Na slunném pozemku v nové obytné zástavbě v blízkosti Prahy realizovala mladá rodina svou představu vily pro 21. století. Jejich hlavním přáním byly komfort a kvalita bez kompromisů.

Vila, významný architektonický druh známý už od starověku, sloužila především jako privátní rodinné sídlo poskytující veškeré pohodlí, soukromí a bezpečí. Zpravidla byla také samostatnou hospodářskou jednotkou se zázemím a obdělávanými pozemky a vyjadřovala i společenský status majitelů.

Její architekturu charakterizoval obvykle impozantní vstup, symetrické uspořádání, přehlednost, elegance až určitá monumentalita a také harmonická vazba na okolní krajinu. Základní koncept, ať už se jednalo o příbytek římské patricijské rodiny, venkovské šlechtické sídlo, koloniální haciendu nebo rezidenci obchodníka, spočíval v logickém uspořádání.

Kompozici domu tvoří dvě navzájem posunuté dvoupodlažní hmoty a přízemní bazén. Propojují je horizontální pásy bílé omítky, jakési variace na tradiční římsy. Hladké plochy příjemně kontrastují se strukturou zavěšeného travertinového obkladu fasády

Na hlavní vstup navazuje ústřední společenský prostor – atrium nebo velká hala, odkud se vchází do dalších společných nebo soukromých místností. Jednotlivé zóny jsou oddělené, aby se navzájem nerušily (např. ložnice rodiny, společná jídelna a místnosti pro personál) a hierarchie prostorů je určena logickou návazností v každodenním provozu.

Základní princip klasické vily se ukázal jako vysoce funkční a s určitými obměnami přežil tisíciletí. Slavné antické rezidence v okolí Říma či renesanční perly, které vytvořil Andrea Palladio, patří k pokladům světového dědictví architektury a inspirační linii můžeme najít i ve vídeňských secesních či pražských prvorepublikových domech.

Interiér domu se již na první pohled výrazně odlišuje od dnes běžného bydlení. Oblé křivky nábytku, lesk zrcadel, mramoru a křišťálu prozrazují zálibu rodiny ve stylu glamour, který reprezentuje „zdobný“ a luxusní směr mezi současnými interiérovými trendy

Také jsme navštívili: Funkcionalistická vila pro silné místo

Na hranici možností

Velkorysost, dostatek místa, maximální pohodlí a využití nejmodernějších technologií, to byla hlavní přání stavebníků, kteří zakoupili slunný, mírně svažitý pozemek v nové obytné čtvrti v menším městě ve středních Čechách.

Dominantou společné obývací haly je kruhové schodiště s chromovaným zábradlím. Křišťálový lustr, dekorativní štuky a koberec s historizujícím vzorem, černá lakovaná komoda a další nábytek s neobarokními prvky jsou charakteristické pro tzv. glamour styl„Stavební program domu pro pětičlennou rodinu, vybavený rozsáhlou wellness zónou, překračoval možnosti pozemku. Abychom dodrželi povolenou míru zastavěnosti, je dům zcela podsklepený,“ vysvětluje Aleš Gadlina, autor návrhu domu. „Obvykle během navrhování domy na přání stavebníků zvětšuji, zde tomu bylo výjimečně naopak.“

Stavbě jasně dominuje ústřední část s hlavním vstupem, otevřeným schodištěm a centrální obývací halou přes dvě podlaží. Symetrická kompozice fasády ještě zvýrazňuje tento pomyslný i skutečný střed, který rozděluje dispozici na část společenskou (jídelna a kuchyně) a část privátní na opačné straně (pracovna, dva pokoje pro hosty, zázemí). Všechny obytné místnosti jsou orientovány do zadní klidové části zahrady. Prosklenými stěnami lze vyjít na terasu až k bazénu, který se z východní strany připojuje k domu.

Hlavní ozdobou společenské části je velkorysé otevřené kruhové schodiště na galerii do patra. Galerie rozděluje horní podlaží na zónu pro rodiče (ložnice, šatna a koupelna) a na část pro děti se 3 dětskými pokoji, vlastní koupelnou a samostatným WC. S metry čtverečnými se hospodařilo opravdu velkoryse, rodičovská ložnice zaujímá téměř 25 metrů čtverečných, každý z dětských pokojů je vybaven dvojlůžkem, psacím stolem a šatní skříní.

Nejoblíbenější část domu je ukryta pod zemí. V suterénu majitelé nacházejí oázu pro relax v kruhu rodiny nebo zábavu s přáteli. Kromě garáže a nezbytného technického zázemí se tu nachází prostorná wellness zóna se saunou, párou, vířivkou a malou kuchyňkou. Po bočním schodišti se dá vyjít k bazénu.

Wellness zóně vévodí vířivka s inteligentním ovládáním. Vybavení tvoří pohodlný sedací nábytek z umělého rattanu (vlákno hularo) a moderní audiovizuální technika. Zlatá mozaika na stěně odkazuje na tradici starověkých lázní, plastický obklad stěny evokuje harmonické vlnění vody

Kde minimalismus nestačí

Interiér domu se již na první pohled výrazně odlišuje od dnes běžného bydlení. Oblé křivky nábytku, lesk zrcadel, mramoru a křišťálu prozrazují zálibu rodiny ve stylu glamour, který reprezentuje „zdobný“ a luxusní směr mezi současnými interiérovými trendy. Je považován za klasiku a zůstává v oblibě především ve Středomoří a ve východních zemích.

Aleš Gadlina se zpravidla ve „svých“ návrzích podílí i na základním rozvrhu vybavení interiéru, vždy však ctí individualitu a přání stavebníků. „U bydlení to považuji za správné. Dům je v první řadě životní prostor jeho obyvatel, ne vizitka architekta. Proto zájemcům doporučuji interiérového designéra Davida Polišenského, s nímž dlouhodobě spolupracujeme, a přenechávám volný prostor specialistům.“

V kuchyni designér zkombinoval lesklý bílý lak se sklem a leštěným chromem. Linka je vybavena vestavnými spotřebiči Miele a má pracovní desku z kompozitního materiálu

Nepřehlédněte: Dům jako zrcadlo v bílém rámu

Technologie předbíhají svou dobu

Dům je vybaven podlahovým teplovodním vytápěním s plynovým kondenzačním kotlem. Optimální vnitřní klima zajišťuje řízené větrání s rekuperací vzduchu, které v zimě funguje na principu dohřevu a v létě chlazení. Bazénová část a wellness zóna mají samostatnou klimatizační část s dohřevem a odvlhčením vzduchu. Dům je také vybaven částečnou inteligencí řízené domácnosti.

Bazénová vana obložená mozaikou získala barvu moře. Večer tu vytvářejí atmosféru LED světelné pásky a svítící strop z fólie Barisol

Text: Jitka Pálková | Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová

logo MessengerPoslat Messengerem