Pozemek jako „na konci světa" vymezený cestou, sousedním domem a roklí osloví každého na první pohled. Mladí manželé si hned dovedli představit, že na tomto kouzelném místě lemovaném starými stromy a keři budou vyrůstat jejich dvě malé děti. Paní domu má odmalička kladný vztah ke dřevostavbám, a tak se manželé rozhodli pro dřevěný dům. O jeho...

Zpět na rodinný dům

Diskuze

Velice mne pobavilo, kterak se ze středočeské obce otevírá na sever pohled k Beskydům....tohle jen tak někdo nerozluští.

Reagovat

Považuji za vezkrze nešťasné, že první polovina článku se vztahuje k úplně jiné stavbě, kterou jsem opravdu navrhoval. Článek otiskl Můj dům někdy před dvěma lety:

"Pozemek v mírném severním svahu má sice souseda, díky pozici vymezené na západní straně lesem, na východě silnicí a ze severu otevřené do dáli směrem k hřebenům hor se ale ocitá takřka na okraji civilizace. Tiché místo, kde srnky a bažanti možná způsobí během dne víc hluku než projíždějící auta, by mohlo mnohé inspirovat k představě tradiční dřevěné chaloupky.

„Původně jsem kvůli charakteru krajiny navrhoval stavbu se sedlovou střechou, ale nebyli jsme s ní spokojeni. Myslím, že i moderní architektura s plochou střechou, která využívá nejnovější materiály a technologie, může harmonicky splynout s přírodou," říká architekt Martin Chválek, autor návrhu a zároveň majitel energeticky úsporného domu.

Půdorys domu vyšel ze dvou základních na sebe kolmých provozních linií, které se protínají ve vstupní hale. Pokud majitelé přijedou domů autem, pohybují se ve směru od severu k jihu po linii garáž - čistící zóna - šatna - vstupní hala - spíž - kuchyň. Kdo přichází hlavním vstupem, postupuje ve směru zádveří - vstupní hala - obývací pokoj - venkovní terasa u bazénu. Součástí přízemí je také pokoj pro hosta. Obývací pokoj se prostřednictvím jídelny propojuje s kuchyní v jeden společný obytný prostor, který po otevřeném schodišti prolíná až do haly v patře. Ta je využívána jako otevřená pracovna, dále se zde nacházejí ložnice a zázemí. Společný obytný prostor se v exteriéru rozrůstá o krytou venkovní terasu.

„Architekt by měl nejdříve sám bydlet v rodinném domě, aby poznal jeho provoz, nebo ještě lépe sám sobě dům postavit, aby si prošel proces stavby z druhé strany a zakusil zátěž a zvraty, které prožívají klienti," pokračuje Martin Chválek a dodává: „U rodinného domu považuji za podstatný co nejjednodušší provoz a bezúdržbovou domácnost. To znamená krátké přímé komunikace a logické návaznosti, každá věc musí mít své místo."


Reagovat

Dům se mi moc líbí, samozřejmě, že mám trochu jiný vkus co se týče nábytku, ale dům je opravdu krásný. Vařit a přitom se kochat pohledem z okna je opravdu sen.

Reagovat

Zapomněla jsem dodat, že koupelna je v mé oblíbené barvě, a podobnou barvu mám i já, akorát na půdorysu 1,5 x 1,5 m.(Chi)

Reagovat

Vložte nový příspěvekNapsáno znaků


* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.
Přihlášení
Newsletter
O nás
Mediální partneři

Články na partnerských webech

Dům a Byt

Chceme být fit a v pohodě! Vířivá vana dokáže ještě mnohem víc

Chceme být fit a v pohodě! Vířivá vana dokáže ještě mnohem víc

Stavba Web.cz

Strahovský stadion se promění na technologické a testovací centrum

iMateriály

Strahovský stadion se promění na evropské technologické a testovací centrum

Strahovský stadion se promění na evropské technologické a testovací centrum

Rodinný dom

Dom

Dom so štvrtou dimenziou

Stavíme z cihel

Pasivní dům

Pasivní bydlení je vynikající bydlení, ale...