Vžili jsme se do role potenciálních zájemců o rodinný dům Romance, který byl oceněn v soutěži Dům roku 2016, a na celý den jsme se v něm zabydleli i s čtyřnohým kamarádem Tedíkem. Zvířata mají leckdy lepší čich než lidi, což se i tentokrát potvrdilo. Zatímco my jsme terén sondovali velmi pomalu a obezřetně, pes tam byl okamžitě jako doma.

Z celkové dispozice domu jsme usoudili, že by byl ideální pro mladou rodinu s jedním či dvěma dětmi nebo i pro starší manželský pár, kterému už děti odrostly a odstěhovaly se.

Přízemí domu nabízí velký obytný prostor, řešený jako spojený obývák s jídelnou a kuchyní, s dispozicí ve tvaru písmene L. Kuchyň je od obývací části „odcloněná“, což je jen ku prospěchu věci, protože klid u televize nebude rušit myčka ani puštěná digestoř. Tady si rodina může užívat společné chvíle u jídelního stolu nebo u televize, v prostorné kuchyni se u vaření mohou potkávat také všichni najednou.

Spojení jídelny a obývacího pokoje je ideálním řešením pro společenské rodiny, které rády vítají návštěvy a užívají si volný čas pěkně pospolu.

Do velkorysého prostoru obývacího pokoje se vejde klidně i větší rohová sedací souprava, nábytek s TV sestavou a ještě několik drobných solitérů. Kromě televize lze po večerech sledovat i uklidňující plameny v krbu, protože i tomuto řešení se dá projekt uzpůsobit. Jídelna pojme i rozměrnější stůl s větším počtem židlí, komodu, skleník, příborník...

Kuchyň je velkoryse vybavená nábytkem i spotřebiči. Příjemné je velké okno nad pracovní deskou, které do kuchyně vpouští dostatek světla a dává přehled o tom, co se děje na zahradě, potažmo na ulici.

Velké okno v kuchyni je k nezaplacení. Spolehlivě s ním nahradíte digestoř, můžete za ním pěstovat bylinky a kochat se při vaření pohledem do zeleně.

Pro život vevnitř a venku 

V sezoně pak jednoduše otevřete velké francouzské okno a život se rázem může přesunout na terasu a na zahradu. Co je na přízemí velmi příjemné, to je opravdu vzdušný dojem, který dodávají kromě zmíněného francouzského okna v obýváku také dvě velká okna od stropu až po podlahu v jídelní části.

Jediné úskalí mohou představovat zvědaví sousedé, dychtiví vidět vám doslova až „do talíře“. Na to je potřeba myslet při situování domu na pozemek a navrhování zahrady. V přízemí se ještě nachází toaleta, technická místnost s praktickým vstupem na zahradu, prostorná vstupní hala se schodištěm a komora, která logicky sousedí s kuchyní.

Jídelna se dvěma prosklenými stěnami dává pocit bezprostředního propojení se zahradou a je úplnou oázou světla.

Na klid i na práci

Schodiště nás zavedlo na galerii v patře, odkud jsme se vydali zabydlovat místnosti klidové části domu, a to tři pokoje a koupelnu. Prohlídku jsme začali na náš vkus dostatečně velkou koupelnou, jejíž prostor opticky zvětšuje velké zrcadlo a okno. Velká vana, umyvadlo a za polopříčkou umístěný klozet jistě poskytují při hygieně patřičný komfort. Také obkládačky a dlažba působily „šmrncovně“, takže jsme neměli problém přijmout ji okamžitě za svou.

Koupelna působí díky velkorysému oknu prostorně a vzdušně. Zároveň jsme v ní ocenili vanu s obezdívkou, na níž si můžete pohodlně nalakovat nehty nebo popovídat si s partnerem naloženým v koupeli.

Ze tří pokojů je největší ložnice o rozloze 20 m², druhý pokoj jsme nazvali „trucovnou“ (15 m²), ve třetím je na ploše 11,5 m² vybudovaná pracovna. Všechny tři pokoje se dají zařídit podle momentálních potřeb rodiny, a to třeba jako dětské pokojíky, pokoje pro hosty, dvě oddělené ložnice pro manžele nebo také jako pracovny. Jsou světlé, vzdušné, dva z nich mají i pěkné velké balkony, které poslouží k větrání i k příležitostnému posezení.

Po příjemném dni, kdy jsme si hráli na spokojenou veselou rodinu, se nám nechtělo opouštět dům a vracet se do redakční reality openspace. Chlupáč dal také jasně najevo, co si myslí, neb se sebral a zmizel v nehvizdovských hvozdech.

Ložnice je se svými 20 m² nejprostornější místností v podkroví. Pokud patříte mezi ty, kteří potřebují ke spánku hodně prostoru, zde se rozhodně nemusíte omezovat. Dům má také velkou půdu, vhodnou ke skladování sezonních věcí nebo sportovních potřeb. Lze ji také jednoduše dokončit a využít jako pracovnu, hernu apod.

Text a produkce: Anna Martinková a Lucie Martínková, Foto: Lukáš Hausenblas

logo MessengerPoslat Messengerem