Snad jediným místem v bytě a domě, kde se elektřina a voda vzájemně tolerují a dobře doplňují, je koupelna. Seznamte se s moderními možnostmi elektrického vytápění koupelen.

Žádný jiný zdroj energie vám neumožní tolik variant topení ve většinou stísněném prostoru koupelny jako elektřina. Díky ní lze topit podlahou, stropem, stěnami či „v prostoru" umístěnými elektrickými panely, sušáky a infrazářičem, nebo v současnosti nejaktuálnějším trendem - infračerveným sálavým vytápěním.

Schované teplo

Koupelnový radiátor Zehnder Yucca svým vzhledem připomíná palmu juka, 1 340 x 500 mm, připojení na elektrický provoz, provedení jednořadové, barva pergamon, cena (bez DPH) 34 453 Kč.Důvodů pro elektřinu je ale ještě mnohem více a jsou technického, ekonomického, uživatelského i estetického charakteru. V prostoru malé koupelny se zabudováním podlahového, stropního či stěnového elektrického topení především uspoří místo a zanedbatelné nejsou ani estetické aspekty. Pokud je koupelna větší, oceníte hlavně estetický přínos podobných řešení, umožňujících podtrhnout prostorovou eleganci a stylovost.

Absence viditelných těles, vyčnívajících radiátorů a trubek umožňuje takové prostorové rozmístění zařizovacích předmětů, které vám nejvíce vyhovuje. Odpadá také údržba, kterou radiátory a podobné spotřebiče čas od času potřebují, protože podlahové topení je prakticky bezúdržbové.

Elektrické podlahové topení se v průběhu uplynulých let stalo hitem v oblasti vytápění obytných budov. Do našich koupelen, odkud před lety „vyrazilo" do světa, se nyní vrací v mnohem „dospělejší" podobě: ve větším výběru topných kabelů a rohoží, v podobě dokonalejších izolačních materiálů a v neposlední řadě v širší možnosti řízení a ovládání, programování apod. To vše znamená také mnohem ekonomičtější provoz při větším uživatelském komfortu. Z ekonomického hlediska tak vychází využití elektřiny jako rentabilní i při dnešním růstu cen.

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Pocit tepla rozhoduje

Topná rohož s izolační deskou Isolecta (RAYCHEM)Kromě výše uvedených důvodů existuje také další, obtížněji popsatelný důvod, a tím je subjektivní pocit vnímání tepla. Je to rozdíl mezi teplem konvekčního a sálavého charakteru. Pro konvekci je charakteristická nerovnoměrná distribuce tepla produkovaného radiátory či jinými obdobnými tělesy do prostoru. Říká se mu také „studené teplo" - teplo přepuštěné přes vodu.

Sálavé topení na rozdíl od konvekčního předává do prostoru teplo co největší plochou a může být i ve stropu či stěnách místnosti, ale většinou se dává právě do podlah. Vyzařované teplo stoupá vzhůru velmi pomalu, a tak vás stačí ohřát už od nohou. (Mimochodem - jistě znáte moudro našich babiček, které tvrdí, že pro udržení zdraví jsou nejdůležitější právě „nohy v teple".)

Jak teplý vzduch stoupá vzhůru, pomalu chladne, a tím se brzdí rychlost jeho stoupání. Vrstvy vzduchu jsou proto nejteplejší u podlahy. Díky tomu také vzniká pocit dostatečného tepla i při nižších teplotách než v případě konvekčního topení. V praxi to znamená nižší teplotu v místnosti v průměru o dva až tři stupně. Koupelna je rychleji vytopena, což dává příležitost k dalším úsporám, a ve výsledku tak přispíváte i ke zdravějšímu životnímu prostředí.

Mramor a sklo

Příkladem moderních sálavých panelů jsou mramorové sálavé panely MR, skleněné sálavé GR panely a nízkoteplotní panely Ecosun od Fenixu. Sklo i mramor v sobě spojují jednoduchost a krásu přírodního materiálu. Využitím těchto materiálů pro sálavé vytápění vznikly esteticky ojedinělé výrobky - skleněné panely GR (glass radiant) a mramorové panely MR (marble radiant), určené zejména pro vytápění moderních a luxusních interiérů, u kterých je kladen důraz na vysokou designovou čistotu a funkčnost. Teplo sálané z těchto materiálů je přitom velmi příjemné a přirozené.

Mramorový sálavý panel MR (FENIX).Předností GR panelu je, že předává teplo do okolí především formou infračerveného sálaní, a to prostřednictvím celé plochy skleněné desky. Vytápění pomocí těchto panelů má výhodu v tom, že nedochází k přepalování a vysušování vzduchu ve vytápěné místnosti ani k  masivnímu víření prachových částic. Ideální je při tomto typu ohřevu i vertikální rozložení teploty vzduchu ve vytápěné místnosti.

Panely se vyrábějí v několika barevných provedeních - barva skla může být bílá, černá, žluto-zelená, červená a matné zrcadlo.

Teplý žebřík

Častým a velmi oblíbeným koupelnovým topidlem jsou v tzv. žebříky - elektrické koupelnové radiátory, které v současnosti vytlačují klasické radiátory, o nichž jsme se zmiňovali výše. Žebříky vypadají dobře, jsou elegantní a subtilní, nezabírají příliš místa a přitom nabízí dostatek tepla a uživatelského komfortu. Jsou jednoduché a snadno se udržují. Slouží jako sušáky ručníků a prádla, které zároveň předehřívají.

Zejména v zimních měsících je pak velmi příjemné se po koupeli osušit teplým ručníkem a vklouznout do předehřátého županu. Pomocí programovatelné zásuvky se dají snadno ovládat a programovat, a tak je můžete kromě sušení používat i k temperování prostoru. Elektrické radiátory bývají plněny plněny speciální nemrznoucí směsí do -10 °C, takže pokud nejste přítomni, není nutné je na rozdíl od jiných systémů v zimě vypouštět.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Teplo od podlahy

Topení či temperování podlahovým topením v koupelnách je velice příjemné a zároveň praktické. Nejen že můžete chodit bosýma nohama po teplé podlaze, ale nemusíte si dělat starosti ani s mokrou podlahou, která díky topení sama vyschne. Výhodou elektrického podlahového topení je bezporuchovost - teplovodní potrubí může prasknout a má pomalejší náběh. Ze stavebního hlediska je pak velkým plusem fakt, že instalace elektrického systému zvedne podlahu prakticky jen o pár milimetrů. Pro tyto účely jsou vhodné například tenké samolepicí topné rohože Raychem T2QuickNet, které minimálně navyšují skladbu podlahy.

Hodí se pro jakýkoli tvar a plochu koupelny a snadno a rychle se montují. Pokud máte prostor v konstrukci podlahy, můžete použití systémové izolační desky Raychem Isolecta. Tato deska se jednoduše položí pod topnou rohož Raychem, případně topný kabel, a při provozu topení šetří nemalé množství energie. Pro vytápění nebo temperování koupelen je také vhodné použití nejmodernější technologie - samoregulačního topného kabelu Raychem T2Red, který byl speciálně vyvinut pro podlahové topení. Tento topný kabel umí měnit svůj výkon v závislosti na okolní teplotě.

Tím se docílí konstantní teploty po celé ploše podlahy a zároveň se šetří energie.  Pro dosažení požadované komfortní teploty v období, kdy koupelnu používáte, a úsporné teploty v době, kdy ji nepotřebujete, lze použít adaptabilní termostat Raychem R- TC s možností nastavení týdenního spínací­ho režimu. Pokud ale programování neplánujete, postačí termostaty typu R-TA nebo R-TE, kde lze jednoduše nastavit požadovanou teplotu podlahy nebo místnosti.

Topný panel s madlem (FENIX)Teplo od stropu

Dalším nadějným kandidátem na vytápění vaší koupelny je stropní sálavé vytápění pomocí panelů Ecosun od Fenixu. Je nejenom velmi příjemné a účinné, ale také zhruba o dvacet procent provozně úspornější než konvekční. Jak je to možné? Sálavé stropní vytápění vyzařuje od zdroje směrem k podlaze infračervené paprsky, které se mění v teplo při dopadu na pevné nebo kapalné látky. Pro lepší pochopení tepelného sálání je dobré porovnání se světelným paprskem. Světelný paprsek se šíří stejně jako infračervený paprsek elektromagnetickým vlněním, oba paprsky se shodně odrážejí od lesklých předmětů a jsou pohlcovány tmavými předměty. Světlo vnímáme zrakem, teplo povrchem těla, tedy i rukou.

Světelný i infračervený paprsek se šíří kolmo od zdroje. Přírodním zdrojem světelného i infračerveného paprsku je slunce. Infračervený paprsek prochází vesmírem, kde je teplota pod bodem mrazu, prochází atmosférou a vzduchem, ale v teplo se přemění až při dopadu na pevné nebo kapalné látky, od těchto látek se teprve ohřívá vzduch. Podobně to může probíhat i ve vaší koupelně, pokud se pro tento druh elektrického topení rozhodnete.

text: Stojan Černodrinski, foto: archivy firem

logo MessengerPoslat Messengerem