediska harmonického vzhledu stavby, tak z hlediska prosvětlení interiéru. Do důsledků se tu potvrzuje jedna ze základních architektonických pouček, která praví, že prostor tvoří hmota a světlo.

Jižní a západní okna budou dodatečně zastíněna venkovními kovovými žaluziemi.Původní představa zděného domu ve tvaru krychle narazila na obvyklý požadavek stavebního úřadu na šikmou střechu. Stanová střecha se zaatikovým žlabem pak představuje oboustranně únosný kompromis. Základní dispoziční koncept upravil Ing. Petr Šikola, který také navrhl fasády a vtiskl domu pregnantně úsporný architektonický výraz.

„Odborník dal domu řád a pomohl nám vyřešit věci, které jsme jako laici nemohli znát. Schodiště se přesunulo do centrální polohy, což je z konstrukčních důvodů i vzhledem k provozu domu praktičtější. Během stavby jsme prováděli další úpravy jako změny velikosti koupelen a podobně. Nejvíc nás zaujala prvotní studie s elegantními fasádami z pohledového betonu, vzhledem k velké pracnosti a finanční náročnosti jsme ale museli nakonec zvolit variantu s hladkou bílou omítkou," vysvětluje majitel domu. Ta se ale svou čistotou a elegancí původnímu návrhu zcela vyrovná.

Luxusní zařízení vzešlo od paní domu

Improvizace dnes nemají dobrý zvuk a většinou se ani nevyplácejí, zde jsme však potkali výjimku potvrzující pravidlo. Luxusní zařízení zděného domu nevzešlo z renomovaného interiérového studia, jak by se na první pohled zdálo, ale je hýčkaným dítětem paní domu.

Skleněné balkonové zábradlí a rohová okna jsou nápadité detaily, které dodávají stavbě lehkost a zajímavější vzhled.Princip spočívá v čistých tvarech, minimálním množství nábytku a doplňků a v kontrastu bílých ploch odrážejících se od tmavé podlahy s dezénem wengé. Řešení vysoce efektní, přitom geniálně jednoduché.

Výsledek nemá chybu

Majitelé zděného domu vždy pečlivě vyvažovali cenu a užitnou hodnotu, drahé designové výrobky citlivě kombinovali s levnějšími. Díky mimořádné zručnosti a schopnosti improvizace nevyšlo zařízení extrémně draho. Řadu montážních prací pán domu prováděl vlastníma rukama, mnoho kovových prvků vyrobil zámečník na zakázku o řád levněji, než jej prodávají značkové obchody (kovové podlahové lišty, krbové nářadí, originální dveřní kování, nerezové doplňky). Kuchyňská linka, kterou vyrobil podle návrhu majitelky domu známý truhlář, jako by z oka vypadla těm z luxusních italských katalogů. Když se dobrý nápad spojí s tvořivostí pověstných zlatých českých rukou, výsledek nemá chybu.

text: Jitka Pálková, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem