Manželům se dvěma dětmi se podařilo získat poslední z volných pozemků v klidné nové čtvrti středočeského města. Přáli si vyřešit bydlení v řádu měsíců a nikoliv let, a proto se rozhodli poohlédnout po nabídce montovaných domů. Ten pravý si vybrali na návštěvě Centra vzorových domů v Nehvizdech u Prahy: dům Classic City od společnosti Canaba. Je v něm mnohem víc místa, než se zdá.

Líbil se jim kompaktní moderní vzhled domu i jeho praktické uspořádání. Jednoduchou dispozici charakterizuje účelnost, přehlednost a optimální velikost všech místností. Neplýtvá se místem na zbytečně velké chodby, koupelny a zázemí mají vyvážené dimenze, dům nabízí i odpovídající úložné prostory. Podstatnou část přízemí tvoří velký obdélníkový společný obývací prostor (kuchyň, jídelna, sezení) s výhledem na jihovýchod do zahrady.

Vstupní partie domu působí přívětivě, stejně jako celý interiér. Zajímavá jsou vysoká vertikální okna v patře, dělená na spodní pevnou a horní otevíravou část. Toto řešení přináší více bezpečí a je velmi praktické

Francouzským oknem se dá projít ven na slunnou terasu s pergolou a bazénem. Na opačné straně, směrem do ulice je hlavní vstup do domu, toaleta, technická místnost a malá pracovna. V patře se nacházejí dva dětské pokoje, velká ložnice rodičů, plně vybavená rodinná koupelna a šatna.

Dispozici si majitelé upravili podle vlastních potřeb. V přízemí se místo standardně nabízené malé koupelny se sprchou rozhodli pro pohodlnou toaletu, byly zrušeny dveře z kuchyně do technické místnosti a pracovnu paní domu proměnila v univerzální „místnost pro všechno“. Za hezkého počasí celá rodina nejraději společně sedává pod pergolou, kterou si nechali vyrobit od truhláře podle „originální“ betonové pergoly u vzorového domu v Nehvizdech.

Společný obývací prostor i většinu ostatních místností v domě zdobí laminátová podlaha s krásným a velmi realistickým dekorem dubového dřeva. Stůl a lavice z masivu jsou z obchodu XXX Lutz

Výhody ve druhém plánu

Majitelé domu nám prozradili své zkušenosti a poznatky, které nemusí být každému na první pohled zřejmé, ale významně zvyšují pohodlí a kvalitu bydlení. „Líbil se nám i dům Bungalov, ale přáli jsme si mít i výhled a na náš pozemek byl vhodnější patrový dům. Classic City vypadá elegantně, přesně nám vyhovuje jeho velikost a uspořádání, je praktický a prostorný. Nejvíc mě překvapilo, kolik místa je v ložnicích nahoře – to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme si ho vybrali,“ vypráví paní majitelka.

Celý pozemek je pečlivě a promyšleně upraven. Terasu krášlí hlavně ibišky a oleandr, okolí bazénu zdobí jehličnany, listnaté keře, trvalky a okrasné trávy a celý rok tu něco kvete. Není divu, že majitelé získali 1. místo vsoutěži o nejkrásnější zahradu roku, kterou vyhlašuje společnost CanabaClassic City se od standardního rodinného domu s obytným podkrovím významně liší – místnosti v horním podlaží mají plnohodnotnou výšku. Unikátní střešní konstrukce se sklonem 14° podstatně zvětšuje prostor, zatímco běžné podkrovní místnosti – pod střechou se sklonem 45° – jsou zmenšené a jejich využití je omezené.

Další výhody poznali naši hostitelé na vlastní kůži během prvního roku bydlení. „Masivní konstrukce výborně akumuluje teplo, takže protopíme velmi málo a v domě je pořád příjemná teplota. Zvlášť nahoře není v létě díky velké výšce a betonovým stropům vůbec horko, takže nepotřebujeme ani klimatizaci. S klasickým dřevěným podkrovím se to nedá vůbec srovnat.“

A jak probíhala realizace? „Dodávka byla na klíč, a můžeme ji jedině pochválit. Vše probíhalo přesně tak, jak společnost Canaba nabízí a jak bylo ve smlouvě dohodnuto, samozřejmě včetně termínů a pevně stanovené ceny. Hrubá stavba vyrostla doslova za pár dní, další práce na sebe plynule navazovaly. Stavěli jsme přes zimu, takže i s nutnými technologickými přestávkami bylo hotovo za šest měsíců od prvního kopnutí a všechno dopadlo podle našeho očekávání. Určitě se vyplatí stavět s prověřenou firmou, která dává spolehlivou záruku,“ uzavírají majitelé domu.

Po předávce domu majitelé realizovali šestimetrový bazén vybavený protiproudem a posuvným akrylátovým krytem. Na příjemné osvěžení a zaplavání rodině tato velikost úplně stačí. Dodala společnost Mountfield

Masivní montované domy

Nabídka společnosti Canaba zahrnuje velký výběr domů různých velikostí a stylů, jejich společným jmenovatelem je masivní montovaná konstrukce z velkoplošných sendvičových dílců na bázi betonu. Vynikají velkou přesností, pevností a stabilitou, dlouhou životností a velkou akumulací tepla, což znamená stabilní vnitřní klima a nízké náklady na vytápění. Pro mnohé stavebníky je zásadní předností krátká doba výstavby, daná prefabrikovanou technologií, a také jasné garance kvality, termínů dodávky a ceny stavby.

Text: Jitka Pálková, foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem