Dům v nové obytné čtvrti v malé obci na východ od Prahy se z vnějšího pohledu příliš neliší od dnešní standardní moderní zástavby. Jeho největší hodnotou je komfort, který se skrývá uvnitř.

Prostor vedle krbu vyplňuje sestava akvária a knihovny.Čtyřčlenná rodina dříve bydlela ve starším rodinném domě, který nevyhovoval svou velikostí ani prostorovým uspořádáním. „Rekonstrukce by velké zlepšení nepřinesla, přáli jsme si komfortní bydlení s dostatečným zázemím pro každého, s bezbariérovým řešením, pěknou rekreační zahradu a také určitou prostorovou rezervou do budoucna, proto jsme se rozhodli stavět na novém místě," vysvětluje majitel zděného domu. Měl o dispozici konkrétní představu a zakoupil pozemek v malé vesnici na východ od Prahy.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Velkorysé představy

Projekt zděného domu zpracovala architektonická kancelář Reno. Vzhledem k  požadované velikosti domu a místním regulačním podmínkám byla ale parcela malá, nepodařilo se dodržet dostatečné odstupy od sousedních staveb, a tak se s ní rodina rozloučila. Podařilo se najít velký pozemek v nové zástavbě v nedaleké obci. Slunná rovinatá obdélníková plocha o velikosti 1 600 metrů s přístupem ze západní strany poskytovala vhodný základ, na němž bylo možné realizovat velkorysé představy a zároveň si zachovat určitou míru soukromí.

Aby bydlení získalo dostatečný odstup od ulice, je dům umístěn ve východní části pozemku, západní část zaujímá zahrada s bazénem. Sem vede také většina oken z obytných místností. Obdélníková budova s ustupujícím horním podlažím se navenek přizpůsobuje požadavkům stavebního úřadu respektovat venkovský ráz prostředí (sedlové střechy, tašková krytina), vnitřní členění je ale zcela moderní.

Dost místa pro pohodlí

Pod garáží si majitel domu vybudoval malý vinný sklípek s cihelnou klenbou. Na slunném pozemku se daří vinné révě.Prostorná vstupní hala s otevřeným schodištěm rozděluje přízemí na garáž a technickou zónu (po levé straně) a společnou obytnou část, kde se obývací pokoj spojuje s jídelnou a kuchyní a francouzskými dveřmi přechází ven na krytou terasu. Na rozlehlý společně užívaný prostor navazuje spíž, pracovna, domácí fitness a sociální zázemí v zadním traktu domu.

Horní podlaží tvoří ložnice s příslušenstvím. „Projektanti měli tendenci šetřit místem, já jsem naopak myslel především na to, aby se v domě dalo pohodlně bydlet. Každá místnost musí mít dostatečnou velikost a být řešena prakticky, nejde jen o to splnit stavební normy," vysvětluje majitel domu.

Prostorné koupelny s bohatstvím světla

Tento přístup je vidět nejen v obývacím pokoji a kuchyni (sem obvykle soustředí všichni stavebníci rodinného domu hlavní pozornost), ale také v útulných ložnicích a prostorných koupelnách s bohatstvím světla a příjemnou atmosférou (na těchto místnostech mnozí neprávem šetří). Do projektu vnesl řadu nápadů, které zpříjemnily bydlení, aniž by příliš navýšily cenu.

Kvalitní bydlení by nemělo být luxusem

„Dům jsme stavěli s perspektivou na dlouhá léta, proto jsme odmítali kompromisy. Na hrubé stavbě se možná dá ušetřit, na vybavení, zařizovacích předmětech a kvalitních trvanlivých materiálech bych ale nešetřil. Nevyplatí se podceňovat to, co používáme každý den," pokračuje majitel domu. „Pozdější opravy a výměny se vždy prodraží, do kvality je třeba investovat hned na začátku."

Tato zásada prochází celým domem doslova od podlahy až ke stropu.

Aby bydlení získalo dostatečný odstup od ulice, je dům umístěn ve východní části pozemku.Většinu podlahové plochy v přízemí pokrývá leštěná velkoformátová keramická dlažba, do všech místností včetně technického zázemí vedou kvalitní interiérové dveře s třešňovou dýhou, zařízení tvoří z velké části dýhovaný nábytek vyrobený na míru. Skrytou perlou domácnosti jsou velkoryse řešené koupelny, v nichž se snoubí útulnost s technickou dokonalostí a kosmopolitním designem světových značek.

Dostatek místa a špičkový komfort

„Příjemná ranní hygiena pozvedne náladu na celý den. Trávíme tu hodně času při relaxaci, která je v dnešním životním rytmu čím dál důležitější, proto jsme si dopřáli dostatek místa a špičkový komfort," vysvětluje spokojený majitel zděného domu.

A co bylo na stavbě zděného domu nejdůležitější a nejobtížnější? „Všechno pečlivě promyslet předem, a dohlížet na realizaci včetně každého detailu."

text: Jitka Pálková, foto: Lubomír Fuxa

logo MessengerPoslat Messengerem