Manželé z Hroznětína chtěli zůstat v místě, kde byli zvyklí, ale nebyl zde vhodný pozemek. Situaci pomohlo vyřešit město vyčleněním pozemku z bývalých zahrádek a manželé si tak mohli začít plnit sen o bydlení v rodinném domě se zahradou. Na stavbu svépomocí si netroufali, proto zvolili dům na klíč. Byl to pro ně odvážný krok, ale svého rozhodnutí nelitují.

Rozhodnutí padlo a tím začala další fáze – nalezení vhodného kvalitního dodavatele. Manželé strávili hodiny průzkumem internetu, katalogů a technických parametrů. A prý je to i hodně bavilo. Vzhledem k minimálnímu rozdílu v ceně byla po úvaze zamítnuta dřevostavba a volba padla na zděný dům Slávka od společnosti Ekonomické stavby.

Komfortní kuchyň s jídelním koutem navazuje na obývací pokoj. Své místo našel i krb, který původně v plánu nebyl. Manželé si dali poradit a dnes na krb nedají dopustit.

„Zjistili jsme si, že ES jsou silnou a stabilní společností s rozsáhlou nabídkou domů, služeb a také dlouholetou praxí. Nabídli bezplatně vyřídit nutnou administrativu a vyšli nám vstříc i v plánu financování stavby. To vše rozhodlo,“ říkají manželé svorně. Velkou roli při rozhodování hrály i poskytované programy a záruky jako dodržení pevné ceny a cena včetně základové desky.

„Na první jednání jsme jeli již s vybraným typem domu. Líbil se nám dům Slávka. Chtěli jsme přízemní dům typu bungalov, který by řešil kompromis mezi výměrou a cenou domu a v neposlední řadě i pohodlný pohyb po domě.“ Po získání stavebního povolení a hypotečního úvěru byla stavba zahájena v podstatě ihned.

Obývací pokoj příjemně prosvětluje francouzské okno, díky kterému mají obyvatelé také bezprostřední kontakt se zahradou a pohodlný přístup k venkovnímu sezení.

Správná volba

Stavba probíhala celkem dobře, i když se o něco protáhla vlivem klimatických podmínek a z důvodu postupného uvolňování financí bankou. „Průběh prací jsme měli možnost sledovat často. Náš byt byl vzdálený 300 metrů. Manažer také pravidelně organizoval kontrolní dny. Měli jsme i svůj stavební dozor.“

Kontrastní kombinace výrazné oranžové a bílé barvy na stěnách, spolu s dekorem tmavého dřeva na podlaze a světlého nábytku působí svěžím a zároveň útulným dojmem.

Na rady obou odborníků provedli manželé několik změn, například zvolili termoizolační zdivo, stříšku nad vchodem a krb. Podle vlastních slov by se již do bytu dobrovolně nevrátili. V domě se jim žije výborně. Komfortní dům a velká zahrada je pro ně splněným životním snem. Ke kočce, kterou měli již v bytě a nyní si užívá větší volnosti, si pořídili ještě psa.

„V současné době bychom změnili asi jen plovoucí podlahu v obývacím pokoji. Pes i běžný provoz jí dávají zabrat. Jinde máme dlažbu a ta je pro tyto účely vhodnější. Také bychom jinam umístili zásobník na vodu. Ale na závěr můžeme říct, že rozhodnutí zadlužit se a nechat si postavit dům na klíč bylo správné a ničeho nelitujeme,“ uzavírají šťastní majitelé.

Pro bungalov se rozhodli proto, že nebyli z bytu zvyklí na běhání po schodech a mysleli i na budoucnost, kdy by jim ve vyšším věku mohl výstup do patra dělat problémy.

Text: Kristýna Lišková, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem