Pořídit si vlastní bydlení v rodinném domě je snem mnohých z nás. Najít ten nejvhodnější na správném místě ale není snadné a někdy se to nepodaří hned napoprvé. Tak jako mladé rodině z Prahy.

Stavba má díky nízkému sklonu střechy dvě plnohodnotná podlaží s využitelným prostorem i pod šikmými stropy. Jednoduchý tvar a přírodní smrkové dřevo, použité na podbití, obložení a konstrukci lodžie, spoluvytvářejí architektonický výraz domu blízký tradiční české venkovské zástavbě.Původně bydleli v novostavbě řadového rodinného domu. Po čase se však ukázalo, že dům v blízkosti rušné silnice a navíc ne zcela prakticky dispozičně řešený nebyla správná volba, neboť typový projekt neodpovídal požadavkům ani potřebám rodiny. Po několika letech se tedy manželé rozhodli postavit dům nový, takzvaně „na míru".

Přírodní dřevo využito v hojné míře

Ke spolupráci přizvali architektonické studio di5 architekti inženýři. Přáli si, aby jejich dům působil navenek přátelsky a uvnitř vyzařoval příjemné teplo, proto preferovali přírodní dřevo. To je zde opravdu využito v hojné míře, nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Vnější fasádu zajímavě člení smrkový obklad, který je v souladu s rámy dřevěných eurooken, ze dřeva jsou kromě krovu i některé další konstrukční prvky.

„Zvenku dům vypadá solidně, klasicky, za jiných okolností by měl pravděpodobně rovnou střechu, výsledná šikmá střecha byla dána požadavkem stavebního úřadu, který v této lokalitě lpěl na tomto tvaru. O to hravěji a neotřeleji je ovšem řešen uvnitř," osvětluje situaci architektka Eva Rybníčková, spoluautorka návrhu.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Moderní řešení interiéru

Dispozice zděného domu odpovídá zvyklostem - do přízemí je situován hlavní obytný prostor, tedy kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Výrazným interiérovým prvkem je zde knihovna s vestavěným akváriem, která velkou místnost opticky člení. „Majitelé chtěli mít jídelnu jako chytrou horákyni - vůči obývacímu prostoru schovanou neschovanou, takže kolegyně Lída Boldišová sem navrhla přímo na míru vzdušnou knihovnu," pokračuje Eva Rybníčková.

Součástí přízemí je také nezbytná technická místnost, v níž je umístěno „srdce" dodávající objektu energii - tepelné čerpadlo systému země/voda. „Jde samozřejmě o velmi úsporný systém, nicméně investiční náklady jsou zatím stále vysoké," dodává architektka a pokračuje: „Pořízení tohoto druhu vytápění je podle mého názoru zatím spíše výrazem záměru majitelů topit ekologicky, protože doba návratnosti je v tomto případě dost dlouhá."

Přírodní dřevěné palubky

Ložnice rodičů se skládá ze „spací“ části a hygienické zóny, oddělené polovysokými šatními skříněmi. Postel nabízí krásný výhled do zahrady.Podkroví je takzvaně „noční či klidové", jsou zde ložnice dětí i rodičů, pracovna a příslušenství. Dětské pokoje jsou řazeny vedle sebe, vestavěné skříně se neotevírají do obytných místností, ale do chodby, aby v pokojích nepůsobily rušivě. Interiér druhého patra těží z toho, že má stavba šikmou střechu, vynikne tu estetický účinek struktury přírodních dřevěných palubek.

Ačkoliv zděný dům působí v exteriéru víceméně tradičně, interiér je pestrý, majitelé se nebáli použít barevné podlahy, barevné mozaiky a podobně. „Podlahy v celém domě vyjma obytného prostoru jsou epoxidové lité. Původně bylo ve hře i barevné linoleum, nakonec jsme ale objevili tento materiál a Lída Boldišová ho využila pro nápaditou barevnou hru," říká Eva Rybníčková.

Vyhřívaný masážní bazének

Za pozornost ve vybavení zděného domu stojí také Hot Spot, vířivka, umístěná v intimní části zahrady, odcloněné od ulice garáží. Původně zde měl být bazén, ale aby mohl být využíván celoročně, rozhodli se majitelé pro vyhřívaný masážní bazének, který je krytý vysouvací dřevěnou zateplenou palubou, takže voda zůstává déle teplá.

„Nový dům zcela naplnil naše očekávání, jsme v něm velmi spokojeni. Vyhovuje nám jeho velikost, která dopřává všem příjemné soukromí, ale neplýtvá místem a nepodněcuje k hromadění věcí," pochvaluje si majitel. "Oceňujeme i praktické řešení úložných prostor v chodbě. Jsme spokojeni s fungováním tepelného čerpadla a zejména s chladicím efektem stropů, které v létě sníží teplotu vzduchu až o 4 °C. Osvědčil se nám i venkovní bazén s posuvným krytem, na kterém se děti rády vozí," těší majitele domu.

text: Dana D. Daňková, foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

logo MessengerPoslat Messengerem