Nestává se často, aby byla radikálně přestavována novostavba, natož aby byla přetvořena na plně automatický inteligentní dům, jako v případě rodinného domu na východním okraji Prahy.

Na počátku to byl patnáct let starý, plně obyvatelný dům, ale původní majitel ho nechal postavit jako dvougenerační, což novým majitelům dispozičně nevyhovovalo. Podrobili tedy dům důkladné přestavbě, kdy nechali zbourat část střechy, původní padesátimetrovou terasu využili pro ložnici a koupelnu a část domu nechali přistavět. Noví majitelé původně bydleli v rodinném domku, ale chtěli větší dům i větší parcelu.

Dům je s venkovním prostorem maximálně propojen vizuálně i přímo posuvnými prosklenými stěnami. Rozsáhlá terasa navazuje na zastřešený bazén a odpočinkovou zahradu.

„Nejprve jsme oslovili pana Ing. arch. Jiřího Košťála z AM Studia, který byl autorem původního domu a který pro nás vypracoval i projekt na stavební povolení pro stavební úpravy. A právě pan architekt Košťál nám doporučil pana Ing. Berdycha, který se rekonstrukce ujal a společně se svou kolegyní Ing. arch. Markétou Polákovou z firmy Dondesign vypracovali prováděcí projekt a zároveň pro nás navrhli celý interiér,“ vysvětluje paní domu. „S panem Ing. Berdychem jsme si vzájemně sedli, takže ve většině případů všechno, co navrhnul, včetně vybavení interiéru a originálního nábytku, se nám líbilo.“

Vnitřní uspořádání

Srdcem domu je kuchyně s jídelnou a obytným prostorem v přízemí, odkud navazují místnosti pro práci, zábavu a odpočinek. Obytná zahrada s bazénem je propojena s většinou těchto místností jak vizuálně, tak přímo posuvnými prosklenými stěnami. Hlavním vchodem vejdete do zádveří, odkud se dostanete vlevo do sauny, haly, hostinského pokoje, pracovny, na toaletu, do obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní, do spíže a do malé haly, přes kterou projdete do garáže. Ve stejném podlaží se napravo nachází pánský klub a wellness s vířivkou. Ve druhém, více privátním patře jsou dětské pokoje a ložnice, vždy s velkorysými úložnými prostory.

TV stěna, hi-fi, ozvučení, knihovny i další úložné prostory jsou skryty posuvnými či otvíravými stěnami, aby nerušily. Krbová vložka je obložena přírodním kamenem.

Inteligentní dům

Dům je projektován jako inteligentní. To znamená, že technické zázemí a veškeré technologie domu jsou kompletně sjednoceny a propojeny sběrnicovým systémem Smart Home systému Loxone, o jehož instalaci se postarala firma myComfort. Přínosem tohoto řešení je odstranění desítek rutinních úkonů denně, velký počet funkcionalit, jednoduché ovládání i fakt, že technologie není v interiéru prakticky vidět. Hlavním mozkem celého systému je miniserver, který pomocí různých senzorů a aktorů a díky designovým multifunkčním dotykovým 5tlačítkům Loxone Touch ovládá celý dům.

Zahrada snadno a rychle

Zahrada vznikla během třech měsíců, kdy zahradnická firma o třech lidech položila travní koberce a zasadila dřeviny. Na zahradě se podílela i další firma, která instalovala kapkovou závlahu. Cílem bylo vytvořit prostor pro odpočinek, což znamená zahradu s co největší travní plochou, okrasné rostliny a dřeviny jsou dislokovány na záhony na okraj pozemku.V zemi je zakopána osmikubíková retenční nádrž, do které je svedena dešťová voda. Odtud je odebírána voda na závlahu, ale zároveň je systém napojený na studnu. Pokud ale dojde voda v retenční nádrži, dopouští se z vodovodního řadu.

Pohled z terasy na zahradu, která je ohraničena plotem a řadou okrasných keřů, v pravé části se nachází malý zahradní domek.

Zkušenosti majitelky

„Ze začátku jsem byla z inteligentního domu trochu rozčarovaná, ale ještě větší rozčarování pak nastalo, když jsem se vrátila do ,neinteligentního‘ domu. Navštívila jsem mámu a říkám jí: My nesvítíme? Aha! Potřebujeme vypínač! Jinak se v inteligentním domě žije dobře, ale musíte si se systémem trochu pohrát a přijít tomu na chuť. Dům si žije vlastním životem. Můj muž je technicky zdatný, pro něj to od začátku velký problém nebyl, ale já se všechno musela za pochodu naučit. Za pár měsíců jsem se ale vcelku orientovala. A pokud něco nevím, tak se v manuálu snadno doklikám, protože je velmi intuitivní. Ale pořád se mám co učit. Naopak skvělé je, že inteligentní systém perfektně šetří energie.“

Slovo architekta: Ing. Otakar Berdych, studio Dondesign

V řešení interiéru hrála velikou roli snaha přetvořit původní členitou dispozici domu z roku 2001 s řadou vodorovných i svislých statických prvků v celek čistší, více otevřený, prosvětlený a propojený. Došlo k úpravám dispozice i výšek místností podle jejich využití. Ve shodě s představami klienta bylo využito velkoformátových kamenných, skleněných i dřevěných obkladů stěn, volně přecházejících ve vestavný nábytek – se skrytými úložnými prostory. Ty se někde objevují i v těch nejnečekanějších místech – stejně jako ukrytá nosná konstrukce domu. Například TV stěna, hi-fi, ozvučení, knihovny i ostatní úložné prostory jsou skryty posuvnými či otvíravými stěnami, aby v interiéru nerušily. Police pro vystavení osobitých předmětů majitelů jsou navrženy odlehčené ze skla s integrovaným podsvětlením ve stěně v hraně skel. Mohou tak hezky dokreslovat atmosféru interiéru například při večerním „menu“ nastavením ambientního osvětlení.

Kontakty: Wienerberger.cz, Mycomfort.cz, Don-design.cz

 

INTELIGENTNÍ FUNKCE DOMU

Osvětlení

Když vstoupíte do místnosti, kde je tma, rozsvítí se základní světlo. Když odejdete, světlo zhasne. Ve většině případů se o osvětlení nemusíte vůbec starat. Bez ohledu na počet a typ světel vám bude stačit jediné tlačítko. Stiskem aktivujete takzvanou „náladu“ či scénu a tak zvolíte požadovanou atmosféru. Nemusíte tak pokaždé tápat, které z tlačítek zmáčknout, a pro různá světla nastavovat tlumení či barvu.

Stínění

Dům může využít či kombinovat různé druhy inteligentní stínicí techniky – venkovní i vnitřní žaluzie, rolety či markýzy. Předokenní žaluzie hlídají pohyb slunce a v závislosti na teplotě v místnosti a úrovni světla se starají o komfort i úspory energie. Díky znalosti umístění domu, orientace oken, aktuální polohy slunce, úrovně slunečního svitu a teploty v místnosti může inteligentní domácnost využít solární energii pro bezplatné vytápění. V létě naopak brání přetopení domu, ale zároveň pustí dostatek světla pro domácí rostliny.

Bezpečnost a ochrana

Další předností inteligentního systému je plně automatická ochrana domu. V noci, když jeho obyvatelé spí, je dům v pohotovosti. Při odchodu z domu se systém automaticky přepne do pohotovostního režimu a pečlivě sleduje podezřelý pohyb, kouř, vodu nebo změny počasí. Automatika umí sama zamknout, zavřít garáž či okna, vypnout spotřebiče a podobně.

Čidla a detektory ochrání dům před zloději. Detekce na poplach reaguje nápadným blikajícím světlem, hlasitým zvukem v každé místnosti a odesláním notifikace či zavoláním na telefon. Inteligentní dům dokáže věrohodně předstírat přítomnost obyvatel například v době, kdy jsou na dovolené. Osvětlení, stínicí technika a klidně i hudba budou aktivní tak, jako by byl někdo doma. Poplašný systém lze zapnout i vypnout na dálku.

Inteligentní dům pozná přítomnost vody tam, kde nemá být, požár, kouř, oxid uhelnatý atd. Na vše ihned reaguje (vypnutí vody, plynu, spotřebičů, spustí poplach, vytáhne žaluzie při větru…) a dá vám o tom vědět.

Při odchodu z domu nemusí majitelé myslet na to, zda jsou zavřená okna, zhasnutá světla, vypnutá televize, plotýnky v kuchyni, topení nastavené na úsporný režim. Je-li to žádoucí, lze definovat tlačítko, které vyvolá poplach stisknutím: blikající světla, vytažení stínicí techniky, akustický alarm. Současně může dům zavolat pomoc telefonem.

Řízení energií

Silnou stránkou systému je dohled a řízení nad všemi zařízeními a technologiemi v domě. Úspory začínají vytápěním a klimatizací, vypínáním spotřebičů či řízení závlahového systému. Systém využívá své znalosti počasí, polohy slunce, učí se zvyky obyvatel domu nebo reaguje na jejich přítomnost v domě. Stínicí technika může pustit do domu sluneční svit, aby pomohla topení dosáhnout žádoucí teploty. Pokud by hrozilo přetopení, tak naopak zastíní a klimatizace nepoběží zbytečně.

Chytrá domácnost sama odpojí od sítě žrouty energie v podobě zařízení ve standby režimu (TV, hi-fi, video), když opustíte dům nebo jdete spát. Inteligentní dům dokáže využít vlastní energii ze solárních panelů, i když nikdo není doma. Tak je možné nechat praní či mytí v myčce na dobu, kdy to bude zadarmo. Díky statistikám v telefonu či tabletu okamžitě vidíte, kde a kdy se spotřebuje nejvíce energie. Chytrý dům sleduje celkovou spotřebu energie, plynu či vody. Podobně zobrazí, kolik elektřiny dům získal z vlastních zdrojů. Inteligentní domácnost dokáže regulovat každou místnost zvlášť na konkrétní teplotu, v době nepřítomnosti obyvatel aktivuje úsporný režim, takže neprotopíte nic zbytečně. Dle této zpětné vazby lze zredukovat náklady za vytápění až na polovinu.

Text: Adam Krejčík, Foto: Petr Adámek

logo MessengerPoslat Messengerem