Architekt Henri Cleinge dostal za úkol zrekonstruovat 200 let starý kamenný dům ve městě Dorval kanadské provincie Québec a přistavět k němu moderní část.

Projekt Bord-du-Lac House se stal útočištěm pro tři generace. „Dům byl navržen pro manželský pár lékařů, jejich dvě děti a dva prarodiče. Přáli si vícegenerační dům, jejichž počet v Montrealu a na dalších místech stále roste,“ vysvětluje architekt.

Projekt Bord-du-Lac House se stal útočištěm pro tři generace.

Prarodiče a děti bydlí ve starém domě, zatímco jejich rodiče se přesídlili do nového. Právě kvůli rodinným poutům bylo při návrhu nezbytné dodržet propojení starých a nových prostor. Každá stavba má v obývací části dvojnásobně vysoký strop, který umožnil architektovi vybudovat praktický most, který překlenuje prostranství mezi domy.

Most překlenuje prostranství mezi domy.

Nové versus staré

Obývací prostor se pyšní výškou přes dvě podlaží. Nad ním je na vyvýšeném místě umístěna ložnice rodičů a koupelna oddělená skleněným zábradlím a závěsem. V prostoru pod sníženým stropem je kuchyně v minimalistickém stylu.

V prostoru pod sníženým stropem je kuchyně.

V domě nechali majitelé instalovat vysoká okna, která sahají od podlahy až ke stropu a dokonale zaplavují prostor přirozeným světlem. Tmavé masivní rámy jsou výrazným prvkem oken s výhledem na řeku a zeleň, která obklopuje nemovitost.

Obývací prostor se pyšní výškou přes dvě podlaží.

Původní dům pochází z roku 1850 a postavila ho společnost Hudson Bay Trading Company. Silné kamenné zdi podpírají těžké dřevěné trámy. Součástí kamenného domu je zrekonstruovaná kuchyň doplněná o veškeré vymoženosti současnosti.

Součástí kamenného domu je zrekonstruovaná kuchyň doplněná o veškeré vymoženosti současnosti.

Přestože jsou v interiéru zachovány původní struktury a působí velice rustikálně, najde se v něm značné množství moderních prvků. Henri Cleinge pracuje s historickými budovami na základě protikladů než napodobování a říká, že jeho strategií bylo vytvořit kontrast mezi starým a novým bydlením. Chtěl se vyhnout imitacím a umožnit vznik symbiotického vztahu mezi domy.

Dřevo je spojujícím prvkem starého i nového domu

Ačkoliv se obě stavby od sebe navzájem velmi liší, společně vytvářejí funkční zázemí pro všechny členy rodiny.

Henri Cleinge

Kanadský architekt Henri Cleinge založil studio v roce 1998. Jeho cílem je především respektovat jednoduchost a podstatu. Klade důraz na světlo a prostor definovaný materiály, jako je dřevo, ocel a beton.

Cleinge.com

Text: Dana Klomínková, Foto: Marc Cramer

logo MessengerPoslat Messengerem