Na počátku stála snaha místo podnájmu raději financovat vlastní bydlení, dnes bydlí ve vlastním domě s minimálními náklady.

Mladí manželé Michal a Lucie se dvěma dětmi původně bydleli v pronajatém bytě 3 +1 o ploše 90 m2. Nebyli ale spokojeni s výší nájmu, proto přemýšleli, jak bydlení vyřešit jinak. V podstatě chtěli hypotéku ve stejné výši, v jaké platili nájem. A pak se k nim souhrou náhod dostal katalog Ekonomických staveb a představa domu začala nabírat konkrétnějších obrysů.

„Podstatné bylo setkání s Ekonomickými stavbami, které se sice specializují na typové domy, ale nebyl pro ně problém ani individuální projekt. Ujal se nás majitel Ekonomických staveb pan Mencl a během dvou tří schůzek jsme se domluvili, jak bude všechno fungovat. My řekli, jakou máme představu, a oni se nám snažili vyjít ve všem vstříc. Náš projekt jsme společně upravili tak, aby nám dům co nejvíc vyhovoval,“ prozradil pán domu. Smlouvu podepsali začátkem roku, pak se pustili do vyřizování hypotéky, stavět začali na začátku srpna a nastěhovali se po deseti měsících.

Parcela a dispozice 

„Pátrali jsme po parcele, která bude ve směru našeho zaměstnání, abychom nemuseli jezdit přes celou Plzeň do kanceláře. Postupně jsme našli několik parcel, ale až asi pátá nám vyhovovala. Nyní jsme s umístěním domu maximálně spokojeni,“ pochvaluje si pán domu.

Jde o bungalov postavený do tvaru písmene „L“ se dvěma obdélníkovými výstupky u vchodu a na terase, které rozšiřují jeho plochu. Projdete-li hlavními dveřmi, ocitnete se v předsíni, po pravé ruce jsou dveře do technické místnosti a na levé straně vchod do malé koupelny se sprchovým koutem, malým umyvadlem a toaletou. Pokračujete-li chodbou dál, vejdete do hlavní obytné místnosti spojené s kuchyní a jídelnou. Hned za dveřmi do obýváku se vchází do další chodby, která vede do ložnice, dvou pokojů a velké koupelny.

Obytné části hlavní místnosti dominuje variabilní sedací souprava šedé barvy s velkým úložným prostorem. Velkou výhodou sedací soupravy je odolný teflonový potah.

K parkování slouží dvě nezastřešená parkovací stání před domem. Velkou výhodou domu je přesah střechy, který zajišťuje ochranu terasy a vstupních dveří před deštěm a letním sluncem. Zahrada je koncipována jako odpočinková, kromě vyvýšeného záhonu se zeleninou a partií se stromky vysypanou štěrkem.

Úložná půda

Krov je vytvořen z příhradových vazníků, přesněji řečeno je řešen jako polovazníkový. To majiteli umožnilo vybudovat úložný prostor, kde se lze postavit a procházet koridory k improvizovaným kójím. Díky tomu půda slouží k ukládání sezonních sportovních potřeb, vánočních dekorací atd. a dostanete se sem stahovacími schůdky ve stropě na chodbě.

Vytápění a ohřev vody

O teplo se stará tepelné čerpadlo systému vzduch/voda, které vytápí podlahové topení v celém domě, v koupelně je navíc otopný žebřík. Teplá voda je ohřívána v elektrickém bojleru DZ Dražice, vodu dům odebírá z vlastního vrtu. Je tu i komín, který čeká na budoucí krbová kamna, zamýšlená jako záložní zdroj tepla a také pro atmosféru.

„V domě bydlíme už druhý rok a všechno máme na elektřinu. Měsíční náklady činí 1 900 Kč, tato částka byla zatím v obou letech stejná,“ pochvaluje si pán domu.

Text: Adam Krejčík | Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem