Bauhaus je termín, pod nímž většina veřejnosti dnes vnímá spíš pojmenování pro obchody jistého dodavatele potřeb pro dům a zahradu, než jako označení stylu, který ve 30. letech minulého století znamenal zcela nový přístup k tvorbě. Šlo prvotně o spojení umění a řemesla s průmyslovou výrobou.

Balkón s výhledem na SpessartPřípadní stavebníci dnešních rodinných domů si ze svých studií děl postavených v tomto stylu mohou odnést přesvědčení, že jejich příští domov se stane výrazem perfekcionismu a jedinečnosti. Že nabídne celistvý obytný koncept, kde budou žít v prostředí harmonizujících materiálů, tvarů a barev. K tomu však budou muset ukázněně přijmout tezi, že v nárocích na dokonalost a kvalitu ve stylu Bauhaus nebude příliš velký prostor pro kompromisy.

Programově Bauhaus

Mladá manželská dvojice v hesenském Gelnhausenu hodlala svůj nový dům ve stylu Bauhas pojmout programově. Všechny výše uvedené nároky v rámci svých úvah o novém domově oba brali od začátku jako závazné a nadto měli ještě jednu představu… Bydleli spolu původně v tmavém suterénním bytě a tak není divu, že mottem jejich stavebního úsilí se stala touha probouzet se jednou v novém domě zalévaném sluncem a také za soumraku moci vnímat sílu přirozeného osvětlení interiéru. Rozlehlé prosklené plochy tedy byly úplně první jasnou volbou v možných podobách budoucí novostavby. A to i přes dobře uvědomovaný si fakt, kolik to bude znamenat práce, ve snaze udržovat taková okna bezvadně čistá.

Jídelna s posuvnými dveřmiKlíčovým rozhodnutím pak byla volba dodavatele stavby. O tom, že stavět bude OKAL, nerozhodla náhoda. Stavebníci měli jasný cíl, věděli, co chtějí. A věděli také, že technologicky musí jít o montovanou dřevostavbu. Rychle se dokázali zorientovat v okruhu možných dodavatelů. OKAL aktuální trendy v oboru montovaných dřevostaveb i moderních rodinných domů obecně ovlivňuje v celoevropském měřítku velmi silně a už dlouhodobě,“ říká dnes ve své novostavbě majitel. „Segment městská vila je pak zvlášť dobrým příkladem, což, jak věřím, potvrzuje také naše stavba. Od prvního okamžiku byla v mnoha směrech doslova výzvou a OKAL se se všemi záludnostmi zadání vyrovnal velmi elegantně.“

Samotný dům je mimořádně výjimečný, představuje velmi osobitou současnou architekturu a souzní s pozemkem i širokým okolím. Stavebníci pro svoje odhodlání pustit se do nevšedního díla našli v architektech společnosti OKAL plné pochopení. Společně prošli škálou různých variant vnější tváře i dispozičního řešení objektu.

Jakoby lehce vznášen vzduchem…

Světlý obývací pokoj s trojbokým krbemPlochá střecha, která v tomto případě při zapojení jen mírné fantazie působí jako by se dům vznášel ve vzduchu, byla v úvahách základní podmínkou hned od začátku práce na projektu. Úplný pocit spokojenosti všech zúčastněných se však dostavil teprve ve chvíli, kdy došlo k odvážnému odlehčení pohledové hmoty domu. Objekt předtím dlouho vyhlížel příliš masivně.

Dispoziční řešení využívá k obytným účelům dvou plných podlaží, každé má lehce přes sto čtverečních metrů. Půdorysy jsou velmi otevřené, lze projít z jedné strany domu na druhou, aniž by člověk musel otevřít dveře. Pocit volnosti umocňuje světlá výška místností 2,80 metru, což je ostatně už pro dnešní OKAL typické a standardní i u mnohem méně vznosných staveb. Jednotlivým funkčním zónám v interiéru domu nechybí jasné vymezení.

Určitou zvláštností se snad může zdát použití proskleného výtahu v centrální části domu. Ale tato volba jen zvyšuje užitnou hodnotu celého objektu a možná i moudře předpokládá jeho používání „až někdy…“.

