Energeticky úsporná, ekologická, technicky originální a především útulná. Tak by se dala charakterizovat dřevostavba, která vyrostla nedaleko Rožnova pod Radhoštěm.

Do členitého prostoru koupelny, omezeného šikmými stropy, se vešla i rohová vana.Pozemek na západním svahu s poutavým výhledem na kopcovité okolí města okouzlil rodinu se dvěma dospívajícími dětmi natolik, že se rozhodli pro stavbu rodinného domu prakticky téměř navzdory okolnostem. Neodradily je ani problémy se stavebním řízením, které bylo podmíněno nutností vybudovat spolu s vlastníky několika okolních parcel ve svažitém terénu téměř 600 m dlouhé přívody vody, kanalizace, plynu, elektřiny a veřejné osvětlení.

Orientace ke světovým stranám a jedinečný genius loci byly také dvě hlavní sudičky, které stály u kolébky nově se rodícího domova. „Naším záměrem bylo postavit dům, který nebude příliš velký, ale všem členům domácnosti poskytne soukromí a pohodlí. Dispozici jsme si vymýšleli sami podle vlastních potřeb, snažili jsme se přitom využít hlavní devizu našeho pozemku, kouzelný výhled z obytných místností a terasy," vysvětluje majitel domu, povoláním projektant a také autor konstrukčního systému domu. Vzhledem k jeho profesi a místním tradicím byla od počátku jasná volba dřevostavby.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Venkovní terasa spočívá na zídce z místního lomového kamene. Tento materiál je použit i při terasovité úpravě zahrady.Propojení domu s garáží

Vnitřní uspořádání se společnými obytnými prostory v přízemí a ložnicemi v patře se nevymyká současnému standardu rodinného domu. Zajímavé je propojení domu s garáží navazujícím zastřešením, aby nemusela být z protipožárních důvodů dále od obytné části.

Obdélníková stavba se sedlovou střechou směřuje podélnou osou na jih k lesu (tímto směrem je orientována obytná zóna v přízemí a dětské pokoje s lodžií v podkroví), hlavním akcentem je ale pohled na sluníčko zapadající za protějšími kopci. Uspořádání místností majitel domu vymýšlel tak, aby umožňovalo výhled jak z terasy, tak z obývacího pokoje, jídelny i kuchyně.

Dvě samostatné koupelny

„Kladli jsme důraz na účelné využití vnitřního prostoru, pohodlný a úsporný provoz domácnosti," vysvětlil nám. Schodiště a komunikace zaujímají proto v dispozici záměrně jen nezbytně nutnou plochu. V patře byla původně naplánována jedna velká koupelna, nakonec se rodina rozhodla pro dvě samostatné koupelny pro rodiče a děti.

O pomyslné i skutečné teplo domova se starají originální multifunkční kachlová kamna umístěná uprostřed obývacího pokoje. Tvoří také atraktivní prostorový předěl mezi sezením a jídelnou.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Obvodové stěny domu tvoří hranoly

Společnému obytnému prostoru v přízemí udávají tón masivní kachlová kamna vyrobená na zakázku podle vlastního návrhu majitele domu. Kromě krbové vložky členité těleso obsahuje niku pro skladování dřeva, vyhřívanou lavici a rozvod teplého vzduchu. Vzduch cirkuluje ve zděné části kolem topeniště a ohřátý vstupuje mřížkami do místnosti.Na první pohled skrytou, ale významnou hodnotu stavby představuje ojedinělý konstrukční systém firmy Dřevomat Az. „Nestavíme typové stavby, každý návrh šijeme na míru zákazníkovi," vysvětluje ing. Libor Skalka, jednatel společnosti. „Na obvodové konstrukce a zastřešení používáme především smrkové dřevo z místních zdrojů, které se dobře přizpůsobuje povětrnostním podmínkám, v nichž vyrůstalo. Obvodové stěny domu tvoří tvarově stabilní lepené dřevěné hranoly, montáž domu tedy na rozdíl od konstrukce ze surového řeziva nevyžaduje technologickou přestávku.

Vnitřní předstěna obsahuje izolační vrstvu z ovčí vlny. Tento materiál absorbuje difuzní vlhkost, aniž by se zhoršovaly jeho vynikající tepelněizolační vlastnosti. Udržuje v interiéru příjemné klima s optimální vlhkostí a teplotou pro bydlení. Vzhledem k tomu, že se na povrchovou úpravu používají impregnace z mořské soli a přírodní lněné oleje, dá se toto bydlení charakterizovat jako ekonomické a zároveň ekologické."

text: Jitka Pálková, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem