V Praze mohli manželé Markovi dojít z paneláku do supermarketu téměř v bačkorách. Ale bydlení v novém domě, který si postavili na vesnici nedaleko Berouna, by už za nic nevyměnili. Jsou tu spokojeni oni i jejich děti, které tu mají skutečné eldorádo.   

Vedení obce Broumy nedaleko Berouna mělo vizionářský přístup, když se rozhodlo, že podpoří „omlazení“ obce zasíťováním a zvýhodněným prodejem pozemků mladým lidem z obce a posléze dalším zájemcům. Jedním z nich byl i pan Marek s rodinou. Líbilo se mu, jak spolu zdejší mladé rodiny komunikují a jak dovedou aktivně naplnit čas.

„V Praze jsme bydleli v paneláku naproti supermarketu, kam jsme mohli kdykoli zaskočit skoro v bačkorách… Ale co to je proti bydlení tady! Všichni jsme tu maximálně spokojení,“ říká pan Marek, když nás provází krásným a velkoryse řešeným domem.

Společnému obývacímu prostoru dominuje rohový krb umístěný hned vedle prosklených dveří na terasu.

Herna, tělocvična, kino atd. 

S lehkou nadsázkou lze říct, že už při letmém pohledu do interiéru je zřejmé, komu na míru byl tenhle dům postaven. Děti tu hrají prim a prostor, ve kterém se mohou realizovat, se zdaleka nezužuje jen na dětské pokoje. Ovšem největší překvapení čeká v patře, kde celé pravé křídlo podkrovního prostoru posloužilo pro zbudování velkorysé herny! „Hernu jsem v domě plánoval od začátku,“ vypráví majitel. I když ona to není jen herna, místnost zároveň slouží jako tělocvična, kinosál atd. „Promítáme tu filmy, fotky z akcí, slavíme narozeniny se sousedy, zkrátka to tu žije.“

Herna má krásnou podlahu z marmolea, které odolá dětskému dovádění. Sestava střešních oken Velux, šikovně zakomponovaná do krovu, sem přivádí doslova záplavu světla.

Dveře místo okna

Při návrhu domu pan Marek spolupracoval s architektem a po celou dobu vše tvořili společně. Dům se sedlovou střechou je založen na protáhlém obdélníkovém půdoryse a je rozdělen na společnou denní zónu v přízemí a ložnicovou část v podkroví. Střed přízemí tvoří komunikační jádro (vstupní hala, schodiště, tech. místnost, malá koupelna a pracovna), v hlavním průčelí je umístěn otevřený společný obývací prostor s krytou terasou, na opačné straně dvojgaráž.

„Protože ve stavebnictví pracuji a mám dostatek zkušeností, věděl jsem, co může fungovat. Například jsem chtěl pořídit do domu shoz prádla. Ten se dobře osvědčil, protože je funkční a zároveň posloužil jako výborná hračka pro naše holky. Ty se vždycky postaví – jedna nahoru, druhá dolů – a hážou si věci na hlavu,“ směje se pan Marek.

Kuchyň z amerického ořechu zhotovil na míru truhlář z Českých Budějovic. Z tohoto krásného materiálu vyrobil i dveře, stolek a police a elegantní prosklené posuvné dveře ze vstupní haly.

Když se pana Marka zeptám, zda oproti původnímu návrhu v průběhu stavby majitelé něco zásadního změnili, vzpomíná si: „Tady v kuchyni, která měla být do U, bylo původně okno. Ale jak jsem tu chodil, měl jsem pocit, že to není úplně ono. Shodou okolností jsem pak četl několik článků, ze kterých vyplývalo, že kuchyň do U není moc praktická... Dnes musím dát jejich autorům zapravdu. Takže, i když to bylo těsně před omítkami, okno jsme vybourali a nechali jsme místo něj udělat dveře. Jsme za tuhle změnu moc rádi, protože nyní máme přímý vstup na zahradu a v kuchyni mnohem více místa. Hned venku za dveřmi jsme si udělali bylinkovou zahrádku.“

Na pozemku vyrostl také zahradní domek s letní kuchyní, sezením, krbem a skladovacími prostory. Je architektonicky sladěn s domem. V průběhu stavby sloužil jako zázemí.

Kvalitní materiály jsou základ

Celý dům je postavený z tvárnic přesného zdění Porotherm. „Určitě tenhle materiál doporučuji, protože se z něj velmi rychle a jednoduše staví. Nemusíte míchat maltu… a ušetříte spoustu času. Stavbu realizovala firma AV stav z Hořovic a s přístupem, termínem i cenou jsme byli zcela spokojeni,“ dělí se o své zkušenosti pan Marek a přidává další upřesňující informace. Stěny i střecha jsou zateplené, v oknech jsou bezpečnostní trojskla. V dětských pokojích pak majitelé instalovali střešní okna Velux s úpravou proti přehřívání, která se dobře osvědčila.

Jako ve Finsku

Dům se díky konstrukčnímu řešení vyznačuje výbornou tepelnou pohodou v létě i v zimě. „Bydlíme tu tři roky, takže už jsme měli možnost si vyzkoušet různé teplotní rozdíly. Třeba v ložnici, kde nejsou střešní okna, ale jen předsunutá lodžie, bylo v létě příjemně i v těch největších vedrech,“ říká pan Marek.

A jak se tu bydlí v zimě? „Všude na zemi je podlahové topení. Máme tepelné čerpadlo se zemním kolektorem, takže v zemi je položeno asi 700 metrů trubek,“ vysvětluje majitel domu. Topná soustava, která dům vyhřívá, má ještě podružný elektroměr, takže přesně ví, kolik z celkové spotřeby obnáší topení, ohřev vody atd. „Zatím máme celkové náklady cca 28 000 Kč za rok, z toho vytápění a ohřev vody kolem 16 000 Kč. Okna máme i v dětských pokojích a ložnici stále otevřená a je pravda, že v zimě se občas ráno probudíme a v místnosti je kolem 4 °C… Ale zase jsme všichni otužilí a téměř nevíme, co je to rýma nebo kašel,“ směje se pan Marek.

Šatna jako ve wellness

Ve velké šatně vedle ložnice rodičů je umístěna finská sauna. Saunování baví především děti a zároveň jednoznačně prospívá zdraví celé rodiny.K dobrému zdravotnímu stavu rodiny určitě přispívá i pravá finská sauna hned vedle koupelny.

Před saunou a koupelnou je umístěná šatna. Velká prostorná místnost s mnoha skříněmi nabízí spoustu úložného prostoru pro garderobu celé rodiny, umožňuje pohodlné oblékání a zároveň působí úhledně a uklizeně.

„To byl nápad architekta. Přesvědčil mě, abychom si udělali průchozí šatnu,“ vzpomíná pan Marek a popisuje, jak se mu jeho návrh zprvu nezdál. Nakonec tedy nechali zhotovit skříně na míru a každý člen rodiny tu má svoji kóji. Tohle řešení se nakonec ukázalo jako velmi praktické.

Další zajímavé návštěvy a informace o zděných domech najdete také na Stavbadomu.net.

Text: Jana Vaňátková, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem