Na první pohled nenápadná stavba ničím se neodlišující od okolí. Na rozdíl od obdobných řešení s vikýři a falešnou malebností nás zaujalo strohé kompaktní řešení s jednoduše řešenou střechou. V horské oblasti typický přístavek se zádveřím domu zasazený pod velký přesah střechy. Architektonicky archetypální, vysoce funkční a stavebně velmi jednoduché řešení!

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Fasáda je ze smrkového obkladu s rafinovaně tónovaným olivově lazurovaným nátěrem.Z prvního dojmu neznatelná, ale výrazná asymetrie střechy, kompozičně vyvážená umístěním komínů, brzy odvede naši pozornost od tradičního vzhledu domu k soudobým detailům. Fasáda nás překvapí množstvím řemeslně velice dobře propracovaných detailů dřevěného obkladu.

Představa investora byla skloubit tradiční horskou chalupu se soudobými představami o interiéru.

Prosadit záměr však nebylo vůbec jednoduché. Příprava projektu trvala dva roky, další dva roky realizace. Za tu dobu se projekčnímu a realizačnímu týmu podařilo překonat počáteční nedůvěru Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Ve venkovském prostředí tak bylo možné citlivě osadit dvoupodlažní dům, podtrhuje jeden z důležitých momentů realizace architekt Tomáš Slavík, jeden z autorů projektu.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Světlejší vodorovný obklad

Střešní krytina z vláknocementových šablon představuje přihlášení se k místní stavební tradici. Fasáda je ze smrkového obkladu s rafinovaně tónovaným olivově lazurovaným nátěrem. Hrubá, nehoblovaná prkna s tmavší barevností dotvářejí strukturu fasády a zároveň podtrhují hladší, světlejší vodorovný obklad z přesného řeziva. Lehké odskočení a zároveň odlehčení robustní hmoty domu na straně do zahrady je zároveň velmi praktickým řešením. Kryje před sněhem a deštěm přímé vstupy na zahradu z obytných místností a umožňuje kryté skladování dřeva na topení přímo před místnostmi s krbovými kamny.

Rozdíl oproti sterilnosti moderního přesně ohoblovaného dřeva je zde více než patrný.Řešení interiéru je založeno na kombinaci výtvarného působení měkkosti dřeva a strohosti omítek. Interiér je velice světlý a vzdušný. Zejména s ohledem na z vnějšku přísný klasický vzhled nás o to více udiví množství světla v místnostech. Utilitární rozměry a proporce místností v kombinaci s množstvím světla nám na okamžik dávají zapomenout na to, že zvenku se dům tváří jako klasická chalupa.

Obytný interiér získává něco navíc

Ta se připomene citací některých klasických prvků: zábradlí, dřevěná schodiště, stylová kamna. Dřevěná podlaha příjemně koresponduje s dřevem stropu. Viditelné trámy a dřevěný podhled jsou konstrukčním prvkem stropu. Pro jejich opracování byla zvolena povrchová úprava drásáním. Obytný interiér tak získává něco navíc: strukturu dřeva, jemnou a viditelnou, kterou si můžeme ohmatat. Rozdíl oproti sterilnosti moderního přesně ohoblovaného dřeva je zde více než patrný.

Kombinací dobře provedených detailů a lehkosti v citaci tradičních prvků přirozeněji vyzní i modernější detaily.Celé řešení je velice jednoduché a nepodbízivé. Kombinací dobře provedených detailů a lehkosti v citaci tradičních prvků přirozeněji vyzní i modernější detaily. Smrkové dřevo s bezbarvým lakovaným nátěrem nás provází celou stavbou. Výtvarné rozdělení po jednotlivých podlažích: podlaží částečně zapuštěné do terénu je maximálně prosvětleno, v nadzemním podlaží se naplno uplatňuje dřevo, podkroví je až technicistně pojato. Vše je propojeno jednotně pojatými koncovými prvky a nábytkem. Živý akcent vnáší do místností použití kovu a příjemná barevnost závěsů na oknech.

Množství oken a dostatek světla v místnostech podtrhují výtvarné řešení interiéru. V dnešní době technicky ne zcela jednoduché řešení dřevěných stropů s viditelnými trámy propojuje dřevo fasády se stylovým interiérem. Když se potká architekt, osvícený investor a kvalitní řemeslo, je možné investora přesvědčit i k finančně náročnějšímu řešení, poznamenává architekt Slavík.

text: www.mujdum.cz, foto: Tomáš Slavík, Milan Kopeček

logo MessengerPoslat Messengerem