Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách. Výsledkem je prosluněná a do přírody otevřená stavba, která se i díky svažitosti terénu opticky vznáší nad okolím.

Pozemek mladý pár nadchl od prvního okamžiku. „Je to krásně situovaná parcela, v krásném prostředí, takže především to byla pro nás výzva dané místo nezkazit,“ vzpomíná investor a pokračuje: „Měli jsme představu o počtu místností a dispozicích domu, ale nedokázali jsme naší představě dát tvar, na to jsme potřebovali pomoc architekta. Kdosi mi doporučil pana architekta Vostrackého, a když jsem zhlédl projekty na jeho webu, věděl jsem, že je to můj ‚šálek kávy‘. S jeho návrhy jsme se hned ztotožnili,“ pokračuje investor.

Velkorysé terénní úpravy

Stavební pozemek ve tvaru obdélníku cca 50 x 32 m byl směrem k jihu poměrně svažitý, převýšení na delší straně dosahovalo až čtyři metry. Dům z cihel Heluz byl navržen jako přízemní ve tvaru obdélníku, který předěluje pozemek na dvě části – dvůr se zpevněnou plochou na severu a zahradu na jihu. Objekt je situován k severní hranici pozemku, co nejvýše bylo možné, a zahrada byla navržena ve dvou úrovních. Ta zvýšená nad původní terén je v rovině s obytnými místnostmi a terasou a plynule na ni navazuje i koupací jezírko. Druhá úroveň směrem na jih je řešena na úrovni původního terénu a je osázena většími stromy.

Dům je postavený z cihel HELUZ, zateplený a má zavěšenou fasádu z desek dvou barev. Je situován k severní hranici pozemku a z této strany je maximálně uzavřený

„Chtěli jsme bezbariérovou variantu, což se nám v podstatě povedlo. Dovezli jsme poměrně velké množství zeminy pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže výhledy jsou úplně famózní. Jsme tak trochu nad okolím, a kam se člověk podívá, tam vidí kus krásné jihočeské přírody, pole, lesy, údolí Šindlových Dvorů. Člověk se tu cítí jako na vsi, je tu úplný klid, přesto do osmi minut můžeme být na náměstí v Českých Budějovicích,“ pochvaluje si bydlení investor.

Také jsme navštívili: Přízemní dům pro každý věk

Jednoduchá dispozice

Obdélníkový tvar domu umožnil jednoduché dispoziční schéma (5 + 1), kdy všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih do zahrady a ze všech místností je přímý vstup na zahradu. Hladká linie jižní fasády byla narušena vysunutím ložnice, což zvýšilo intimitu prostředí na terase.

Přehlednému interiéru dominuje červená sedací souprava a zajímavě řešené osvětlení v podhledu. Dodavatelem vybavení interiérů bylo Truhlářství Fencl

Dům je rozdělen na dvě části propojené obývacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, z druhé strany pak dva pokoje pro děti s vlastní koupelnou a pracovna. Hlavními dveřmi je možné vejít přímo do obývacího pokoje, do technické místnosti, toalety nebo šatny. Ze šatny je pak průchod do dětských pokojů, aniž by bylo nutné procházet přes obývací pokoj. Denní část domu je umístěna podélně u prosklené jižní fasády. Na kuchyň navazuje přístřešek, pod kterým je umístěno sezení a jídelní stůl.

Koupací jezírko místo bazénu

Ze všech místností je výhled na koupací jezírko, které navazuje na terasu. „Jezírko jsme viděli na zahradě pana architekta a okamžitě jsme se pro něj nadchli, je to krásný prvek a člověk si tu přírodu přinese doslova před okna,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční bazén.

Údržba koupacího jezírka není nijak složitá – jednou za rok do něj majitelé přidají bakterie, které se starají o čistotu vody a fungují do +4 °C. V zimě se jezírko vzduchuje, aby nezamrzlo. „Jinak je třeba jen běžně čistit hladinu, jako u každé vodní plochy,“ říká pán domu. Radost mu dělá ale celá zahrada, která je dílem zahradní architektky Nely Hermanové, s níž majitelé konzultují i další vývoj zahrady a její údržbu. „Zahrada se stále vyvíjí do krásy, zeleň se stále více zapojuje,“ říká spokojeně investor.

Zdvižně-posuvné portály mají hliníkové rámy a vykazují perfektní těsnost i lehký a hladký pojezd, takže je manuálně snadno otevře i předškolní dítě

Chytré technologie

Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch/ voda, jehož provoz je podle majitele zcela automatický, nevyžaduje žádnou péči. Tepelnou pohodu celoročně zajišťují prosklené stěny z vysoce tepelněizolačních okenních systémů Schüco AWS 90. SI+ s trojitým izolačním sklem na úrovni pasivního standardu a úzkými pohledovými šířkami profilů v kombinaci se zdvižně-posuvným systémem.

Nepřehlédněte: Dům na dosah od města jako ideální zázemí pro rodinu

Majitel si vybral vysoce tepelně izolovaný posuvný systém se zdvihem Schüco ASS 70 BE VI, který umožňuje realizaci velkých roztečí otevření a vykazuje perfektní vodotěsnost i zvukotěsnost. „Posuv je sice manuálně ovládaný, ale otevře ho i naše čtyřletá dcera, takže je to opravdu lehké a snadné,“ chválí si výběr investor.

Tepelnou pohodu celoročně zajišťují prosklené stěny z vysoce tepelněizolačních okenních systémů Schüco AWS 90. SI+ s trojitým izolačním sklem

„Hliníkové systémy Schüco nám doporučil pan architekt, a i když v rámci rozpočtu to byla poměrně vysoká částka, věděli jsme, že na této položce šetřit nebudeme, přece jen skleněné plochy jsou poměrně masivním prvkem stavby a my jsme chtěli kvalitní okna,“ pokračuje investor. Stejný přístup uplatnil i pro vstupní dveře od téže firmy – s lícujícími dveřními křídly a tepelněizolačním sklem splňují ty nejvyšší nároky na design a čtečka otisků prstů zase zvyšuje komfort i bezpečnost vstupu.

Dům je vybaven inteligentním řízením Loxone, díky čemuž se vše dá ovládat z mobilu – rolety, světla, brány, dveře... „Hlavně nesmí vypadnout elektřina,“ žertuje majitel domu.

Text: Alena Drtinová, Markéta Klocová
Foto: Petr Zikmund

logo MessengerPoslat Messengerem