Teplovodní krbová vložkaPoužité bílé a krémové barvy dokreslují atmosféru vyvářenou množstvím světla a slunce proudících ohromnými okny. Dřevěné podlahy přináší teplo a pocity klidu i bezpečí. Energeticky úsporné osvětlení nejnovější generace se za soumraku prostřednictvím externích čidel zapíná automaticky.

Na vrcholu staveb tohoto druhu

Pokud jde o konstrukční řešení stavby, byla přes celkovou náročnost řešení zachována v plné míře obvyklá technologie OKAL. Dům je situován ve svahu, pod částí objektu dřevostavby tedy klasicky vystavěný suterén poskytuje prostor pro dvě garáže a nezbytné technické prostory. Další dvě podlaží už vznikla pomocí sendvičových panelů na bázi dřeva. Klasická dřevěná rámová konstrukce obvodových stěn splňuje nejpřísnější parametry tepelně izolační i zvukové.

Technologie a konstrukce domů OKAL těží zejména z originálního Thermo pasivního stěnového systému. Platí to i zde. Stěna zaručuje maximální míru tepelné izolace. A neobsahuje dřevotřísku, tedy ani stopy formaldehydu. Současný OKAL stojí na vrcholu kvality staveb tohoto druhu v evropském měřítku.

OKÁL Exklusive FM 104-158 B, interiérPřes všechna dosavadní uznání a veškerou absolvovanou praxi však OKAL v tomto konkrétním případě musel dosud známé základní principy konstrukce montovaných dřevostaveb opustit. Bylo nezbytné se dostat mnohem dál! OKAL znovu povýšil obor montovaná dřevostavba. Parametry, v nichž se pohybujeme, stály architektonicky i technicky daleko za hranicí všeho dosud realizovaného. Zejména provedení čelní stěny domu s jejím tvarem písmene S ve spojení s plochou střechou se stalo ohromnou výzvou. Zatím se vždycky podobné úkoly řešily za pomoci dalších podpůrných konstrukcí, ale tady bylo programem se něčemu podobnému vyhnout.

Je to inteligentní!

OKÁL Exklusive FM 104-158 B ve stylu BauhausŽádaný architektonický vzhled stál nad všemi dalšími požadavky. Úkol byl nakonec vyřešen pomocí kombinace oceli a dřeva. Přičemž první materiál se postaral o bezchybnou statiku a druhý zajistil žádanou eleganci i neexistenci tepelných mostů.


V uvedených souvislostech je vybavení domu tepelným čerpadlem systému vzduch – voda samozřejmostí, stejně tak je zde nainstalované řízené větrání s rekuperací odpadního tepla. V obytných místnostech jsou navíc samostatné klimatizační jednotky. Senzory automaticky nastavují žaluzie a celý dům je dalšími chytře vyřešenými detaily protkán tak, že bez nadsázky snese označení inteligentní.

Technické údaje

TYP

OKAL Exclusive FM 104 – 158 B

POČET MÍSTNOSTÍ

5+1

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

150,0 m2

PODLAHOVÁ PLOCHA

229,0 m2

SKLON STŘECHY

0 stupňů
CENA: Jestliže je v případě rodinného domu obecně obtížné mluvit o konečné ceně, tady to platí dvojnásob. Pozemek ve svahu, masívní spodní stavba, vysoce nadstandardní a bohaté vnitřní vybavení, nejlepší materiály a skvělé zařizovací předměty…

OKÁL Exklusive FM 104-158 B, interiérK tomu všemu je třeba dále říci, že OKAL obecně svým zákazníkům nabízí značnou míru variability. To znamená, že dům nejen přizpůsobí konkrétnímu pozemku a požadavkům na vybavení interiéru, ale podle potřeb klienta také zvětší nebo zmenší základní rozměry objektu. Všechny tyto změny pochopitelně mají značný vliv na konečnou cenu. Proto jsou uváděné jen orientační cenové údaje za čtvereční metr podlahové plochy domu.

Typ OKAL Exklusive FM 104-158 B nepochybně spadá do kategorie domů exkluzívních mezi exkluzívními. To vše se odráží v ceně začínající na 33 000 Kč/m2 podlahové plochy jeho vrchní stavby.

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem