Šest let je dostatečně dlouhá doba na to, aby se obyvatelé se svým domem dobře poznali a zjistili, zda si vyhovují. S typovým zděným rodinným domem Adéla od firmy FUTUR se rodina sžila rychle a zvlášť oceňuje dispoziční řešení, umožňující změny podle vzrůstajících nároků na soukromí tří potomků.

Adéla o pohodlí svých obyvatel pečuje krytým závětřím u vstupu a krytou terasou s přistavěnou pergolou.Na základě kladných referencí si investoři vybrali pro výstavbu svého nového domova společnost FUTUR, která se specializuje na projekty a výstavbu rodinných domů ze stavebního systému Durisol. Z nabídky jim nejlépe vyhovoval projekt typového patrového domu Adéla. Výstavbu investoři realizovali s firmou FUTUR do hrubé stavby a zbývající stavební práce provedli svépomocí formou subdodávek.

Střešní krytina betonová taška Bramac

Typový energeticky úsporný zděný patrový dům Adéla je vhodný pro všechny běžné lokality. Má klasický dřevěný krov, jako střešní krytina je použita betonová taška Bramac. Střešní podhledy jsou opláštěny dřevěnými palubkami. Projekt však není koncipován pro horské podmínky, protože v úžlabí střechy by mohlo docházet k hromadění sněhu.

Zájemcům z podhorských oblastí je z tohoto důvodu dům nabízen ve verzi se štítem pod názvem Vendula. Fasáda je dokončena klasickou omítkou, v případě navštíveného zděného domu je provedena v jemném okrovém odstínu. O to více barevnosti dopřáli majitelé stěnám v interiéru, který tak dostal nádech věčného léta.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Podkroví sloužit jako relaxační místo

Jídelna tvoří spojnici mezi obývacím pokojem a kuchyní, sjednocuje je žlutá výmalba.Pro zvýšení pohodlí má energeticky úsporný dům kryté závětří i terasu a z přiléhající garáže je možný přímý vstup přes praktické zádveří. Komunikační křižovatkou je zde hala, z níž se vstupuje do všech místností v přízemí vyjma jídelny. Po schodišti se odtud stoupá k výsostnému území dcer.

Kromě společenské části je do přízemí situována rodičovská ložnice s přilehlou koupelnou a WC. Podle projektu by mělo podkroví sloužit jako relaxační místo, doplněné o pokoj pro hosty. Rodina se rozhodla celý tento prostor ponechat jako soukromou zónu třem slečnám různého věku. Ty zde mají každá vlastní pokoj, jen o koupelnu a WC se musí podělit.

Kuchyně se rozšířila o malou spíž

I když projekty typových domů vycházejí ze současných nároků na bydlení běžné rodiny, téměř vždy se najde něco, co by si majitelé přáli změnit. Nejinak tomu bylo i s Adélou. Kuchyně se rozšířila o malou spíž (na úkor zádveří), v ložnici přibyla integrovaná šatna, hluché místo pod schodištěm je využíváno jako další úložný prostor.

Masivní schodiště s úložným prostorem je, jako vše, co je v domě od dřeva, dílem zručného rodinného truhláře Roberta Olejníka. Tvar schodiště si dobře poradil s nevelkým prostorem.Dům se postupně rozrostl také do šířky. Přibyla krytá pergola, navazující na terasu. Slouží nejen k posezení, ale i jako letní kuchyně. Prostor před terasou zabral bazén, takže za pěkného počasí má rodina k dispozici úplné dovolenkové zázemí.

Zůstalo jen u lokálního topení

Jediné s čím se majitelé dost natrápili, byla dodatečná výstavba krbu. Bourání otvoru pro komínové těleso v betonovém stropě není v zařízeném interiéru za provozu domácnosti zrovna potěšení, a tak zůstalo jen u lokálního topení, protože rozvod tepla do jednotlivých místností  by si vyžádal další náročné stavební úpravy. „Dům dokonale splňuje požadavky na úsporný provoz i soukromí, což byly dvě základní věci, které jsme od domu očekávali," loučí se s námi spokojení majitelé.

Durisol se neztratí

Konstrukční systém Durisol sestává z TCD desek na bázi dřeva a cementu. Dřevo tvoří 89 % jejich hmotnosti a 11 % se dělí mezi cement, dodávající deskám vysokou pevnost, a vodní sklo, které eliminuje jejich nasákavost. Desky se přímo při výrobě opatřují kvalitní tepelnou izolací, která zajišťuje extrémně vysoké tepelněizolační parametry. Navíc systém vyniká i velkou tepelnou akumulací. Obojí se u hotového domu pozitivně odrazí v úsporách energie na vytápění. V dnešním hlučném světě jistě obyvatele domu potěší i další vlastnost systému, a tou je účinná protihluková ochrana. Samotná výstavba domu probíhá systémem ztraceného bednění, který je časově velmi efektivní stavební technologií.

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem