Z Popelky se koupelna vyklubala do krásy. Už dávno ji neskrýváme za dveřmi v nejzazším koutě domu, spíše se s ní rádi pochlubíme i návštěvám. A pro designéry se prostředí koupelen stalo experimentálním polem, na němž s chutí realizují své nejodvážnější představy.

Právě do koupelny směřují naše první kroky každé ráno. Je nanejvýš důležité mít dostatek soukromí, kde můžeme odpočívat nebo se odreagovat. Právě proto by koupelna měla ztělesňovat veškerý komfort svou velikostí, vybavením i atmosférou. Podle slov designérů budou koupelny budoucnosti  prostorné, jednoduché a omezené na to podstatné. Ovšem technicky na úrovni. Obzvláště perspektivní bude užití multimédií jako plochých obrazovek, hi-fi systémů a televize.

Uživatelské limity

Vana Kalí Metal (Blu Bleu), design Antonio Bullo, materiál Ice Lucite, možno i s hydromasážním systémem, orientační cena od 175 000 do 394 000 KčKoupelna není nijak striktně svázána s ergonomickými pravidly. Normy počítají s výškou prkénka klozetu kolem 40 centimetrů. Pro osoby méně mobilní, ale také hodně vysoké se doporučuje výška 45 až 50 centimetrů. To bez problémů zvládnou předstěnové systémy, které dovolují instalaci podle potřeby. Pravidla o umístění jednotlivých zařizovacích předmětů, tedy plánování dispozice, ne­existují. Limitující je jen vyhrazený prostor. Pouze v případě imobilních jedinců je třeba dodržet určité rozměry, aby se například mohli v koupelně pohybovat i na vozíku. Koupelny se zpravidla předělávají dvakrát až třikrát za život.

Trendy se však dost živelně mění a předělání koupelny je finančně náročné, proto zvolte raději nadčasovou eleganci a univerzálně vhodné vybavení pro konkrétní uživatele.

Více článků z rubriky KOUPELNA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Univerzálnost

Vana Royal Round, rozměry 172 x 49 cm, obsah 620 litrů, orientační cena 29 400 Kč (POLYSAN)Pamatujte na tělesné proporce všech, kteří budou koupelnu užívat a stejně tak na nechtěné situace v případě vašich zdravotních omezení či vašich blízkých. Nemáte-li dostatek místa pro vanu i sprchový kout, dejte přednost prostornějšímu (aspoň 90 cm) širokému bezbariérovému koutu. Nejenže esteticky lépe vypadá, ale zapuštěná vanička či vhodně upravený povrch podlahy je příjemnější pro samotný vstup i výstup.

Neumíte-li si představit koupelnu bez vany, sáhněte po takové, která je nejen krásná, ale také pohodlná a bezpečná. Čím horší mobilita, tím nižší vana (hloubka asi 37 cm), může být i mírně zapuštěná a pomoci může i ta, která bude mít profilované sedátko, z něhož se bude lépe vstávat. Rozhodně nemá smysl stavět  ve dvaceti koupelnu na důchod, ale rozumné  řešit ji tak, aby byla co nejdelší dobu bezproblémová.

Praktická čísla

Před vanou, umyvadlem, ale i klozetem potřebujete aspoň 75 cm.

Vzdálenost mezi jednotlivými sanitárními předměty by neměla být menší než 25 cm.

Mezi umyvadlem a zdí má být prostor 25 cm.
Pro pohodlné umytí potřebujete šířku umyvadla i sprchového koutu 90 cm.
Hloubka vany pro mobilně méně zdatného jedince
by měla být 37 cm.
Manipulační plocha před pračkou by neměla být
menší než 90 cm.
Hloubka prostoru s klozetem 120 až 135 cm. Výška prkénka klozetové mísy se pohybuje podle potřeby od 40 do 50 cm.
Platná norma diktuje ponechat mezi umyvadlem a klozetem vzdálenost dva metry, protože z klozetové mísy se mohou šířit choroboplodné zárodky. Navíc ČSN 73 43 01 Obytné budovy (stále platná norma) uvádí, že umisťování záchodové mísy do koupelny se připouští pouze u malých bytů.

text: Lenka Saulichová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem