Dřevostavba v nové čtvrti malého města ve Středních Čechách se již na dálku identifikuje výraznou křivkou střechy. Od okolní zástavby se liší i technickým konceptem, který je moderní i tradiční zároveň. "Pozemek o rozloze 950 m² je dostatečně velký pro pohodlný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu," vypráví majitelka energeticky úsporného bydlení.

V nové satelitní čtvrti, kde převažují zděné domy tradičnějšího vzhledu, nepůsobí dřevostavba nijak nápadně. Jemná linie obloukové střešní křivky příjemně změkčuje krajinu špičatých sedlových střech.Mladí manželé neměli zpočátku příliš konkrétní představu o svém budoucím bydlení. Přáli si moderní účelné řešení a přistoupili na návrh architekta Pavla Šmelhause, aby budoucí roky svého života strávili v dřevěném domě. Rychlá doba výstavby, příznivá cena, příjemné vnitřní klima, to byly hlavní argumenty, které je přesvědčily.

"V nové vilové čtvrti nebylo žádné omezení týkající se architektonického stylu či tvaru střechy, omezen byl jen počet podlaží," uvedla nás do obrazu paní domu. „Jediné, co určitým způsobem ovlivnilo architektonické řešení, byl protáhlý tvar pozemku s přístupem z jižní strany."

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Kompromis mezi sluncem a stínem

Tato situace není v nových čtvrtích nijak výjimečná a řada architektů ji považuje pro obytné stavby za nevýhodnou. Typový projekt se většinou pro dané místo nehodí, případně vyžaduje úpravy zvyšující cenu. Manželé se proto rozhodli pro individuální pojetí. A právě způsob, jak si architekt poradí s takto vrženými kostkami, dodává domu na zajímavosti.

Koupelna v horním podlaží je vybavena velkým úložným prostorem, rohovou vanou Ravac a elegantními umyvadly Rocco.„Přístup z jihu osobně nepovažuji za zásadní problém, naopak místnosti s okny na jih se většinou v létě přehřívají a slunce se stává spíš nepřítelem," říká architekt. „Důležité je najít vyvážený kompromis mezi sluncem a stínem, vhodný pro různá roční období."

Garáž jako samostatný prvek

Dřevostavba zaujímá jižní část parcely, severní zóna vzdálená od ruchu ulice je předurčena k rekreaci. Garáž si majitelé domu přáli vyčlenit jako samostatný prvek. „Zadními vrátky" rafinovaně navazuje na hlavní vstup do domu tak, aby putování nákupu z auta do spíže bylo co nejkratší. Cestičku od garáže do domu je možné v budoucnu v případě potřeby zakrýt stříškou, s níž projekt původně počítal.

Do domu se vstupuje z boční (západní) strany, což umožnilo minimalizovat vnitřní komunikace v domě, také dvojramenné schodiště je v blízkosti těžiště dispozice. Společný obytný prostor - obývací pokoj s jídelnou, se nachází v severní klidové zóně přízemí. Slunce tu ale nechybí, sluneční paprsky sem přicházejí velkými okny z východu a ze západu, dvoje francouzská okna vedou na terasu a na zahradu.

Zastřešení do oblouku

Dřevostavba klade oproti zděné technologii vyšší nároky na projekt i na výběr dodavatele.Směrem na jih do ulice architekt umístil pracovnu a zázemí. V patře se nacházejí tři ložnice a koupelna. Jižní místnosti v obou podlažích jsou osluněné z jihovýchodu rohovými okny. Na západní straně dřevostavby je jen málo oken, což minimalizuje problém letního přehřívání. „S manželem jsme se nemohli shodnout na zastřešení domu," vzpomíná naše hostitelka. „Dospěli jsme k tvaru obloukového segmentu, který představuje kompromis mezi rovnou a sedlovou střechou. Dodává domu punc originality a oproti klasickému podkroví umožňuje v horním podlaží využít celou výšku v prostoru všech místností, takže užitná plocha domu je větší."

Život ve dřevě

Hned na počátku spolupráce architekt seznámil klienty s tím, že se musí smířit se skutečností, že dřevo „pracuje", a přijmout tuto přirozenou vlastnost jako součást životního stylu. Přírodní dřevo totiž tvoří nejen samotnou konstrukci stavby, ale i velkou část na míru navrženého zařízení interiéru. Výjimkou jsou asi jen keramické dlažby (zádveří, koupelny, kuchyň) a laminátové podlahy v podkroví - zde dali rodiče dvou malých dětí přednost odolnosti a jednoduché údržbě. Vnitřní obložení ze slámokartonových panelů navíc přispívá ke stabilitě klimatu a zlepšuje tepelné a akustické vlastnosti stěny oproti běžnějšímu řešení z vnitřním obkladem ze sádrokartonových desek.

"Dřevostavba klade oproti zděné technologii vyšší nároky na projekt i na výběr dodavatele. Je třeba precizně promyslet a nakreslit každý detail a poté najít firmu, která si s dřevostavbou umí poradit, protože ne každý tesař v Čechách umí postavit dům. Pokud se podaří splnit tyto dva základní předpoklady, vznikne bydlení s příjemnou atmosférou, nízkými provozními náklady a dlouhou životností. Na obrázku vidíte konstrukční schema," vysvětluje autor projektu Ing. Pavel Šmelhaus.

text: Jitka Pálková, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem