Vila představuje již po tisíciletí nejen komfortní bydlení, ale také určité kulturní a estetické hodnoty, které vytvářejí obraz města či krajiny a přesahují svou dobu. Novostavba v malé obci nedaleko velkého moravského města je jednou z odpovědí na otázku, jak by měla vypadat vila ve 21. století.

Vnější forma domu nepotlačuje vnitřní členění, jak tomu u moderní architektury někdy bývá, ale naopak naznačuje uspořádání interiéru do čtyř výškových úrovní. Společná obývací část s krytou terasou je umístěna v úrovni zahrady a navazuje na bazén. Přesahující stropní desku podpírají tenké ocelové sloupky.Manželé s dospělým synem si vybrali mírně svažitou parcelu v obytné čtvrti, která vznikla v 90. letech minulého století. Čtvercový pozemek o rozloze 840 m² má výhodnou orientaci ke světovým stranám – s přístupem ze severní strany, zahradou orientovanou na jih a mírným sklonem k východu.

„Dostal jsem zadání, které by si přál každý architekt – moderní nadčasovou vilu, která poskytne vyšší standard bydlení,“ říká Pavel Jura, autor návrhu. „Obklopeni stavební všehochutí, záplavou různých barev, tvarů a velikostí jsme se spolu s klienty snažili vytvořit architekturu, která bude co nejméně poplatná době a jejíž hodnoty překonají současné trendy.“

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Stavba na klasických principech

Novostavba v malé obci nedaleko velkého moravského města je jednou z odpovědí na otázku, jak by měla vypadat vila ve 21. století.Architekt umístil dům s minimálním odstupem od severního okraje pozemku tak, aby na slunné straně zůstala co největší volná plocha pro zahradu. Využil svažitosti pozemku – východní část domu má dvě podlaží, ve spodním je umístěno zázemí a garáž s přímým vjezdem z ulice.

Dispozice je založena na pravoúhlé geometrické osnově s velkou otevřenou centrální schodišťovou halou, která přesahuje všechna podlaží a dává jasný přehled o vnitřním uspořádání domu. „Toto rozvržení je pro obytný dům v podstatě tradiční. Snažil jsem se vyhnout úzkým lomeným chodbám, nevyužitým koutům a „zbytkovým“ prostorům, které ve velkých, ale koncepčně nedotažených domech často vznikají a nepřinášejí žádný užitek,“ vysvětluje architekt. „Dnes je v oblibě například schodiště umístěné v obývacím pokoji nebo obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní v jeden celek. Tyto kombinace ale nepovažuji za příliš komfortní, a proto jsme je nahradili osvědčenou skladbou samostatných místností, propojených posuvnými dveřmi.“

BEZ ŘEMESLA NENÍ ARCHITEKTURY

V tomto domě vidíme precizní práci na každém kroku. Většina vybavení interiéru byla navržena na míru přesně podle potřeb majitelů, krásné dubové dřevo, výrazná struktura olivové a ořechové dýhy či obkladových desek z onyxu by však nevynikly bez dokonalého zpracování. Promyšlené a důsledně realizované detaily, jako je tvarově čisté dřevěné schodiště, jednolitá schodišťová stěna bez viditelných konstrukčních prvků, bezfalcové dveře se skrytými panty a stínovými polodrážkami, obložení koupelny s přesně navrženým spárořezem a navazujícím žilkováním kamene či venkovní pískovcová přizdívka s ručně broušenými spárami, posunují hodnotu domu daleko za hranice současného standardu bydlení.

Aby stolování nerušilo relaxaci

Chloubou kuchyně je dekorativní žulová pracovní deska.Ve vstupním podlaží se nachází na západní straně samostatný pokoj syna s vlastním sociálním zázemím a výstupem na zahradu. Z haly se dvojicí dveří přímo vchází do obývacího pokoje, zahřívaného krbem, a do jídelny s kuchyní. Tyto prostory jsou záměrně odděleny stěnou s posuvnými dveřmi, aby stolování nerušilo relaxaci, každá místnost má samostatný výstup na terasu na jižní straně.

Po schodišti z haly lze sejít o půl podlaží níže do suterénu s garáží, technickým zázemím a relaxační místností, kde vznikne domácí vinotéka a bar. Nad nimi se nacházejí ložnice, nejvyšší pozici – na střešní terase s výhledem do okolí – zaujímá hlavní pracovna.

Zaujalo nás

Architekt se vyhnul „klišé“ dnešního moderního domu – tvaru krychle či kvádru s plochou střechou: „S hmotou větší stavby je potřeba pracovat, uvažovat nad její formou, figurou. ,Krabice od bot‘ není řešením.“

Klasická architektura i na fasádách

Část střechy tvoří dřevěná terasa, většinu plochy pokrývá kačírek, komínové těleso je po celé výšce obezděno pískovcem.Náznak tradic klasické architektury najdeme i na fasádách – spodní podlaží je obloženo tvrdými těžkými materiály, horní podlaží je naopak odlehčeno hladkou omítkou a dřevěným obkladem.

Stejně jako mistrovské nápady „haute couture“, ani sebelepší architektonický návrh se neobejde bez dokonalého řemeslného provedení. Teprve jejich spojením vzniká architektura, a právě tento znak charakterizuje historické vily, které dodnes obdivujeme. Na tyto kvality dbali architekt i majitelé při realizaci tohoto domu.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

text: Jitka Pálková, foto: Jiří Ernest

logo MessengerPoslat Messengerem