I mezi tak prozaickými výrobky, jako jsou dřezy, najdeme špičkové modely, které lze s trochou nadsázky označovat za „Rolls Royce" moderní kuchyně. Nabídka materiálů i funkcí je opravdu široká, stačí si jen správně vybrat.

I když dřezy stále méně často slouží k mytí nádobí, protože tuto funkci dnes v kuchyni zastávají myčky, mají i nadále v kuchyňské lince své nezastupitelné místo. Kromě očisty surovin a průběžného omývání potřebného kuchyňského náčiní lze dřezy z nových vysoce kvalitních materiálů bez obav použít i při přípravě pokrmů - například jako krájecí desku.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Není materiál jako materiál

Nejmenší granitový „jednodřez“ s odkapem na světě, vhodný především do malých kuchyní. Díky celkovým rozměrům 680 x 460 mm ušetří spoustu místa na pracovní ploše. Přesto si zachovává dostatečnou velikost pro umývání nádobí. Genius D-100 Small v provedení Croma, cena 10 425 Kč bez DPH (Schock).Původním smaltovaným dřezům v mo­derní kuchyni dávno odzvonilo pro jejich nedostatečnou odolnost proti me­chanickému poškození a s tím související nesnadnou údržbou, která vedla k množení bakterií a plísní. Současným nárokům na provoz kuchyňského pracoviště lépe vyhovují odolné, dobře čistitelné materiály s dlouhou životností, ale i s efektním vzhledem, protože dřez je nepřehlédnutelnou součástí každé ku­chyňské linky.

Nerez

Materiál, který se stále drží na výsluní střední dřezové třídy. Tloušťka plechu má být nejméně 0,7 mm. Nejkvalitnější dřezy z této kategorie jsou z chromniklové oceli CrNi 18/10 či 18/20. Mají vynikající odolnost proti korozi i louhům a kyselinám používaným v domácnosti a svou tvrdostí dobře odolávají mechanickému poškození. Extrémně vysoká teplota pro ně nepředstavuje problém. Nerez se poměrně dobře udržuje a při normálním provozu má prakticky ne­omezenou životnost. Jediné, co mu ubírá na kráse, je vodní kámen, který se často usazuje na odkladní ploše nebo kolem baterie. Dá se ale poměrně snadno odstranit mycími prostředky.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz.

Keramika

Dřez Schock Campus D-150 s praktickou nerezovou miskou, kterou lze využít k oplachování zeleniny, slévání vody z brambor či těstovin, k okapání příborů apod. Cena v provedení Titanium: 14 924 Kč bez DPH (Schock).Renesanci prožívají dřezy z keramiky, kterými se osazují především rustikálně laděné kuchyňské linky. Bývají často replikami prvorepublikových kousků, jež měly jednu nespornou výhodu - větší hloubku i šířku. Voda se z nich proto tak snadno nerozstřikuje a dá se v nich umýt rozměrnější nádobí, které by zbytečně zabíralo místo v myčce. Pohodlněji se tu také čistí zelenina apod. Nedostatkem je větší křehkost materiálu. Údržba je stejná jako u umyvadel a další sanitární keramiky.

Umělý kámen

Plnohodnotný kuchyňský granitový dřez Schock Genius D-100 Small s minimální spotřebou místa je vhodný do menších kuchyní a je nabízen v osmi barevných provedeních, na obrázku v provedení Croma. Cena: 10 425 Kč bez DPH (Schock).K hitům posledních let patří dřezy z umělého kamene. Tento kompozitní materiál tvoří přibližně ze 75 % mletý přírodní kámen (nejčastěji křemen či žula), dále ze zhruba 15 % pryskyřice sloužící jako pojivo a zbytek připadá na keramická barviva, díky nimž může být umělý kámen nabízen v desítkách barevných variací. Povrch je hladký až sametový, příjemný na dotek a nestudí.

Podle výrobců a materiálové skladby se s umělým kamenem setkáte pod různým označením, nejznámější je zřejmě Corian, jeho levnější verze nesou označení Montelli, Silgranit, Fragranit, LG Hi-Macs, Solid Stone, Cristalite, Nanogranit atd. Jejich základní vlastnosti jsou obdobné, mají však různě vysokou odolnost vůči poškrábání, vysoké teplotě a chemiká­liím. Díky výborné opracovatelnosti mo­hou mít dřezy nejrůznější tvary, od striktně minimalistických až po nepravidelné, obdařené ladnými křivkami. Dřezy z kompozitních materiálů patří do vyšší cenové kategorie, ale vložená investice se vzhledem k jejich vlastnostem a životnosti určitě vrátí.

Rodinné stříbro

Zadní hrana dřezu Vero N-100 z nanomateriálu Cristadur umožňuje umístění několika dalších doplňků, předpřipraveno je celkem pět otvorů, do kterých můžete kromě baterie umístit např. excentrické ovládání výpusti, dávkovač na saponát apod. Cena: 17 120 Kč bez DPH (Schock).Stříbro si v poslední době nachází cestu do našich domácností nikoli jako zdobný prvek, ale jako navýsost účelná součást vybavení kuchyní a koupelen. Po pračkách a chladničkách využili jeho antibakteriálních vlastností i výrobci kuchyňských dřezů. Německá firma Schock vyvinula nový kompozitní materiál Cristadur, označovaný díky použití nanotechnologií také jako NanogranitTM. Vychází z původního materiálu Cristalite granite, do kterého je pomocí nanotechnologie vkomponováno stopové množství stříbra. A právě ionty stříbra přirozeně odpuzují nebezpečné bakterie a zamezují jejich dalšímu množení na povrchu dřezu. Teplotní odolnost materiálu je dlouhodobě 180 °C a krátkodobě až do 280 °C.

Tvar dřezu

Na výběr máte různé velikosti a hloubky, volit můžete také mezi jednoduchým dřezem či dvojdřezem, dřezem s malou vaničkou na oplachování, bez nebo s odkapávací plochou, se speciálními výlevkami atd. Tvary mohou být standardní - kruhové, hranaté, rohové, ale i organické. Záleží na možnostech použitého materiálu.

Zvolíte-li jako materiál umělý kámen, může se dřez stát nedílnou součástí pracovní desky.

text: Zuzana Ottová, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem