Chystáte se na rekonstrukci koupelny a rádi byste vytvořili moderní, hezký a hlavně dlouhodobě fungující prostor pro každodenní hygienu i relaxaci? Poradíme vám, jak se vyvarovat zbytečných chyb. Věříme, že oceníte zkušenosti architektů i stavebníků z řad čtenářů časopisu MŮJ DŮM.

Rekonstrukce koupelny je nejtěžší stavební i zařizovací počin, protože pracujete na poměrně malém prostoru v prostředí vyžadujícím dlouhodobou odolnost proti vodě. Nezapomínejte ani na zatížení nosných prvků domu (zejména u koupelen v patře).

U celkové rekonstrukce rodinného domu speciální projekt na koupelnu nepotřebujete, protože je přestavba koupelny součástí širšího stavebního projektu, ale pokud ji budete řešit samostatně, raději si nechte projekt zpracovat. Půjde především o statiku a technická řešení rozvodů vody, plynu, elektřiny, odpadů, stavu stoupaček a odvětrání.

Chystáte se na rekonstrukci koupelny a rádi byste vytvořili moderní, hezký a hlavně dlouhodobě fungující prostor pro každodenní hygienu i relaxaci? Poradíme vám, jak se vyvarovat zbytečných chyb. Věříme, že oceníte zkušenosti architektů i stavebníků z řad našich čtenářů.

Bez peněz to nepůjde

Možná vám tato rada připadá zbytečná, ale zkušenosti některých našich čtenářů její důležitost potvrzují. „Do rekonstrukce koupelny jsme se pustili s částkou padesát tisíc, ale brzy jsme zjistili, že tato suma nám stačit opravdu nebude,“ popisuje své zkušenosti s rekonstrukcí koupelny paní Petra Rosůlková z Prostějova. Obdobné zážitky má i Tomáš Hlinovský z Českých Budějovic: „Velmi brzy jsme zjistili, že u rekonstrukce koupelny není nová skříňka pod umyvadlo či sanitární keramika tou nejdražší položkou. Kdyby nám tchyně tenkrát nepůjčila sto tisíc, tak se dodneška myjeme na staveništi!“

Tyto dva názory nejsou nijak ojedinělé a potvrzuje je i architekt Vojtěch Pošmourný ze studia Bianco Architetti: „Málokdo je tak stavebně zručný, aby si dokázal všechny rekonstrukční práce v koupelně zajistit sám. Podle našich zkušeností víme, že pokud povoláte k rekonstrukci koupelny stavební firmu, nepočítejte s náklady pod sto tisíc korun, a pokud vyžadujete vyšší standart, počítejte raději se dvěma sty tisíci korunami. Rodinnými úsporami hodně ,zatřese‘ výběr dlažby či zařizovacích předmětů. Koupelnu může prodražit například i na první pohled jednoduchá instalace sprchového koutu, kde se často stává, že se po nalepení obkladu o několik centimetrů nevejdete do šířky typového skleněného sprchového koutu a musíte zvolit typ, který je o několik tisíc dražší.“

Chyby pi zařizování

Častou chybou je snaha vměstnat do malého prostoru co nejvíce zařizovacích předmětů. Za nejproblematičtější je v tomto smyslu považováno umísťování umyvadel nebo záchodů do kouta. Minimální bezpečná vzdálenost toalety, bidetu či umyvadla od stěny je 45 cm a platí to i pro vzdálenost mezi WC mísou a bidetem nebo umyvadlem. Mezi vanou a protilehlou stěnou nebo dalšími zařizovacími předměty by měl být zachován minimální průchod 65 cm. Pokud ale víte, že budete ve vaně koupat malé dítě, doporučují odborníci pro pohodlnou manipulaci odstup až 100 cm. Klasický uzavřený sprchový box o rozměrech 80 x 80 cm představuje spíš nouzovou variantu, komfortní řešení je alespoň 90 x 90 cm. Dbejte na dobré usazení vany na betonových podstavcích, aby na některém místě „neplavala“ ve vzduchu. Mohla by se pod tíhou vody a koupajícího člověka zdeformovat a vytrhat přilehlé obklady a těsnění mezi vanou a stěnou.

Začněte od podlahy

V koupelně je důležité správné provedení podlahy, a to jak z hlediska hydroizolace, tak z hlediska pevnosti a nosnosti. Lze to betonovou deskou s výztuží, aby se s vámi podlaha při chůzi nehoupala. Dbejte na řádně zhutněný podklad, jinak hrozí, že se časem spodní vrstva uvolní, vrchní se prošlape a vypadne materiál ze spár. Díky tomu mohou dlaždice dokonce popraskat nebo získáte nepříjemně vrzající podlahu.

K poruchám také často dochází v rozích podlahy, kde je nutné pod dlažbu použít stěrkovou hydroizolaci pod dlažbu a tuto izolaci vytáhnout 15 až 20 cm do výše obvodových stěn. Do rohů je dobré instalovat silikonové pásky, které slouží jako pružný dilatační spoj a zároveň dojde k vytvoření vodotěsné vany. Silikonové pásky bývají součástí hydroizolační stěrky. Nepropustná vana je v koupelně extrémně důležitá, protože se kdykoliv může ucpat odpad ve sprchovém koutě, nebo vyteče pračka, vypadne puštěná sprcha na podlahu atd. V tomto případě voda zůstává na podlaze až do výše dveřního prahu, poté odtéká dál do bytu. Proto myslete i na výšku prahu. Dobře provedená podlahová vana zabrání proniknutí vody do konstrukce podlahy. Ideální je do koupelny nainstalovat odtokový kanálek (gula), ale to se dnes stavebníkům většinou nechce a často to kvůli absenci odpadu ani nejde.

Prostorná akrylátová rohová vana Rosa II, doplněná praktickou vyklápěcí skleněnou stěnou, která vanu promění ve sprchovací kout (RAVAK)

Trubky a roury

Odpadní podtrubí musí být vedeno v předepsaném sklonu směrem od zařizovacích předmětů, musí být co nejkratší (pokud možno do 3 m od svislého potrubí – tzv. stoupaček) a nejpřímější. Největší problémy v připojení na kanalizaci pak mohou způsobit dnes preferované bezbariérové či mělké sprchové kouty nebo bidety – je třeba počítat s dostatečnou tloušťkou skladby podlahy, v níž bude veden odpad. U rekonstrukcí je budování nových odpadů a stoupaček obzvláště náročné. Častou chybou je také vedení rozvodů vody či odpadu v tenkých příčkách. Již v projektu myslete na to, že příčka (zděná) s rozvody instalací by měla mít tloušťku nejméně 120 mm, doporučuje se 150 mm. U dřevostaveb záleží na zvoleném konstrukčním systému.

Povrchy stěn a podlah

Při rekonstrukci staré koupelny se stěny neštukují, ale je třeba, aby byl povrch soudržný a hlavně rovný. Potom přijde lepidlo a obklady. Místo obkladů můžete stěny koupelny pojmout poněkud neortodoxně a použít hydroizolační nátěr, popřípadě voděodolnou stěrku. Tyto materiály se vyrábějí buď na bázi cementu nebo pryskyřic a počítejte s tím, že si připlatíte. Důležité je, aby jejich výrobce garantoval voděodolnost. Nezapomeňte, že staré domy neustále pracují a hýbou se, takže vám mohou ve sprchovém koutě popraskat rohy.

Na vybavení nešetřete

Dnes jsou velmi oblíbené podmítkové baterie, ale zkušenost čtenářů potvrzuje, že se zde nevyplatí šetřit. „Chtěla jsem mít moderní koupelnu s podmítkovou baterií, ale bohužel jsem si vybrala tu nejlevnější. Ušetřila jsem sice 1 500 Kč, ale po půl roce začala baterie zlobit. Pro nás to znamenalo rozbourat obklady i předstěnu a nakonec nás to stálo nespočetně víc peněz, než kolik jsme ušetřili za baterii,“ napsala nám paní Helena Daňková z Bystřice.

Podomítkové baterie jsou poměrně citlivé na nesprávnou instalaci, proto se nedoporučuje instalace svépomocí. V několika nám známých případech amatérská instalace podmítkových modulů nedopadla dobře, a to i u poměrně šikovných kutilů.

Asymetrická vana pod názvem 10° získala svůj název podle pootočení o 10° do prostoru, čímž zároveň vznikla odkládací plocha využitelná i jako sedátko (RAVAK)

Předstěnové instalace

Kromě rozměrů koupelny musíte počítat i s umístěním vstupních dveří a s polohou odpadů. Tyto danosti, které by vás ve vašich představách mohly značně limitovat, můžete vyřešit i bez velkých stavebních úprav použitím tzv. lehkých předstěnových instalačních systémů. Nosná konstrukce instalační stěny vyrobená z ocelových profilů je určená k montáži rozvodů a k uchycení sanitárních předmětů. Vnitřní prostor se vyplňuje izolací, boční stěny tvoří impregnované sádrokartonové desky, na které se lepí obklad. Hloubka vnitřního prostoru je daná rozměry zabudovaného vedení, rozvodů a stavebních dílů, jako je například splachovací nádržka.

Pokud je instalační stěna orientovaná do prostoru, může být z jedné strany zavěšené WC, zatímco z druhé strany lze namontovat umyvadlo. Příjemným vedlejším efektem těchto konstrukcí jsou vzniklé odkládací plochy a niky, které lze využít například k instalaci lehkých polic.

Příjemné klima 

Koupelna (i WC) v rodinném domě by měly mít přirozené větrání oknem. Pokud okno není, pak je nutné instalovat účinný ventilátor odsávající pachy i vodní páru. Důležité je zajistit cirkulaci vzduchu v celé koupelně, jinak se prostor koupelny snadno stane živnou půdou pro šíření plísní a bakterií. Zároveň trpí i koupelnový nábytek a další předměty. Aby tomu tak nebylo, doporučuje se zvolit ventilátor s jedním bočním přívodem. Přes hlavní nasávací mřížku je odsáván celý prostor koupelny, na boční přívod je možné napojit přímo záchodovou mísu. Někteří výrobci touto možností napojení na vzduchotechnické potrubí záchodové mísy vybavují. Pokud jsou koupelna a toaleta spojeny, je toto řešení velmi vítané.

Sádrokarton pomůže

Jedním z chytrých a vyzkoušených způsobů rekonstrukcí interiéru je použití sádrokartonových systémů. Pro rekonstrukci koupelny můžete uplatnit sádrokartonové desky (označené zeleně), které jsou impregnované proti vzdušné vlhkosti. Avšak pozor na odstřikovanou vodu – desku je nutné ošetřit před aplikací keramického obkladu hydroizolační stěrkou (nad vanou a ve sprchovém koutě). Zelený sádrokarton by měl také oplášťovat všechny dutiny, ve kterých se vedou trubní rozvody – kanalizace, voda.

Elektřina v mokrém režimu

Platné normy koupelnu rozdělují na několik zón, ve kterých se zásuvky i vypínače instalují podle jasně daných pravidel, například minimální vzdálenost zásuvek od vany a umyvadla a použití proudového chrániče. Pokud rozvod elektřiny předěláváte zcela zásadně (zejména při kompletní změně dispozice koupelny), neobejdete se bez projektu.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv firem a redakce

 

logo MessengerPoslat Messengerem