Moderní rodinná vila v Brandýse inspirovaná funkcionalismem leží na okraji zahrádkářské kolonie, v tichu, zeleni a s výhledem na Labe. Je to v pořadí už druhý dům, který si jeho majitel postavil, a získané zkušenosti jsou na něm znát.

K výběru místa majitel domu, pan Tomáš Dvořák, říká: „Původně jsem z Varnsdorfu, se ženou jsem se potkal při studiích vysoké školy v Ostravě, pak jsme se přestěhovali do Prahy. Záhy jsme ale zjistili, že v Praze není blaze, a začali jsme hledat nějaké menší město v okolí. Už jsme byli rozhodnutí pro Roztoky, ale šli jsme ještě zkusit poslední inzerát tady v Brandýse. A tohle místo úplně změnilo naše plány.“

Čelní strana domu dává vyniknout velkým oknům. Na zabudování venkovního stínění je dobré myslet už ve fázi projektu, aby nebyl narušen vzhled fasády

Původně pracoval v distribučním oddělení velkého vydavatelství, ale pak ho jeho otec přemluvil, aby vstoupil do rodinné firmy Samat, spol. s r. o., která se zabývá výrobou a instalací oken, dveří a zimních zahrad. Musel tak úplně změnit svůj obor, i když obchod je stále základem jeho práce.

Dům je postaven podle návrhu architekta Radomíra Grafka z RG architects studio. Velkorysá rodinná vila ale nebyla zadarmo. Každý den po celý jeden rok po příchodu ze zaměstnání oblékl montérky a šel několika zedníkům pomáhat na stavbu. Vše si Dvořákovi zvládli udělat sami (včetně zasíťování pozemku), bez stavební firmy. Jen velkoformátová okna s PVC profily Eforte od společnosti Deceuninck a veškeré vnitřní i vnější stínění Climax jim instalovala jejich vlastní firma – Samat.

Co říkají odborníci

Dobrá rada: „Venkovní žaluzie by měly být zejména na všech západních a jižních oknech. Oceníte je především přes léto, jelikož jsou 2x až 3x účinnější než vnitřní stínění a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. Naklopení lamel umožňuje stínit a větrat zároveň. Navíc ušetříte na nákladech za klimatizaci, jejíž dopad na životní prostředí je obrovský,“ informuje Filip Šimara, obchodní ředitel českého výrobce stínění Climax.

Okno pro pasivní domy: „Profily Eforte jsou pro nízkoenergetické a pasivní stavby dobrou volbou, koefi cient tepelné prostupnosti celým oknem se pri použití trojskla pohybuje kolem Uw = 0,71–0,73 W/m2.K. Bežná cihlová zed má pritom U = 0,25 W/m2.K. Z toho vidíte, že tepelné ztráty takto kvalitních oken nejsou nijak dramatické,“ uvádí Petr Sýs, technický a produktový manažer spolecnosti Deceuninck.

Vzdušný prostor plný světla

Dispozice domu je 6 + kk. V přízemí se nachází obrovský obývací prostor a kuchyň o celkové výměře 72 m2. Oba prostory jsou odděleny krbem, který je prosklený na obě strany. Dál tu najdeme útulný pokojík pro hosty a také manželskou ložnici, samozřejmě s koupelnou. Prostorné zádveří i chodba navozují pocit vzdušnosti. V tomto domě se v žádné místnosti necítíte stísněně. V patře je umístěna pracovna se strategickým výhledem na branku, další koupelna a „dětské“ pokoje, které obývají kluci ve věku 18 a 15 let.

Veškeré dění v domě se soustřeďuje doslova kolem rodinného krbu. Je oboustranně přístupný z kuchyně i obývacího pokoje. Hlavním zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo

Dům má vlastně několik samostatných křídel, která se doslova spojují u rodinného krbu. Jedno z nich teprve čeká dostavba na letní kuchyň. Kouzelné je také atrium „zastřešené“ bohatou vistárií, která v horkém létě poskytuje tolik žádaný stín. Na zahradě je zapuštěný bazén s pískovou filtrací a protiproudem.

Zadní atrium příjemně zastiňuje vistárie, nádherně kvetoucí popínavá dřevina

Parametry pasivního domu

Tepelné čerpadlo má na starosti i ohřev vody v bazénuTepelné čerpadlo, podlahové vytápění, silné zateplení i okna by parametry pro pasivní stavbu splňovaly, ale o žádné dotace majitelé nežádali. Vše mají na elektřinu, protože na pozemek není zaveden plyn. Ročně za ni platí kolem 50 000 Kč, což při zastavěné ploše domu 277 m2 a vytápěném bazénu není nijak závratná částka, naopak.

Je to teprve druhý dům, který Tomáš Dvořák postavil, takže už vidí první mouchy: „Problém je například s izolací kolem okapových svodů, které jsou kvůli vzhledu domu zasekané do zdí. Další problém je stínění. Předokenní žaluzie nebo rolety měly být ve všech oknech. Zbytečně jsem šetřil a teď se nám to v horkém Polabí nevyplácí.“ Na prvních osmi až deseti domech se prý člověk pořád učí...

Zeptali jsme se majitele...

Jaké jsou trendy v designu oken rodinných domů?
„Lidé konečně přestali šetřit a začali dbát i na kvalitu a vzhled oken. Trendem jsou dnes velkoformátová okna, zdvižně posuvné dveře (tzv. HS portály) a s tím jde ruku v ruce i předokenní stínění. Trendům podléhají i materiály, zatímco poptávka po hliníkových oknech dlouhodobě roste, plast mívá výkyvy. Teď je např. období, kdy většina domů, zejména bytových a panelových, už je po rekonstrukci a výměně oken. Další boom rekonstrukcí tedy můžeme čekat za několik desítek let, až tato dnes moderní plastová okna s ,bohužel‘ velmi dlouhou životností doslouží. Teď táhnou poptávku spíše novostavby,“ říká Tomáš Dvořák.

Jak si vybrat okenářskou firmu?
„Naše firma podniká pod stejným jménem Samat, spol. s r. o., už 28 let, za tu dobu v ČR zkrachovalo mnoho okenářů. Receptem na úspěch je snaha vyhovět zákazníkovi, a pokud už nastane problém či reklamace, snažíme se zákazníka alespoň překvapit vstřícným přístupem a ochotou problém co nejdříve vyřešit. Takže určitě dát na doporučení a historii firmy, spíš než na líbivou reklamu v televizi či v rádiu.“

Co vás v podnikání dnes nejvíc trápí?
„Problém jsou samozřejmě lidi – nedostatek zaměstnanců. Málokdo si uvědomuje, že montovat okna je pěkně těžká práce. Zvlášť dnes, se všemi těmi trojskly a velkoformátovými okny, kdy každý kus váží několik desítek kilo.“

Text: Markéta Klocová, foto: Martin Vejrosta

logo MessengerPoslat Messengerem