Poněkud netradičně pojaté rodinné bydlení vyrostlo v atraktivní lokalitě nad údolím řeky Berounky. Jde o vila dům se šesti byty a nebytovými prostorami.

Bytový dům, který jsme navštívili, vyniká velikostí i kvalitou provedení. Stavebník je starousedlík, takže jakmile se v obci objevily volné stavební parcely, využil příležitosti a koupil je. Později zde pro potřeby rodiny postavil dům se šesti byty a mateřskou školkou.

Dispozice a vnitřní uspořádání

Dům je navržen jako trojpodlažní, nahoře se nachází dva velké stometrové byty s terasami, v prvním nadzemním podlaží jsou čtyři byty 2+kk o ploše v rozmezí 50 až 57 m2, z toho dva byty orientované směrem do zahrady disponují velkými terasami.

Polosuterén o rozloze 285 m2 byl původně koncipován jako mateřská školka a cvičební sál pro potřeby dětí z rodiny investora, ale poté, co děti školce odrostly, slouží tyto prostory k podnikání.

Půdorys domu má tvar obdélníka 24 x 12,5 m, ze kterého vystupuje na jedné straně garáž s terasou a vířivkou a na druhé straně samostatná terasa.

Jídelní teakový stůl osvětlený industriálními svítidly, v pravé části je kuchyňská linka zhotovená truhlářem na zakázku. Nad varnou deskou je zavěšena komínová digestoř.

Stavební systém

Obvodové zdivo domu je postaveno ze stavebního systému Velox, který používá štěpkocementové desky, což stavbu neobyčejně zefektivnilo a zrychlilo. Velox si investor zvolil na doporučení kamaráda, který měl s tímto systémem skvělé zkušenosti, kvůli rychlosti i kvůli tepelnětechnickým vlastnostem.

Majitel je s výsledkem navýsost spokojen, protože podle jeho slov náklady na vytápění, ohřev vody a veškerý společný elektrický proud 750metrové plochy vyjde ročně na 50 až 60 tisíc Kč.

Fasáda domu je obložena režnými cihelnými pásky, dodavatelem byla společnost KlinkerCentrum. Takto řešená fasáda vyniká odolností a je bezúdržbová.

Topný systém a vodní hospodářství

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem 18 kW systému vzduch/voda s vnitřní instalací (bez venkovní jednotky), kdy je vzduch nasáván a vyfukován skrze anglické dvorky.

Do systému je zapojena akumulační nádrž o objemu 500 litrů a bojler 1 000 litrů – vše včetně tepelného čerpadla je z produkce společnosti Stiebel Eltron.

V domě je rozvedeno podlahové teplovodní topení Rehau, každá místnost má svůj samostatný termostat. V suterénu je vnitřní prostředí optimalizováno vzduchovou jednotkou s rekuperací.

V domě je rovněž zajímavě řešeno vodní hospodářství. To sestává z 25 m3 nádrže na dešťovou vodu a studny. Jakmile voda v nádrži klesne, dojde k automatickému doplnění vody ze studny. Stínění je řešeno přesahem střechy, ale podle majitele na západní straně přesah nestačí a uvažuje o instalaci venkovní markýzy.

Odpočinková sekce v rohu hlavní obytné místnosti je vybavena koženou sedací soupravou. Okny je dobře vidět prostorná terasa, v pozadí zalesněné panoráma.

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem