Zpěv, tanec, divadlo, muzikál či hru na jakýkoli hudební nástroj. To vše si mohou vyzkoušet mladí lidé během kreativních kurzů Ten Sing, které startují v prvním týdnu v září v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Hradci Králové, Ústí nad Labem a v dalších městech. 

Ten Sing, neboli teenagers‘ singing - což v překladu znamená mladí zpívají - je jednou z mnoha aktivit mezinárodní organizace YMCA. V Česku působí na deseti místech a je určený pro mladé lidi ve věku od 12 do 20 let. 

Kreativní kurzy Ten Sing

Lék proti pasivitě

„V Ten Singu není důležitý výsledek, ale to, jakým způsobem ho dosahujeme. Hlavní je, aby se náctiletí potkali s vrstevníky a nebyli pasivní,“ říká Kateřina Javůrková, jedenadvacetiletá studentka designu, která je jednou z vedoucích českého Ten Singu. Sama v něm působí už osm let. „Je to pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy, jako jsou tanec, drama, takzvaný minichoir neboli zpěv bez hudebních nástrojů a další. Pravidelně se scházíme po celý rok a účastníme se tensingových akcí, jako jsou různé tábory, festivaly. Často jezdíme do Německa a dalších zemí, kde mají YMCA i Ten Sing silnou základnu,“ říká.

Kreativní kurzy Ten Sing

Princip mladí pro mladé

Cílem celého sdružení YMCA je rozvíjet osobnost - tělo, ducha i duši. Přestože je tento projekt založený na křesťanských principech, přijímá všechny bez rozdílu víry. A to je i hlavní myšlenka Ten Singu. „Vychází z principu mladí pro mladé, kdy se vedoucí snaží postupně předávat zodpovědnost a dovednosti mladším a vychovat z nich budoucí vedoucí. Je to koloběh. Ti starší učí mladší a jde hlavně o to nabídnout dětem alternativu, jak trávit volný čas. Aby ho neproseděli před počítačem nebo televizí,“ uvádí Kateřina Javůrková. Vrcholem pak podle jejích slov bývá  veřejný koncert, kde se mladí předvedou. „Setkávání s kamarády a vědomí, že něco společně vytváříme, mnohým dětem pomáhá úspěšně projít pubertou, nelehkým obdobím, ve kterém bojují s rodiči, okolím i sami se sebou,“ dodává Javůrková.

text: Tomáš Horáček, www.tensing.cz 

logo MessengerPoslat Messengerem