Rodinné domy řady Praktik, které na náš trh dodává společnost RD Styl, patří do kategorie spojující účelnost s nízkými pořizovacími i provozními náklady. Tentokrát jsme navštívili zděný dům, který svou velikostí optimálně vyhoví běžné čtyř i pětičlenné rodině.

Společný obytný prostor má odolnou bukovou plovoucí laminátovou podlahu. Krb představuje určitý nadstandard, významně se ale podílí na atmosféře domova i na úsporách za vytápění.Není náhoda, že dům Praktik 5 + 1 patří k nejprodávanějším z nabídky společnosti RD Styl. Dispoziční řešení navazuje na dům Praktik 4 + 1 a je určeno pro ty klienty, pro něž je tento typ malý a větší domy již příliš cenově náročné. Místnost navíc lze využít jako pokoj pro hosty, pracovnu, fitness, šatnu, vzhledem k bezbariérovému uspořádání a samostatné koupelně i ke dvougeneračnímu bydlení - záleží na individuálních potřebách rodiny.

Jednoduché a přitom nadčasové architektonické pojetí se uplatní v městské zástavbě i na venkově, neklade velké finanční nároky ani na investici do stavby, ani na údržbu domu a provoz domácnosti. Pořizovací cena dva miliony korun je dnes u zděné stavby této velikosti takřka bezkonkurenční.

Každý člen rodiny se cítí komfortně

„Myslím, že se podařilo optimálně vybalancovat velikost a uspořádání místností tak, aby se každý člen rodiny cítil komfortně a přitom jsme se vyvarovali nevyužitých ploch," říká majitel domu. „Schodiště ani chodba nezabírají zbytečně mnoho místa, díky střešním oknům jsou příjemně prosvětlené a nepůsobí stísněně."

Úspornost zděné stavby vychází již ze základního čtvercového půdorysného tvaru. Zádveří sousedí s malou technickou místností a schodištěm, střed zaujímá chodba, z níž vedou dveře do pokoje pro hosty a do společného obytného prostoru. Ten zaujímá tvar L, kuchyňský kout má okno orientované do ulice. Na západní straně vybíhá do exteriéru nika prosvětlená třemi okny - příjemné místo pro jídelní stůl. Z jižní strany je přistavěn „letní obývák" - terasa dřevěnou pergolou krytou polykarbonátovou stříškou je využívána od jara do podzimu.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Zděná technologie zaručuje vysokou trvanlivost

Nika vedle kuchyňského koutu nabízí výhled do tří stran. K bílým oknům si majitelé vybrali jídelní set s bukovou dýhou.V podkroví se nacházejí tři ložnice, koupelna a WC. „Velmi nám vyhovovala variabilita projektu," říká majitel. „Nejde jen o možnost posunout či zrušit příčku. Základní půdorys lze otočit podle příčné i podélné osy v závislosti na orientaci pozemku ke světovým stranám a k domu můžete bez problémů přistavět garáž pro jeden až dva automobily. My jsme ji připojili z východní strany, garáž o rozměrech 6 x 4,25  m má optimální velikost pro jedno auto a umožní ještě ukládání kol, sportovního náčiní, sekačky na trávu atd."

Zděná technologie zaručuje vysokou trvanlivost stavby a zůstává otevřená budoucím úpravám a rekonstrukcím podle nových potřeb, které život v budoucnu možná přinese.

Nízké ceny nění dosaženo na úkor kvality

Většina developerů láká zájemce o malé domy nízkými cenami. Dispozice se někdy podobá minimalistickému bytu posazenému na trávník a řada lidí si až po nastěhování uvědomí, že bydlení ve zděném domě se od života v bytě výrazně liší a žádá si určité zázemí. Mladé rodiny pak bojují s nedostatkem úložného prostoru po svém - na zahradě dostavují nevzhledné přístřešky, vznikají různá provizoria a podobně.

U zděného rodinného domu Praktik 5 + 1 ale není nízké ceny dosaženo na úkor stavební kvality ani užitné hodnoty. Nechybí technická místnost, úložný prostor se nachází pod schodištěm, ve vestavěných skříních, v půdním prostoru nad garáží a jistě by se našly ještě další rezervy.

text: Jitka Pálková, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem