Letošní podzim nabídne celou řadu zajímavých výstav z oblasti architektury a designu, které budou lákat k návštěvě evropských měst. Jednou z nich je výstava spoluzakladatele značky Artek, finského architekta Alvara Aalta (1898-1976), která proběhne ve Vitra Design Muzeu v blízkosti švýcarské Basileje.

Alvar AaltoAalto je světově proslulý nábytkový designér a autor řady jedinečných staveb jako Paimio Sanatorium a Villa Mairea ve Finsku, které zaujmou nevšední prací s tvary a materiálem. Výstava Alvar Aalto - Second Nature představuje současný pohled na Aaltovu tvorbu, která ovlivnila vývoj moderního nábytku. V rámci výstavy jsou k vidění Aaltovy ikonické kousky inspirované finskou přírodou a krajinou.

Vitra Design Museum (foto: Ursula Sprecher)Každý výstavní prostor mapuje jinou část architektova života a tvorby, první místnost se zaměřuje na Aaltův život, druhá sleduje vývoj, tendence a vztah k soudobým umělcům, další nahlíží Aalta jako designéra nábytku, svítidel a skleněných objektů a poslední je věnovaná poválečnému období a Aaltovým velkým stavebním projektům. Návštěvníci si mohou poprvé prohlédnout také originální nákresy a ručně psané poznámky a kresby.

Vitra Design Museum (foto: Ursula Sprecher)

Doprovodný program výstavy nabízí množství přednášek a panelových diskuzí s architekty z různých částí světa. Výstava se koná ve Vitra Design Museum za podpory Muzea Alvara Aalta v období od 27. září 2014 do 1. března 2015.

text: www.mujdum.cz, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem