Elegantnímu, a přitom praktickému rodinnému domu z produkce studia KOHL architekti daly vzniknout zajímavé okolnosti. Manželé středního věku si jej postavili, aby se tu mohli setkávat se svými dvěma dospělými dcerami a jejich rodinami.

Bydlení v rodinném domě by mělo kromě pohodlí generovat také prostředí, které rodinu a její požadavky na sociální kontakt ovlivňuje svou atmosférou a estetickou úrovní. Tyto aspekty mají mnohem hlubší a důležitější dopad na komfort bydlení, než by se při letmém pohledu mohlo zdát. Dům, který jsme navštívili, je pak ukázkou toho, jak tyto faktory mohou spolu souviset a jak je jejich propojení důležité. O tom všem jsme si povídali se stavebníky.

„Naši úzkou rodinu tvořím já s manželkou, dále za ni považujeme dvě dcery s manžely a čtyři vnoučata. Scházíme se pravidelně i s širší rodinou, kde je nás 25 a u příležitosti významných svátků je nás až 32. Setkání probíhají většinou u nás doma. Pozemek jsme si pořídili s výhledem na stavbu domu starší dcery. Ona se svou rodinou si ale oblíbila náš původní dům, který se nachází nedaleko, stejně jako dům druhé dcery. A tak máme ideální možnost pro vzájemné soužití a zároveň i prostor pro nezbytné soukromí. Lokalita se nám líbí, máme tu své kořeny, a navíc je odtud blízko do centra města,“ začal náš rozhovor.

Potřebné propojení vnitřní kuchyně s jídelní částí terasy v exteriéru, přirozený stín při posezení u jídelního stolu na terase v pohledově zakrytém koutu od okolí

Jaké nároky jste měli na vzhled a funkčnost vašeho budoucího domu?

Na počátku jsme architektovi sdělili naše představy, že by mělo jít především o přízemní bezbariérovou stavbu s velkým výhledem do zahrady, s malou ložnicí, ale velkou jídelnou, otevřenou kuchyní a obývacím pokojem. Uvažovali jsme i o velké garáži s možností zázemí pro náš karavan a s prostornou koupelnou se saunou. Na základě našich představ kancelář zhotovila model, pohledové studie a dispoziční řešení. Po drobných úpravách jsme zadali realizaci stavebního projektu.

Také se podívejte: Dům otevřený do všech stran

Jak probíhala spolupráce? Vím, že KOHL architekti dodávají komplexní návrhy rodinných domů včetně návrhu interiéru, nábytku, barev, doplňků apod. Jak to bylo u vás? Zasahovala vaše paní?

Podařilo se nám společně skloubit naše požadavky, došlo k velmi dobré spolupráci mezi námi a provádějící firmou DIK stavby, s níž už máme zkušenost, s aktivní účastí architektonické kanceláře. Pravidelně jsme se scházeli podle potřeby na kontrolních dnech, přímo na stavbě se pružně řešily detaily a harmonogramy prací. Realizace proto byla velmi krátká, do šesti měsíců od zahájení stavby jsme se stěhovali do již zcela dokončeného domu včetně stolařských prací.

Pokud jde o světla či stolařinu, návrhy a realizace vznikaly s firmami, se kterými architektonický ateliér dlouhodobě spolupracuje

Splňují parametry domu vaše požadavky na bydlení? Bylo něco v této oblasti, na čem jste výrazně trvali?

Bydlí se nám velmi dobře, oceňujeme především výborné začlenění domu do zahrady a – vzhledem k velikosti domu a velkému prosklení – i rozumné provozní náklady a hospodárnost provozu. Dům má výbornou dispozici. Jsem velmi spokojen, že se nám podařilo umístit do obývacího pokoje a jídelny jako dominantu otevřený krb dle našeho návrhu. Oceňujeme i propojení těchto prostor s dětským pokojem pro vnoučata. Také se nám líbí využití přírodních materiálů a využití potenciálu zahrady a pohodlí přízemní stavby.

Vybavení interiéru je atypické, v provedení z dýhované dřevotřísky v kombinaci s lamino deskami (vnitřní police a dělení)

Na průběh spolupráce a její charakter jsme se zeptali také Ing. arch. Daniela Labuzíka:

Jakým způsobem se vyvíjela počáteční spolupráce s investorem?

Na investora jsme měli štěstí. Velikostně nám dům určil, co se týká architektury a designu, nám ponechal poměrně volnou ruku. Což dává volnost, ale i zavazuje. Trefit se do stylu klienta není vždy úplně lehké, ale klaplo to. Několik počátečních konzultací nad stylem domu, jeho umístěním, několik skic řešení a mohli jsme studii dokončit. Samozřejmě vše doprovázela průběžná kontrola investičních nákladů budoucího domu včetně zahrady a celkového okolí.

V architektuře tohoto domu se nedají zapřít charakteristické prvky vašeho ateliéru. Jaké byly v tomto smyslu požadavky rodiny a jaká byla vaše rozvaha?

Volnost v zadání nám umožnila navrhnout dům v našem stylu, se zapracováním místních podmínek pozemku, světových stran, terénu, stávající zeleně, umístění okolních domů, příjezdové komunikace a mnoho dalších. Dům jsme komponovali se společenskou částí, směřující do nerušené a prosluněné části zahrady, umožňující klidný relax majitelů s rodinou, zejména s vnoučaty.

Forma domu je řešena jako seskupení hranolů s vysunutou částí obývacího pokoje jihozápadním směrem

Jaká byla reakce investora na tak moderní architekturu s dominancí skleněných ploch a velkým vnitřním prostorem? Nebyl tu problém s generačním vnímáním prostoru, hodnot, souvislostí atd.?

Rodina původně bydlela v klasickém domě ve stylu 70. let, s nepřímým přístupem do zahrady z obytné části, s omezenou velikostí zahrady a také těsnou blízkostí sousedů. Vybrali si nás podle našeho stylu architektury. Jde o vzdělanou a velmi zcestovalou rodinu. Myslím, že na svých pomalých, ale na vnímání krajiny a architektury o to intenzivnějších cestách obytným autem křížem krážem Evropou dosáhli vysokého stupně sebevzdělání v oblasti moderního stylu bydlení.

Další návštěva nevšedního přízemního domu: Bydlení pro harmonii generací

Dům byl samozřejmě formován ve vztahu k jejich zálibám, například v knihách, umění, vaření, modelářství, ale také například nutností zaparkování jednoho z největších obytných aut před přípravou dalšího výletu. Prosklení do zahrady na prosluněnou klidovou stranu určitě vítali, to bylo právě to, co jim v jejich původním domě chybělo.

Obytná část je orientována na prosluněné strany, zároveň se architekti snažili omezit vizuální kontakt se sousedy. K domu vede snadný příjezd po dlážděné žulové cestě, klidová zóna se nachází v „závětří“ za obývacím pokojem

Můžete popsat materiály použité pro stavbu domu a jeho vlastnosti z hlediska provozních nákladů a údržby?

Požadavek na bezúdržbovost domu je v současnosti u všech klientů běžný a správný. Proto volíme vyzkoušené moderní a kvalitní materiály. Omítky se samočisticím efektem, ale difuzně otevřené, kamenné obklady, pohledový beton, tropické dřeviny na terasách. Jako dlažby preferujeme přírodní materiál ve formě žulového odseku, který umí stárnout do krásy a také přirozeně umožňuje zasakování dešťových vod.

Prosklené plochy vzhledem k velikosti řešíme v nejvyšší kvalitě zasklení trojsklem s odrazivou složkou jako ochranou proti tepelnému záření, hliníkové rámy s přerušeným tepelným mostem. Navíc vybavenými venkovními žaluziemi, řízenými centrálním inteligentním systémem. Celý dům je nadstandardně zateplen, a jak se ukazuje stále citelněji, není problém dům vytopit, ale přirozeně udržet v teplých dnech ve snesitelné tepelné pohodě bez výraznější potřeby klimatizace.

Kombinace svítidel, jejichž tvar byl navržen pro tento dům, otevřeného prostoru, pečlivě zvolených pastelových tónů stěn a pronikajícího denního světla vytváří přívětivě laděnou atmosféru interiéru

Tip pro vás: Návštěvy zajímavých rodinných domů najete také na webu dumabyt.cz

Text: Stojan Černodrinski | Foto: KOHL architekti

logo MessengerPoslat Messengerem