Heslo „Můj dům, můj hrad" pro dnešní mladou generaci s dynamickým životním stylem trochu pozbývá na platnosti, přesto má domov v životě rodiny stále zásadní význam. Moderní komfort nespočívá ani ve velikosti, ani v přepychu, ale v dobře promyšlených řešeních.

Součástí koupelny v přízemí je sprchový kout pod schodištěm (vzadu vlevo).Velká parcela na kraji vesnice s výhledem na panorama Beskyd je v dnešní době sama o sobě luxusem. Mladí manželé si přáli účelné bydlení za cenu kolem dvou milionů korun. Oba již měli zkušenost s bydlením v domě i v bytě a na podobě svého budoucího domova se dobře shodli.

„Naše vize byla jednoduchá moderní stavba, blízká funkcionalistickému stylu. Typové domy se nám nelíbily, navíc přizpůsobit typový projekt našim představám by znamenalo další investice. Zdálo se nám jednodušší svěřit projekt i stavbu architektovi, který zajistí ‚full servis' včetně stavebního dozoru a jednání s dodavatelskými firmami, a naše očekávání v tomto směru se splnilo."

Obývací pokoj přechází prosklenou stěnou v terasu

Pro spolupráci s architektem Radimem Václavíkem rozhodly reference od známých a návštěva domu, postaveného podle jeho návrhu. „Přímý osobní kontakt s architekturou byl pro nás největší inspirací," říká paní zděného domu.

Původní záměr jednopodlažního bydlení se neuskutečnil, vycházel vzhledem k ceně zemních prací a zakládání nákladněji než dvoupodlažní řešení o téže užitné ploše. Patrový zděný dům má standardní rozvrh se zázemím a společnou obytnou zónou v přízemí a ložnicemi v patře. Příznivá poloha pozemku umožnila ideální orientaci, do domu se vchází ze severní strany a obytné místnosti prohřívá jižní slunce. Severní fasáda je kompaktní a uzavřená, aby poskytovala ochranu, opačná strana se naopak maximálně otevírá zahradě a výhledu. Obývací pokoj přechází prosklenou stěnou v terasu v podobě dřevěné paluby na trávníku.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Hala i schodiště se prolínají do obytného prostoru

Výtvarnou dominantu přízemí představuje železobetonové schodiště opatřené stěrkou a červeným nátěrem. Schodišťový prostor je přímo propojen s obývacím pokojem.Základem úspornosti je kompaktní obdélníková dispozice, v níž chodby zaujímají jen minimální plochu. Nenajdete zde nevyužité prostory ani zbytečné dveře, hala i schodiště se přímo prolínají do obytného prostoru. Také velikosti jednotlivých místností se podrobily kompromisu mezi užitkem a cenou. K bydlení pro tříčlennou rodinu postačuje půdorys o vnějších rozměrech 6,7 x 10,7 m.

Interiér zděného domu se obešel bez drahých ušlechtilých materiálů, přesto působí velmi elegantně. „Radim Václavík nás překvapil nekonvenčními nápady, které vycházejí z odvážných kombinací barev a materiálů. Vytvořil kontrastní výtvarné efekty, které nestály mnoho peněz, ale rozhodně nejsou laciné," líčí své pocity paní domu.

Luxusní a praktická podlaha na mnoho let

Prozradíme několik „triků": kovové zárubně s šedým nátěrem a stínovou drážkou, kombinované s bíle lakovanými dveřmi, vyznívají napohled téměř stejně ušlechtile jako několikanásobně dražší hliníkové rámy a totéž platí i pro šedě natřená dřevěná okna na bělostné fasádě.

Litá průmyslová pryskyřičná podlaha, velkorysé pevně zasklené okno, nábytek z IKEA v kontrastních barvách – recept na působivý dojem za přijatelnou cenu.Velkou finanční položku v každém domě představují podlahy. Litá průmyslová pryskyřičná stěrka, lesknoucí se jako zrcadlo, je luxusní a praktická podlaha na mnoho let.

Kvalitní bydlení spočívá ve funkčnosti

Důkladným testem na misce vah prošel i výběr nábytku a zařízení. „Podle mého názoru kvalitně provedená kuchyňská linka z MDF desek splní stejnou službu a navíc se mnohem lépe udržuje než kuchyň dýhovaná. Svému účelu dobře poslouží i nábytek značky IKEA, obdařený navíc svěžím designem.

Kvalita bydlení pro nás nespočívá ve vzhledu a velikosti domu, ale spíše ve funkčnosti, stylu a dobrých nápadech," říká paní zděného domu.

text: Jitka Pálková, foto: Jiří Vaněk, Jana Labuťová

logo MessengerPoslat Messengerem