Manželská dvojice středního věku si pro svůj nový domov zvolila klidné místo v dosahu hlavního města, v lesnaté oblasti nad Vltavou. Ke stavbě zděného domu nevedla jen potřeba určité životní změny, ale i seznámení s novým stavebním materiálem - belgickou režnou cihlou.

Pod schodištěm v hale si paní domu prosadila spíž. Ubylo na vzdušnosti, přibylo na praktičnosti.Cesta lesem nad údolím řeky nijak nenasvědčuje tomu, že se v jeho nitru skrývá nová zástavba. Na romantické tiché louce obklopené zelení mělo být původně golfové hřiště, dnes tu stojí nová čtvrť rodinných domů. Naši hostitelé tu v sousedství před několika lety již jeden postavili, ale změnila se rodinná situace, a také si přáli modernější styl, a tak se rozhodli jít do toho znovu.

„Inspirovala nás dovolená v Belgii, domy vyzařující důstojný půvab jednoduchosti, zdobené pouze nezaměnitelnou patinou ručně vyráběných režných cihel," říká paní zděného domu. Odvážně si zvolili antracitově zbarvené belgické cihly Lithium z tradiční továrny Vandersanden. Tmavý odstín dodává stavbě zvláštní zemitý a živý ráz, u nás je ale k vidění velmi zřídka.

Jednoduchý obdélníkový půdorys

Pozemek je na východní straně lemován místní komunikací, na západě lesem. Zděný dům je orientován rovnoběžně s ulicí a odděluje ji od zahrady, bohatě zalévané jižním a západním sluncem. Jednoduchý obdélníkový půdorys vytvořila paní domu ve spolupráci s architektem Filipem Zieglerem.

Krbové těleso rozděluje hlavní obytný prostor na sezení a jídelní část s kuchyní. Krb je průhledný, má stejnou obezdívku jako fasáda.„Jeho styl nejlépe vyhovoval našim představám o čistě funkčním a zároveň komfortním bydlení. Chtěli jsme maximálně navázat na zahradu tak, abychom měli soukromí a mohli co nejdelší část roku žít venku. Proto se společné obytné prostory v přízemí i ložnice v patře obracejí na západ a západní fasádu dělí řada francouzských oken, vedoucích na terasu," pokračuje naše hostitelka.

Zázemí je situováno směrem do ulice. „Velmi oceňuji, že každý z nás má vlastní ložnici i koupelnu, vybavenou podle osobních potřeb, ve světě to již patří k samozřejmému standardu. Snažili jsme se pamatovat i na prozaickou problematiku každodenního života - kryté propojení domu s garáží, dostatečně velké šatny a technické zázemí jsou pro komfortní bydlení stejně důležité jako pohodlný obývací pokoj." Na dispoziční řešení měli vliv ještě další členové rodiny - desetiletý vlčák a dvouletý vlčí špic. Mají vlastní „technickou místnost", dům jim umožňuje volný pohyb, podlahy jsou z odolných materiálů...

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Bydlení s vlastní identitou

Kuchyňská linka s hladkými povrchy z bukového lamina a pracovní deskou z Technistonu se snadno udržuje a dobře vypadá.To, co odlišuje dům od projektu z katalogu, není jen stavba podle individuálního projektu, ale i stopa, kterou majitel domu zanechává v interiéru. Celý zděný dům příjemně oživují obrazy, která paní domu sama maluje, a další předměty vlastní výroby. Také zařízení je vesměs jejím „dítětem". Pojala vše úsporně a prakticky. „Najdete tu jen to, co opravdu potřebujeme, žádné zbytečné elektrospotřebiče, střídmý funkční nábytek, ani jediný kus navíc. Domácnost by neměla rodinu zatěžovat," vysvětluje.

"Původní představa odolné podlahy z betonové stěrky vzala za své, nakonec jsme z technických, finančních i estetických důvodů jako kompromis vybrali tmavou velkoformátovou keramickou dlažbu, přijatelnou pro všechny včetně našich psích kamarádů. Obejdeme se i bez složitých elektronických systémů inteligentní domácnosti, kromě automatické regulace vytápění domu," pokračuje majitelka zděného domu s více než 200 m2 obytnou plochou.

Celolu zděnou stavbu uvnitř propojuje antracitová podlaha a buková dýha, použitá na vestavěný nábytek, krbové těleso obezděné režnými cihlami pak sjednocuje interiér s exteriérem. Některé nábytkové kusy si manželé dovezli ze zahraničí, důvodem však nebyla touha po luxusu, ale výrazně nižší ceny než u nás za srovnatelné zboží. Úspornost také vedla k vybavení zděného domu podlahovým vytápěním s tepelným čerpadlem.

Zeptali jsme se Ing. Bořivoje Lešenara ze společnosti BELETA:

V čem spočívá tajemství jedinečného vzhledu ručně vyráběných belgických lícových cihel?

Tmavá velkoformátová španělská dlažba s metalizujícím efektem působivě navazuje na barevnost režného zdiva. Jídelní stůl z teakového dřeva a kožené židle s chromovanou trubkovou konstrukcí si manželé přivezli z Belgie (ceny byly oproti tuzemsku poloviční).Technické parametry jsou totožné jako u strojově vyráběných lícových cihel, ruční technologie zpracování však vytváří hrubý povrch, který dodává spolu se zbarvením každé cihle určitou jedinečnost. Cihly Vandersanden se vypalují v tunelové peci při teplotě 1 050 ºC spolu s písky a kysličníky kovů, které spékáním vytvářejí zajímavé barevné tóny. Na výběr jsou desítky dezénů od barvy žlutavého písku až po kouřové tóny, antracitový odstín cihel Lithium vzniká působením kysličníků manganu. Na celkovém vzhledu domu se také výrazně podepisuje barva spáry.

V čem vidíte další důvody pro jejich volbu?

Je to především velká odolnost, dlouhá životnost a bezúdržbovost fasády. V Nizozemí najdete domy z režných cihel staré stovky let. Materiál vykazuje nasákavost kolem 10-12 % a odolává i velkým tepelným výkyvům, jaké jsou ve Skandinávii. V našich klimatických podmínkách několikrát za rok nasává vlhkost a opět ji vypouští spolu s nečistotami z ovzduší, takže přizdívka z režných cihel má samočisticí schopnosti.

Jak byste srovnal cihelnou přizdívku a obklad z pásků?

Protiváhou jednoduchého čistého tvaru domu je bohatá struktura obezdění belgickými lícovými cihlami s antracitovým zbarvením. U východní fasády je instalováno tepelné čerpadlo na vzduch.Také levnější varianta režné fasády - obklad cihelnými pásky - je vysoce trvanlivá. Rozdíl pocítíte uvnitř domu - větraný sendvičový obvodový plášť s přizdívkou má lepší tepelněizolační vlastnosti než fasáda s obkladem.

Lidé se někdy obávají režného zdiva proto, že se u něj objevuje bílý „výkvět"...

Tento jev souvisí s obsahem vápenatých sloučenin, tzv. kalcátů v cihlářské hlíně. Při styku s vlhkostí vznikají ve zdivu vápenaté kysličníky a vyrážejí na povrch jako bílý výkvět. Proto je třeba používat jen kvalitní cihly s minimálním obsahem kalcátů a speciální malty s bezvápenatým cementem, které se míchají s malým množstvím vody. Režné zdivo musí být také izolováno proti zemní vlhkosti, častá chyba je i použití režné přizdívky jako ztraceného bednění u stěny z litého betonu, který obsahuje mnoho vody i vápenatých sloučenin.

text: Jitka Pálková, foto: Věroslav Sixt

logo MessengerPoslat Messengerem