Obrázek svého budoucího domu z nabídky společnosti Haas Fertigbau objevil pan Michal čirou náhodou. V kombinaci se zajímavou parcelou, kterou zase objevila jeho paní, tak vytvořili příjemný domov nejen pro sebe a dvě dcery, ale také pro trojici koček a psa.

Pan Michal pracuje v pojišťovnictví a jednou při pracovní schůzce ve firmě svého klienta objevil na stole katalog typových domů Haas Fertigbau. Klient měl tehdy zpoždění, tak pan Michal zalistoval katalogem a domy se mu na první pohled zalíbily. Nejprve chtěli koupit hotový dům, ale známí jim doporučili, ať si seženou parcelu a dům si nechají postavit na klíč.

„Měli jsme chatu v západních Čechách, tak jsme přemýšleli, jestli by se nenašla cesta, jak žít víc v přírodě a přitom nemuset dojíždět tolik kilometrů. Známí mě pak zdravě pošťouchli, tak jsme začali pátrat po domku. Společnost Haas Fertigbau jsem znal z doslechu a věděl jsem, že stavěli domky po povodních a olympijskou vesnici v Itálii. Nejdříve jsem se nechtěl pouštět do hypotéky, ale pak jsem pochopil, že odvážnému štěstí přeje, a hypotéku jsem podepsal,“ vzpomíná spokojený majitel novostavby.

Parcelu zase objevila paní domu, protože k této příměstské části Prahy měla od dětství vztah: „Důležitou roli pro nás hrálo, že se nejedná o satelit, ale jde o ‚přístavbu‘ ke starší aglomeraci, kde není problém s občanskou vybaveností, obchody, školkou, školou atd.“

Osobitě jsou v rodinném domě řešena parkovací místa. Toto řešení se jmenuje carport a spočívá v zastřešení prostoru mezi garáží a vchodem do domu. Kromě garáže tak obyvatelé domu získali kryté parkovací stání pro dvě auta za sebou. Zastřešení kromě zaparkovaných automobilů chrání vchod do domu, takže v zimě nebo v dešti přejdete v suchu z auta do domu. Nad garáží je navíc ještě skladovací prostor pro sezonní sportovní vybavení apod.

Zajímavé řešení

Osobitě jsou v rodinném domě řešena parkovací místa. Toto řešení se jmenuje carport a spočívá v zastřešení prostoru mezi garáží a vchodem do domu. Kromě garáže tak obyvatelé domu získali kryté parkovací stání pro dvě auta za sebou. Zastřešení kromě zaparkovaných automobilů chrání vchod do domu, takže v zimě nebo v dešti přejdete v suchu z auta do domu. Nad garáží je navíc ještě skladovací prostor pro sezonní sportovní vybavení apod.

Dispozice domu

Jde o dvoupodlažní typový dům Starline B s arkýřem a sedlovou střechou. V přízemí se nachází kuchyně spojená s jídelnou ve tvaru „L“, malá koupelna, technická místnost a komora.

V patře se nachází dva pokoje, ložnice a velká koupelna s vanou a dvojitým umyvadlem. Pod střechou je ještě malá půda, zatím nevyužitá, ale může sloužit jako malé skladiště. Komora vznikla v prostoru pod schody a díky průduchu ven slouží jako přirozeně chlazená spižírna. Tento „zlepšovák“ vymyslela paní domu, protože chtěla využít prostor pod schody.

Velkou práci si dal majitel domu se situací na parcele. Dům umístil co nejdál od komunikace a orientoval jej tak, že respektoval světové strany a pohyb slunce po obloze vzhledem k proskleným plochám.

Společný obývací prostor zahrnuje i prostorný jídelní kout s výhledem do zahrady.

Vytápění a ohřev vody

Energeticky úsporný dům vytápí plynový turbokotel Vaillant s integrovanou nádobou pro teplou vodu a obestavěná krbová vložka Blanzek 700 P. Majitelé si krb velmi pochvalují a rádi ho využívají. Nejprve uvažovali o teplovzdušných rozvodech z krbu do patra, ale nakonec od tohoto nápadu po poradě s krbařem upustili kvůli šíření hluku do patra.

Oblibu krbu dokazuje i větší množství vzorně nařezaných a vyskládaných polínek, uskladněných zvenku pod střechou. Na tepelnou pohodu v domě mají vliv také kvalitní okna Hoco a předokenní rolety od téže firmy poháněné elektromotory.

Předokenní rolety jsou nutností, protože vzhledem k velkému podílu prosklených ploch je třeba v létě interiér stínit. Díky tomu je v domě v létě příjemně a v zimě rolety zabraňují tepelným ztrátám.

Kuchyni vévodí luxusní kuchyňská linka od společnosti Sykora, důležitou roli zde hrají též okna.

Zahrada a exteriér

Parcela zaujímá plochu cca 1 200 m2 a celou zahradu majitelé do detailů promysleli. Vnější okraje kolem plotů tvoří nepravidelné meandrovité záhony, které jsou osazeny celou škálou pečlivě vybraných dřevin a květin. Za domem je u plotu užitkový záhon se zeleninou. Na dům navazuje venkovní posezení kryté dřevěným přístřeškem.

Dominantním prvkem zahrady je zapuštěný bazén se zastřešením Albixon, který je vyhříván vzduchovým tepelným čerpadlem. Prostor zahrady obklopují neprůhledný plot a řady keřů a hned za domem se otevírá pohled do volné krajiny, takže soukromí rodiny je i na zahradě maximálně chráněno.

Na dům navazuje venkovní posezení kryté dřevěným přístřeškem.

Skladba Stěn

Majitelé si vybrali dům s certifikovaným systémem Thermo-protect plus, což je v podstatě tzv. „difuzně uzavřený systém“. Dům byl sice realizován již v roce 2007 a některé technické parametry jsou v současné době překonány, přesto jsou majitelé naprosto spokojení a oceňují kvalitu konstrukce a provedení stavby. Vnější stěny jsou dnes statisticky a izolačně zdokonaleny a nový systém nese název Thermo-protect Premium-G.

Nosné konstrukce vnějších stěn jsou spolu s dalšími funkčními vrstvami dokonale chráněny proti pronikání vlhkosti z interiéru parotěsnou fólií – parozábranou. Tato fólie zajišťuje, že vnější stěna je v rámci celé své skladby neustále perfektně suchá a funkční. V rodinných domech Haas Fertigbau je parozábrana umístěna uvnitř v tzv. dvouplášti a je celoplošně oboustranně pevně sevřená mezi vrstvu sádrokartonu a dřevotřísky. Do stěn je proto možné kotvit v celé jejich ploše pomocí běžných kotvicích prostředků prakticky jakékoliv police, obrázky, skříňky apod., aniž by to mělo nežádoucí vliv na funkci systému.

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem