Dřevěný dům, který vyrostl nedaleko malého městečka v Povltaví, nás zaujal nekompromisním moderním výrazem. Atraktivní architektuře nechybí ani skryté vnitřní půvaby: originální technické řešení a komfort za přijatelnou cenu.

Přesahující střecha a předsazené boční stěny vytvářejí na jižní straně, před hlavní obytnou částí, ochranu proti povětrnosti a navozují větší pocit intimity.Majitel parcely v krásném místě, v nové zástavbě na jih od Prahy, se z časových důvodů rozhodl pro dřevostavbu. Výběr z nabídky typových domů však ničím nezaujal, a tak se rozhodl obrátit se na architekty. „Představoval jsem si jednoduchou střídmou kostku s obývacím prostorem v přízemí, dvěma ložnicemi, pracovnou a zázemím v patře," uvedl majitel domu. „Většina návrhů sice splnila tyto základní věcné požadavky, ale chyběla jim přidaná hodnota. Obvykle volím jinou cestu než ostatní, a proto mě nejvíce oslovila práce architektů z ateliéru Prodesi-Domesi, kteří přistupují ke každému projektu velmi individuálně, přinášejí vlastní technické know-how a i malému domu vtisknou originální tvář."

Dům zaujímá dominantní pozici

Architektonický návrh zohledňuje „strategickou" polohu parcely na okraji nové zástavby, s hezkým výhledem na louku a les. V místě, kde se střetávají dvě ulice, zaujímá dům dominantní pozici. Je umístěn v severovýchodním rohu pozemku, odkud vede přístup na zahradu.

Úspornost dřevostavby vychází z kompaktní čtvercové dispozice s minimálním podílem komunikací a racionální velikostí všech místností. To se ale při promyšleném řešení nijak nevylučuje s komfortem, nechybí patřičné zázemí ani úložné prostory (jak tomu někdy bývá u malých typových domů, kde developeři dosahují nízkých nákladů za cenu nedostatečného zázemí či vybavení). K chladnému severnímu průčelí jsou přiřazeny prostory zázemí, střed přízemí zaujímá hala se schodištěm.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Přes střechy výhled na louku a les

Západní, východní a severní fasádu domu kryje antracitový plášť z cembonitových desek. Okna jsou stíněna předokenními hliníkovými žaluziemi, velkou prosklenou plochu v přízemí chrání markýza zavěšená na ocelových táhlech.Společný obývací prostor je rozvržen na půdoryse ve tvaru písmene L a obrací se k jihu a k západu. Jeho užitná plocha 35 metrů čtverečných by stačila i tříčlenné rodině, a přitom neklade velké nároky na úklid, údržbu a vytápění. Z obývacího pokoje se prosklenou stěnou vychází na terasu, částečně krytou přesahem střechy a bočních stěn. Princip zónování se uplatňuje i v patře, kde se nacházejí dvě ložnice a pracovna. Výhledy z pokojů směřují na osluněné strany, koupelna a šatna „hledí" k severu. Pásovým oknem lze z pracovny přehlédnout přes střechy sousedních domů na louku a les, kde se často pasou srnky a zajíci.

Dobře zabalený dům

Jižní okno v přízemí je zastíněno pevným roštem z neupravených modřínových profilů, který přímo navazuje na obklad fasády. Vstup z terasy a okno v patře chrání předokenní hliníkové žaluzie. Dřevo bude časem přirozeně stárnout a získá našedlou patinu. Cembonitové obložení ostatních obvodových stěn domu je navrženo v souladu s dispozicí velmi promyšleně tak, aby do něj okna a dveře svou polohou, šířkou i výškou přesně zapadaly a zůstal zachován pravidelný nenarušený spárořez.Z původní představy krychlového domu se vzhledem k požadavkům místního stavebního úřadu vyvinul atypický tvar s pultovou střechou. „Základní koncept inspirovala pootevřená krabička zápalek," říká autor, architekt Pavel Horák. Přesahující střecha, severní, východní a západní fasáda jsou obloženy cembonitovými deskami a vytvářejí jakýsi kompaktní ochranný obal, v němž jsou jen menší okna. Návrh fasády vychází ze snahy dodržet čistý spárořez, půdorysný rozměr domu i rozmístění a velikost oken se tedy odvíjejí od základního modulu (šířka desky 120 cm).

Jedna z nich dokonce „maskuje" vstup ze zahrady do skladu. Šedý strukturovaný povrch příjemně kontrastuje s otevřenou jižní fasádou, obloženou latěmi z neupraveného modřínového dřeva. Kompozice vrcholí velkým ložnicovým oknem v patře, které je chráněno předokenní žaluzií.

Dům je dokonale „zabalený" i v technickém slova smyslu, což potvrzují jeho tepelněizolační vlastnosti. „Srovnání zděné a dřevěné stavby mi připomíná rozdíl mezi těžkým a lehkým jídlem," říká architekt. „Uvnitř máme po celý rok optimální klima, interiér příjemně voní dřevem. A náklady na vytápění za letošní topnou sezónu od října do května činily necelých 8 400 Kč."

text: Jitka Pálková, foto: Lina Németh

logo MessengerPoslat Messengerem