Ecologia Montréal je prvním rodinným domem v Montréalu, který se může pyšnit mezinárodně uznávanou certifikací LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) v nejvyšší úrovni Platinum. Environmentální certifikace LEED poskytuje nezávislý důkaz o kvalitě budovy. Hodnotí bezprostřední dopad na okolí, hospodaření s pitnou vodou, spotřebu energie, použité materiály a kvalitu vnitřního prostředí.

Majitelkou je kanadská herečka Sabine Karsenti s manželem a synem. Jejím přáním bylo na místě opuštěné stavby vybudovat ekologický dům, aniž by bylo nutné obětovat současný design. Ke spolupráci proto přizvala interiérového designéra Gervais Fortina z Ecologia Foundation a člena Asociace designérů v Québecu (APDIQ), který jí pomohl zrealizovat plány.

První dům se zelenou certifikací v kanadském Québecu (Zdroj: Gervais Fortin, Ecologia Foundation; Foto: Alexandre Parent)

Dům o rozloze 250 m2 je postaven z monolitického tepelně-izolačního betonu. Ten je v posledních letech využíván evropskými architekty pro vytváření velmi zajímavých staveb. Beton obsahuje 39% recyklovaných materiálů.

Korunou domu je zelená střecha přinášející majitelům domu i okolí řadu výhod. Ať už jde o snižování energetické náročnosti stavby, prodloužení životnosti střešního pláště a zadržení srážkové vody či prachových částic.

První dům se zelenou certifikací v kanadském Québecu (Zdroj: Gervais Fortin, Ecologia Foundation; Foto: Alexandre Parent)

K minimalizaci tepelných ztrát slouží dvojité zasklení s reflexní fólií a vnitřní prostor dvojskla plněný izolační vrstvou kryptonu. Na střeše jsou instalovány termodynamické solární panely.

První dům se zelenou certifikací v kanadském Québecu (Zdroj: Gervais Fortin, Ecologia Foundation; Foto: Alexandre Parent)Fasádu tvoří vápencové obklady pocházející z nedalekého lomu St. Marc. Vnitřní stěny jsou opatřeny vápenným a konopným nátěrem a dodávají zdem sametový vzhled. Interiér je modernějšího rázu, nicméně minulost zanechala své viditelné stopy v interiéru. "Zachovali jsme trámy z původního domu postaveného před rokem 1890 a obložili jimi stropy," říká majitelka Sabine. Elektrické spotřebiče v domácnosti splňují přísné normy pro úsporu energie. Interiérový nábytek je vyrobený z materiálů odolných vůči každodennímu použití.


Základem koupelnového vybavení je biologicky rozložitelná pryskyřice, která se vyrábí ze sóji. Veškeré baterie v domě mají adaptéry pro snížení průtoku vody. Dalším energeticky úsporným řešením je sálavé podlahové vytápění v kombinaci s geotermálním systémem.

Kuchyňské pracovní desky jsou z recyklovaného granitu a lakované povrchy skříní mají nulový obsah ekologicky škodlivých těkavých organických látek (VOC). Majitelé si nechali u Atelieru-001A vyrobit jídelní stůl na míru ze dřeva původního domu.

Prosklené atrium je umístěné v centru domu, odděluje obývací pokoj od jídelny a kuchyně a přináší více světla do interiéru.

První dům se zelenou certifikací v kanadském Québecu (Zdroj: Gervais Fortin, Ecologia Foundation; Foto: Alexandre Parent)

Kontakty: Ecologiamontreal.comGervaisfortin.com

Text: Dana Klomínková, Foto: Alexandre Parent

logo MessengerPoslat Messengerem