Tuzemští i zahraniční výrobci nám každý rok předkládají tolik nových kolekcí, dekorů i formátů obkladových dlaždic pro koupelnu, že je až těžké si vybrat.

Výběru obkladů by měla předcházet alespoň povšechná představa o tom, jak by měla budoucí koupelna vypadat. Inspiraci můžete načerpat z časopisů, výstav, nebo i návštěvou známých. Poté jste připraveni vydat se do obchodů nebo raděj do koupelnového studia.

Chytrý výběr

Na tomto místě doporučujeme raději vybrat (třeba na internetu) specializovaná koupelnová studia, než nějaké řetězce. Za prvé vám v řetězci moc neporadí, za druhé tam mají omezený výběr (nezaměřují se na obklady a dlažby, je to jen část jejich nabídky), navíc nemáte jistotu, zda když budete po měsíci potřebovat několik dlaždiček přikoupit, tak je ještě budou mít v nabídce.

Jak na to?

VYBÍREJTE SKUTEČNĚ
Nákup by měl proběhnout podle reálných vzorků, protože výběr obkladů pouze podle katalogu, bez možnosti vidět jejich skutečný vzhled, může skončit velkým zklamáním.

Výhoda specialistů

Moderní, hravá a barevná série Remix je reakcí na „přesycení“ minimalismem, strohými tvary a monotónními barvami (RAKO).Pravým opakem jsou koupelnová studia, kde se specializují jen na obklady, dlažby a vybavení koupelen. Sortiment znají všichni prodavači, mají zkušenosti co doporučit, poradí s výběrem, případně udělají grafický návrh atp. Jsou to prostě specialisté. Výhodou je i nabídka zboží, které je stálé, tedy ne nějaký výprodej, doprodej apod. To má také výhodu například v tom, že je možné vzít více metrů a celé krabice vám většinou vezmou zpět.

Pozor na rezervu

Je třeba pamatovat na rezervu 10 až 15 % na prořez, u menších prostor a zejména u větších obkladů i více. Nejlepším řešením je, když můžete i po delší době materiál dodatečně dokoupit. Proto je také lepší vyhnout se marketovým doprodejovým akcím nebo nahodilým dovozům. Při dokupování je dobré vědět, že každá várka má svůj odstín a rozměr, proto je lepší si s sebou přinést obal, kde je od výrobce vytištěn mimo jiné odstín i rozměr, případně jeden kus obkladu či dlažby na porovnání. Při nákupu je třeba znát předem termín dodání, abyste si neobjednali obkladače a pak marně čekali na dodávku materiálu.

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Hledejte servis

Paris je kolekce odvolávající se na jemnou francouzskou eleganci (RAKO).Důležitou součástí nabídky by měl být také servis a poradenství. To znamená zajištění grafického návrhu (neboli kladečský plán), poradenství v technických otázkách, nabídka lepidel, spárovacích tmelů a dalších materiálů potřebných pro obkládání apod.

Nejlepší je nadčasovost

Při výběru designu obkladů a dlažeb se fantazii meze nekladou, ale určitě platí, že méně znamená více. Koupelny jsou často ovlivňovány módními trendy, ale počítejte s tím, že pokud se pro něco takového rozhodnete, může se vám koupelna brzy okoukat, nebo budete donuceni po pár letech koupelnu předělat.

Jak na obklady?

- spočítejte si finance
- přeměřte svoji koupelnu
- vybírejte s partnerem
- nevybírejte s řemeslníkem
- udělejte si na výběr čas
- méně znamená více
- nebojte se velkých formátů
- dobrá rada nad zlato, aneb nechte si poradit
- nevybírejte jen z katalogů

Obkladový fenomén

Skleněná umělecká mozaika (Sicis), neobvykle velký květinový obrazec, cena nestanovena (FANTASTICONI, www.fantasticoni.cz).koupelnách se dnes využívá mnoho formátů, od klasických obkladaček po obří rozměry, a zajímavá je i jejich kombinace. Nepříliš obvyklé, ale přitom velmi efektní jsou minimozaiky. Nadčasová miniaturní mozaika se dá využít snad všude.

Mozaiky

Chcete-li koupelnu ozvláštnit, použijte místo běžných obkladů mozaiku. Umožňuje vytvářet osobité, „na míru ušité" kreace podtrhující vaši osobnost. Pro inspiraci přinášíme výběr z nabídky trhu.

Nepodceňujte spáry

- spáry rozhodují o celkovém vzhledu koupelnové mozaiky
- důležitou roli hraje barva spárovací hmoty
- barevnost vybírejte podle zvoleného odstínu mozaiky
- mění-li mozaika v určitých segmentech místnosti odstín, přizpůsobte tomu i barvu spárovací hmoty, výsledkem bude kompaktní mozaiková stěna

text: Adam Krejčík, Lucie Bejčková, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem