Zkušenosti s výstavbou pomohou investorům ušetřit čas i finanční náklady. Proto se naše hostitelka poté, co okusila proces výstavby z pozice dodavatele, ale i zákazníka, rozhodla zpřístupnit svůj dům jako vzorový všem zájemcům o bydlení v typových domech společnosti Euroline.

Kuchyňská linka z laminovaných MDF desek barevně koresponduje s fasádou, exteriér domu se propojuje s interiérem.Když před dvěma lety přemýšleli mladí manželé o výstavbě vlastního domova, v mnoha ohledech jim pomohly profesní zkušenosti budoucí paní domu. Prvním krokem bylo hledání vhodného typového domu, které „zúžili" na výběr z katalogu společnosti Euroline Bohemia. V široké nabídce, čítající na 600 typových projektů od bungalovů přes klasické a nízkoenergetické domy až po luxusní vila domy, našli ten pravý. Pro realizaci si vybrali stavební firmu KRUŠNOHOR - údržba, která nabízela nejen výhodné cenové podmínky a rychlou výstavbu, ale smluvně garantovala i jejich dodržení, takže se investoři nemuseli obávat navýšení ceny o takzvané vícepráce a posunutí termínu předání stavby.

Typově, ale po svém

Při výběru paní domu nepreferovala exteriér, ale zaměřila se nejprve na velikost obytné plochy a dispoziční řešení. Pro potřeby budoucí mladé rodiny se ukázal jako ideální menší patrový dům Kompakt 504 s centrálním obytným pros¬torem v přízemí a soukromou zónou v podkroví. Aby dům lépe vyhovoval individuálním požadavkům, stačilo jen provést několik dílčích změn, což společnost Euroline umožňuje u svých projektů bezplatně. Dům je kompletně vystavěn systémem POROTHERM, ale namísto tradičního spojení maltovou směsí bylo použito lepidlo, což urychlilo jak samotnou výstavbu (6 měsíců), tak i nastěhování, neboť se tím zkrátila doba vysychání stavby.

Technické specifikace a kontakty se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Změny zvenku i uvnitř domu

Projekt doznal následujících změn: namísto dřevěných podhledů byl v exteriéru krov zakryt vlhku odolným sádrokartonem, čímž odpadá pravidelné ošetřování dřeva; balkóny v patře nahradila praktičtější francouzská okna, přízemí bylo rozšířeno o výklenek jídelny, nad nímž vznikl lichoběžníkový balkón. K domu byla přistavěna garáž s technickou místností.

Tři dobré tipy

Kromě zásadních změn provedli majitelé ještě další úpravy, které znamenaly i estetický přínos.

■ V dětských pokojích a pokoji pro hosty, kde nelze vybudovat šatny, vytvořili zalomením nebo dozděním příčky úložný prostor. Interiéry tak získaly na vzdušnosti i útulnosti.

■ Psí koupelna v technické místnosti, přístupná ze zahrady, zamezí nepořádku, který po koupeli chlupatého miláčka v běžné koupelně přes všechna opatření zavládne.

■ Do technické místnosti je umístěna ještě pračka, což ulehčí koupelně a nenarušuje její jednotný vzhled.

V interiéru je první dispoziční změnou hned zádveří, které se zvětšilo o část dolní koupelny (sprchový kout se přesunul do podkroví). Zádveří ve tvaru „L" umožnilo přímý přístup do garáže a technické místnosti. Ze zádveří je přístupný také hostinský pokoj, což zajišťuje návštěvám i rodině dostatek soukromí. Třetí dveře vedou do společenské části, propojující obývací pokoj, jídelnu a kuchyňský kout. V něm jsou změny nejmarkantnější. Kuchyňský kout se zcela otevřel do prostoru, úpravou prošlo také schodiště. Do rohu kuchyňského koutu byla naopak vestavěna spíž, zvětšila se  plocha kuchyňské linky. Nejzásadnější změnou bylo vytvoření výklenku pro jídelní stůl. Kromě zvětšení obytné plochy se tak stavebníci vypořádali i s poněkud kolizním vstupem na terasu.

Interiér majitelka domu oděla do svěžích kontrastních barev. Inspiraci čerpala z velké míry v IKEA.V podkroví došlo ke změnám už na galerii, kde byla pro větší bezpečí nejmenšího člena rodiny přistavena plná zídka. Koupelna se spojila s WC a tím uvolnila plochu pro samostatnou dámskou a pánskou šatnu namísto menší společné.

Možná ještě trochu světla

Po roce a půl provozu je rodina se svým bydlením maximálně spokojená. Jistě k tomu přispěla důkladná příprava a profesní znalosti. Jediné, o čem ještě paní domu uvažuje, je okno osvětlující schodiště a částečně i obytný prostor. Až prý bude mít chuť na větší změnu, nechá okno dodatečně instalovat.

Zkušenosti s výstavbou a mateřská dovolená dovedly paní domu k nápadu otevřít svůj domov jako vzorový dům a pomoci budoucím stavebníkům odbornými i uživatelskými radami.

text: Zuzana Ottová, foto: Robert Virt

logo MessengerPoslat Messengerem