Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Dům jako investice – a to nejen na stáří
Rodinný dům si naprostá většina stavebníků pořizuje proto, aby uspokojila své požadavky na kvalitní bydlení. Podívejme se na něj z jiného úhlu pohledu.
Mnozí mladí lidé se dnes příliš nezamýšlejí nad budoucností a spoléhají na důchodový systém. Ten se o generace našich rodičů dokázal poměrně dobře postarat, dnes je však vzhledem k současné ekonomické a demografické situaci velmi ohrožen, a kdo tento fakt podcení, toho čeká v budoucnu nepříjemné překvapení a chudoba.
Ti prozíravější se snaží zajistit se do budoucna určitou formou spoření, například do akcií nebo investičních fondů. Mé dosavadní zkušenosti ukazují, že zhodnocení na domech je vyšší než na akciích a také méně rizikové oproti výkyvům na akciových trzích. Jde o jediné investování, které vám zároveň umí přinést lepší vlastní bydlení a spokojenější život.
Dvojí zhodnocení nemovitosti
Hodně mých přátel si pořídilo investiční byt. Začali s jednoduchou úvahou: za hypotéku platím 15 000 Kč a za nájem vyberu 22 000 Kč měsíčně, tedy jsem v zisku. Jednou bude nájmem hypotéka zaplacená a zůstane byt. Je snadné a jednoduché tedy sledovat výnos vybraným nájmem.
Na své nemovitosti byste však vždy měli sledovat ještě druhé zhodnocení. Tím je růst její hodnoty v čase, k němuž obecně dochází u naprosté většiny nemovitostí. U domů je tempo nárůstu výrazně vyšší nežli u bytů. Zhodnocení za 10, 20 nebo 30 let vás nakonec bude zajímat mnohem více než případné nájemné. Toto zhodnocení z vás jednou udělá hodně bohatého člověka.
Například v minulém roce jsem prodával několik domů, postavených před pěti lety. Jejich cena se za tu dobu ztrojnásobila. Zároveň bylo těchto pět let spojeno s vysokou inflací, a tedy ztrátou hodnoty peněz. Ta během pěti let klesla prakticky o třetinu. Přesto nárůst hodnoty domu ztrátu inflací vyrovnal a přidal dalších +20 % každý rok.
Další výhodou je to, že bytů k pronájmu je na trhu spousta, zatímco domů se nabízí málo. Díky větší konkurenci na trhu máte tedy šanci získat vyšší nájemné, než je tomu u bytů. Prakticky vždy zjistíte, že nájem placený i za ne příliš kvalitní dům je nejméně dvojnásobný oproti nájemnému za výborný byt.
Aby hodnota vašeho domu rostla a dobře jste jej pronajali, je však nutná promyšlená volba lokality a pozemku, správná volba velikosti a dispozice domu, materiálů a technologie. Včetně levného a bezúdržbového provozu domácnosti a také zahrady nenáročné na péči. (O tom se podrobněji dočtete na mém webu.)
Nové možnosti hypotéky
S rychle rostoucí hodnotou vašeho domu se navíc otevírá možnost další hypotéky, a tedy další případné investice nebo pořízení dalšího bydlení. První dům může snadno spoluručit za další hypotéku na dům nebo byt. Nájemné se bude s inflací každý rok zvyšovat. Při inflaci 3 % ročně se původní měsíční nájem 30 000 Kč za deset let zvýší na 40 000 Kč měsíčně. Hypotéka bude celých třicet let zhruba na stejné výši kolem 3,08 % ročního úroku. Tedy zatímco výnos nájmu poroste, náklady na hypotéku budou s velkou pravděpodobností podobné těm dnešním. Zvláště pokud využijeme princip chytré hypotéky kombinující splátku hypotéky s investicí do akciového fondu.
Jde to i bez úspor
Hodně lidí se domnívá, že bez peněz se do stavby domu pouštět nelze. Mám tisíce klientů, kteří šli do stavby domu zcela bez vlastních úspor, dnes šťastně bydlí a vlastní cenné nemovitosti. Hned první cestou. Nicméně i já souhlasím, že pokud někdo chce stavět velký projekt s nulovými úsporami, musí opravdu důkladně a dobře na začátku přemýšlet.
Více na davidmencl.cz
Text: David Mencl, ředitel Ekonomických staveb, foto: ES
27.02.2025 | Další tipy
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google