Módní trendy jsou velmi vrtkavé. Vybavíte si kuchyň nerezovými spotřebiči a záhy se dozvíte, že se „začaly nosit" barevné. Černé chladničce prý sluší červený kávovar a žlutou varnou desku můžete klidně doplnit oranžovou myčkou. Že jste to nestihli? Nevadí. Chcete-li nyní držet krok, volte bílou.

Ostrůvkový odsavač par Drop (FABER) má unikátní tvar a perleťově bílý povrch, udávaný výkon odsavače 800 m3/hod, možnost recirkulace, regulace výkonu, maximální hlučnost 54 dB, cena 34 990 Kč, PROMTINVEST.Ještě před třemi lety doporučovali bytoví návrháři: „Vyhoďte bílou ledničku!" Samozřejmě šlo o nadsázku. Domácí spotřebiče, zejména větší typy, jako jsou chladničky, myčky nebo pračky, si v bílém provedení najdou místo ve většině domácností asi vždycky. Nyní ale budete za bílou pochváleni. Poslední trendy totiž velí: Bílá je in!

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Indukční varná deska z řady Simplicity IT6 SYB, dotykové ovládání, varná automatika, časovač, bezpečnostní vypnutí, ukazatel zbytkového tepla, zbroušené hrany, cena 16 990 Kč, GORENJE.Z nedávné historie

Opomeneme-li takzvané černé kuchyně, zařizovaly se kuchyně  hlavně ve světlých barvách, nejčastěji v různých odstínech bílé - od čisté až po zabarvení v tónu slonové kosti.

Podobně tomu bylo i v koupelnách. Hlavní důvod patrně spočíval v pocitu, které tato barva evokuje. Neutrální bílá působí čistě a v prostorách, kde se klade větší důraz na hygienu, vyvolává dojem sterility. Proto se také kuchyňské spotřebiče začaly vyrábět v bílém provedení a ustálilo se pro ně označení „bílá technika". Až na nepatrné výjimky si bílá technika udržela svou barvu téměř donedávna.

Díky novým výrobním technologiím a stále se zrychlujícímu trendu střídání stylů v oblasti bydlení se koncem minulého století začaly domácí spotřebiče vyrábět i v různých barvách. Již předtím byly v nabídce menší barevné spotřebiče, jako jsou například kávovary nebo mixéry, postupně je následovaly chladničky, myčky či odsavače par v retro i moderním strohém designu.

BÍLÁ NIC NEZKAZÍ

Plynová varná deska TV 76 S GI (SCHOLTÉS) má bílou sklokeramickou desku zasazenou v nerezovém rámu, rozměr 70 x 52 cm, cena 17 990 Kč, DATART.Když se někdo rozhodne pro barevný spotřebič, je třeba se smířit s tím, že mu bude muset přizpůsobit celou kuchyň. Stane se výraznou dominantou, a pokud nebude barevně a stylově s ostatním zařízením ladit, celkovému vzhledu interiéru spíše uškodí. Barevný šok můžete kuchyni přivodit také použitím avantgardně ztvárněné chladničky s výrazným květinovým dekorem. Bílou technikou rozhodně nic nepokazíte. Hodí se ke všem barvám, a chcete-li výrazně demonstrovat módní trend, zvolíte typ s nejžhavějším designem.

Útok nerezu

Mixér BLX 50 (KENWOOD) s přednastavenými funkcemi na přípravu polévek, dresinků, nápojů a drcení ledu, cena 3 990 Kč, DELONGHI.Vedle barevné techniky se mnohem silněji začal prosazovat trend spotřebičů v nerezovém provedení. Tento materiál společně se sklem a laky ve vysokém lesku dokonale vyhovoval rodícímu se technostylu a minimalismu. Výrobci na tento požadavek zareagovali pružně a kromě chladniček a myček nabídli v nerezu pečicí, mikrovlnné a parní trouby i širokou škálu drobných kuchyňských spotřebičů.

Vedle klasického lesklého nerezu se oblibě těší matové provedení. Problém otisků na povrchu řeší speciální úpravy, pro zájemce o levnější „nerezovou" podobu se vyrábějí chladničky s plastovým povrchem s barvou a strukturou kovu.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ najdete na www.dumabyt.cz.

Plynová varná deska Simplicity G6 SYB, ergonomické ovládání, 4 plynové hořáky s elektrickým zapalováním, 1 trojitý hořák se zvýšeným výkonem, cena 7 490 Kč, GORENJE.Černo-bílé mámení

V posledních dvou letech se v interiérech hojně uplatňují černo-bílé variace. V obytných prostorách lze černobílého efektu docílit kombinací nábytku s textiliemi. V kuchyních to umožňují mimo jiné i černé spotřebiče. Černá barva je elegantní a spotřebiče působí luxusněji.

Podobně jako u bílé lze černou dobře sladit s ostatními předměty, stylově působí zejména v kombinaci se dřevem. Velké spotřebiče v černém provedení ale zvolí spíše odvážnější, kteří se nebojí vnést do domova výrazný kontrast. Pro ty, kteří jdou rádi s dobou, je přijatelnější novější trend - bílé spotřebiče, které se od původní bílé techniky liší výrazným moderním designem.

Můj dům doporučuje

Vestavná multifunkční trouba BO 75 SYB (GORENJE).Vestavná multifunkční trouba BO 75 SYB (GORENJE) z nové kolekce Simplicity je vybavena technologií UseLogic, která zvolí vhodný pečicí program. Dvířka s madly z leštěného hliníku mohou být z bílého nebo černého skla. Vnitřní část trouby s velkou pečicí plochou vychází z tvaru kamenné pece a garantuje profesionální výsledek pečení. Je vybavená rychlým předohřevem a funkcí WarmPlate pro nahřívání talířů. O teplotě uvnitř informuje displej na ovládacím panelu trouby. Čištění bez saponátu zajišťuje parní systém AquaClean, cena 11 990 Kč, GORENJE.

Komínový odsavač par DHD787W (DE DIETRICH) s elektronickým ovládáním, 4 rychlosti, maximální odtah 1 100 m3/h, udávaná hlučnost 49–76 dB, nerezový a uhlíkový filtr, cena 24 010 Kč, FAGOR ELEKTRO.Triumfální návrat

Nové kolekce bílých spotřebičů dnes nepředstavují jen tradiční nadčasovost. Bílá se stala synonymem technologické vyspělosti. Využívá se v kombinaci s moderními elegantními tvary. Vedle chladniček, myček či odsavačů par se v bílém provedení nabízejí například vestavné trouby nebo varné desky z tvrzeného skla. Vysokou laťku nastavenou estetickou úrovní doplňují nadstandardní funkce, jimiž jsou tyto spotřebiče vybaveny. V kuchyních je lze kombinovat s nábytkem všech možných barev, díky jedinečnému designu ale upoutají i v bílém zařízení. Trend bílé barvy se promítá i do ostatních zařizovacích předmětů; žádané jsou například bílé LCD televize, notebooky, iPody, mobilní telefony, ale i luxusní auta.

text: Libuše Lhotská, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem