Soutěž Tepelné čerpadlo roku 2023 společnosti IVT Tepelná čerpadla vyvrcholila a zná své vítěze ve všech třech kategoriích. Nejzajímavější instalace jsou podle hlasování veřejnosti v ZOO v Ústí nad Labem, na vodním hradě Švihov nebo v rodinných domech Na Americe. Ocenění odborné poroty získaly například saunové světy SAUNIA nebo hudební klub SONO.

Soutěže se zúčastnil velký počet hlasujících a vítězem tepelného čerpadla IVT AERO se stal pan Čudek z Opavy.

Společnost IVT Tepelná čerpadla vyhlásila v září soutěž Tepelné čerpadlo roku 2023 o nejlepší instalace tepelných čerpadel. Instalační firmy přihlásily nejlepší projekty posledních let a soutěžily ve třech kategoriích: Nejunikátnější technické řešení, Nejúspornější instalace a Nejzajímavější instalace.

První dvě kategorie posuzovala odborná komise nezávislých expertů.

V kategorii Nejunikátnější instalace nejlépe uspěly:

  • Vytápění ZOO v Ústí nad Labem vysokoteplotními tepelnými čerpadly IVT Greenline G využívajícími geotermální vodu z 515 m hlubokého vrtu, která je po ochlazení vsakována zpět do země. Instalaci provádělo Sdružení firem IVT a SKANSKA.
  • Využití lidského odpadního tepla produkovaného v hudebním klubu SONO BRNO k ukládání do vrtů, ze kterých je čerpáno tepelnými čerpadly IVT Greenline k vytápění klubu, hotelu a restaurace. Realizovala firma VESKOM Engineering.
  • Souběžná výroba tepla a chladu v saunových světech SAUNIA, kde je efektivně využíváno odpadní teplo za saun a ochlazovacího bazénu pro tepelná čerpadla IVT GEO G 248 voda/voda. Za projektem stojí společnost GT Energy.

Saunové světy SAUNIA mají jako hlavním zdrojem energie odpadní teplo z prostoru nad saunami. Nad podhledem je instalován chladicí výměník vzduch/voda, který prostor ochlazuje a teplo předává vodním okruhem tepelnému čerpadlu voda/voda IVT GEO G 248. Dalším zdrojem energie je ochlazovací bazén a výrobník ledu, které jsou zásobovány chladem z tepelného čerpadla. Díky souběžné výrobě tepla a chladu je systém energeticky mimořádně efektivní.

Vítězi kategorie Nejúspornější instalace tepelného čerpadla se staly:

  • Instalace tepelného čerpadla SANDEN Aquaeco2 v kancelářské budově TIZIA se snížením spotřeby energie o 93 %. Instalaci provedla společnost GT Energy.
  • Pasivní administrativní budova Otevřená zahrada se čtyřmi tepelnými čerpadly IVT Premiumline EQ a inovativním řešením distribuce tepla a chladu – aktivací betonového jádra. Realizaci zajistila společnost ICE Energy.
  • Vytápění bytových domů Maloměřice v Brně pomocí tepelných čerpadel IVT GEO G získávajících energii z hlubinných vrtů a s využitím pasivního chlazení. Instalace provedla ICE Energy.

Třetí kategorie – Nejzajímavější instalace našla své vítěze za pomoci hlasů veřejnosti. Zájemci dávali na stránkách IVT Tepelná čerpadla svůj hlas projektu, který se jim nejvíce líbil, a zapojili se tak zároveň do soutěže o tepelné čerpadlo IVT AERO systém vzduch/vzduch, víkendový pobyt pro dvě osoby v Hotelu SONO Brno nebo poukazy v hodnotě 1 000 Kč na nákup zboží v e-shopu společnosti SONNENTOR.

Jako nejzajímavější instalace zvolila veřejnost:

  • Projekt vytápění ZOO v Ústí nad Labem, který zvítězil i v kategorii Nejunikátnější instalace. Vybralo ho skoro 30 % hlasujících.
  • Hrad Švihov vytápěný pomocí tepelného čerpadla IVT Premiumline EQ 10, které využívá energii z vody z vodního příkopu chránícího hrad. Evropsky ojedinělou instalaci provedly společnosti VESKOM / ENERFIN PLUS.
  • 25 nízkoenergetických rodinných domů Na Americe v Mníšku u Liberce s řízeným větráním, které jsou vytápěny a chlazeny tepelnými čerpadly vzduch/voda IVT AIR X 70. Realizovala firma KONHEFR.

Na Americe v Mníšku u Liberce stojí 25 nízkoenergetických rodinných domů s řízeným větráním. Domy jsou vytápěny a chlazeny tepelnými čerpadly vzduch/voda IVT AIR X 70. Každý dům stojí na pozemku o velikosti 2 000 m². Domy jsou na pozemcích umístěny tak, aby nad terén vyčnívala jen horní patra dvoupodlažních domů. Spodní patra jsou zčásti zapuštěna do terénu a obsypána. Orientace domů na jih dává vyniknout výhledům na symbol Liberecka: Ještěd.

Všechny soutěžní hlasy byly slosovány a vítězem tepelného čerpadla IVT AERO se stal pan Čudek z Opavy, který hlasoval pro projekt vytápění a chlazení sportovní haly a městského koupaliště v Opavě. Druhou cenu, tedy pobyt v Hotelu SONO Brno, získal shodou okolností výherce, kterému tento projekt připadal nejzajímavější. Také poukazy Sonnentor již mají své majitele.

Výsledky, podrobnosti k vítězům a popisy soutěžících projektů naleznete v galerii na stránkách společnosti www.cerpadla-ivt.cz

logo MessengerPoslat Messengerem