Bydlet v souladu s moderními trendy neznamená jen pořídit si designovou sedačku, ale také udržet si doma čisté a hygienické prostředí bez přehnané dřiny. Pohodlnou cestičku k tomuto cíli vám dokonale „umete" centrální vysavač.

Zbavovat obytné prostory nečistot je nutné, protože roste počet alergií a stav ovzduší ve městech má také řadu negativních vlivů na vnitřní prostředí v domech. Jednou z nejzáludnějších nečistot, s jakými se v domácnostech můžeme setkat, je prach. Vyskytují se v něm jak škodlivé anorganické látky, tak mikroorganismy, které ohrožují zdraví obyvatel domu. Prach přitom dokáže proniknout téměř všude.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Speciální nástavce zbaví nábytek prachu šetrně a hlavně účinně (BEAM).Od prostého utírání prachu nebo jeho víření pomocí starých vysavačů technika prošla bouřlivým vývojem a účinnost současných přístrojů vybavených kvalitními filtry se s ještě nedávnými typy nedá srovnat. Hlavní problém vysávání ale ani ty nejnovější vysavače „na šňůře" zcela odstranit nedokázaly - nasátý vzduch se u mobilního vysavače opět vrací do interiéru, a i když je více či méně přefiltrován, nikdy není zcela stoprocentní záruka jeho úplné čistoty. Ani ta nejdokonalejší filtrace totiž není stoprocentní. Důsledkem tohoto principu je navíc další víření prachu, který se po skončení úklidu znovu usazuje. Řešení ale existuje, a přináší navíc i usnadnění práce při vlastním vy­sávání. Jsou jím centrální vysavače.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Jednoduše a racionálně

Zcela nový typ agregátu s názvem ZCV 875, nejtišší z řady Oxygen, LCD displej, samočisticí filtr GORE-TEX (ELECTROLUX).Centrální vysavač oproti tradičnému mobilnímu přístroji celý pracovní postup zjednodušuje a zrychluje. V domě nebo bytě je instalována sací jednotka, k níž je vedeno z několika bodů potrubí. Důležité je, aby vnitřní povrch potrubí byl naprosto hladký a neusazovaly se na něm ne­čistoty. Osvědčeným materiálem je antistatické PVC.

Na pevně instalovaný rozvod potrubí navazují vysavačové zásuvky v jednotlivých místnostech, k nim se při vysávání připojuje mobilní hadice. Po připojení ha­dice se zapne odsávání, centrální jednotka vzduch filtruje a odvádí mimo obyt­ný prostor.

Oproti klasickým vysavačům mají současné centrální vysavače až čtyřnásobnou účinnost a jejich filtry dokáží zachytit téměř stoprocentně částice do velikosti 0,1 mikronu.

Několik zásuvek pro celý dům

Počet zásuvek nemusí být nijak veliký - pro rodinný dům stačí pět až šest takových bodů. Připojovaná hadice má délku až deset metrů, tento oproti klasickým vysavačům podstatně větší záběr si systém může dovolit díky většímu výkonu sací jednotky. Maximální doporučená plocha k vysávání z jednoho bodu je přitom 50 až 70 čtverečních metrů. Důležité je ale rozvážit, kde budou zásuvky umístěny, aby se až po instalaci systému neukázalo, že jsou některé části domu nedostupné. Proto je vhodné o aplikaci systému uvažovat již ve fázi projektové přípravy.

Praktický nástavec k hadici centrálního vysavače elegantně vyřeší problém jak zbavit žaluzie prachu (NEWAG).Zásuvky se umísťují v obytných prostorech asi 30 až 50 centimetrů nad podlahu, výhodné je také umístění v chodbách a v blízkosti dveří. Vysávání se spustí díky dálkovému ovládání v momentě připojení hadice, nebo ručně prostřednictvím vypína­če přímo na hadici. K příslušenství moderních centrálních vysavačů patří široký sortiment nástavců, jako jsou turbokartáče na čalouněný nábytek, nástavce na žaluzie ne­bo separátory umožňující vysávání velkých mechanických nečistot bez hrozby poškození filtračního systému.

Některé systémy centrálního vysávání ne­zůstávají jen u zásuvek pro připojení ha­dice. V prostorách, kde se předpokládá častější produkce nečistot, jako jsou na­příklad pracovní plochy kuchyňských linek, se umísťují štěrbinové zásuvky, kte­ré se po ručním zapnutí postarají o rych­lé odsátí nežádoucích nečistot.

Novikou na trhu je automatický šuplík, po jehož vytažení se samočinně zapne odsávání, takže do něj stačí smést drobečky (ELECTROLUX).Voda není pro vysavač problém

Možnosti centrálních vysavačů nezůstávají pouze u standardního vysávání nečistot - systémy si poradí i s vodou. Rozlišují se dva typy podle principu fungování. Vysavače s tzv. suchým sáním mají zabudován separátor, který brání nasáté vodě, aby se dostala do sací jednotky, systém s mokrým sáním bez separátoru má sací jednotku uzpůsobenou pro vstup a shromažďování vysáté vody, která je po skončení vysávání odvedena do kanalizace.

Centrální vysavače tak pomohou vyřešit nejen drobné nehody v kuchyni, ale i případný problém s vodou vypuštěnou z po­škozené pračky apod. Také pro případ, že se potrubí ucpe nějakým předmětem, je možné s pomocí většího množství vo­dy překážku uvolnit.

Více článků z rubriky INTERIÉRY najdete na www.dumabyt.cz.

Údržba a cena vysavače

Práci vám usnadní sada kartáčů s LED Light Technology, vysávací hubice Aspira a další šikovné pomůcky (BEAM).Při rozhodování mezi klasickým a centrální typem vysávání někdy hraje negativní roli obava z přílišné náročnosti instalace centrálního zařízení. Ani to ale nemusí být problém. Centrální sací jednotky nejsou příliš náročné na prostor, a pokud není možné jejich umístění v předem určené technické místnosti, lze je provozovat např. na balkoně nebo ve vestavěné skříni. Také potrubí pro odsávání není nutné při dodatečné instalaci složitě zasekávat do stávajících zdí, je možné je např. vést v lištách u stěn nad podlahou. Zařízení, jako je centrální vysavač, sice klade určité nároky na údržbu, vzhledem k účelnosti zařízení ale nejsou nijak přehnané.

Univerzální hubice Aspira si poradí s každým povrchem (BEAM).U vysavačů s vyměnitelnými filtry je zapotřebí jejich pravidelná výměna (jednou až dvakrát do roka). U stálých filtrů je třeba zajistit jejich čištění - látkové nebo propylenové filtry je třeba pravidelně vyjímat a propláchnout vodou nebo vy­prat v pračce. Novinkou jsou zcela bez­údržbové filtry GORE-TEX v kombinaci s cyklonovou separací.

Pokud jde o cenu centrálních vysavačů, za­číná kolem třiceti tisíc korun. Při dodatečné instalaci je také nutné počítat s náklady na všechny potřebné úpravy. Životnost těch­to zařízení je ale vyšší než u klasických vysavačů, které přitom zdaleka neposkytují takový komfort ani účinnost.

text: David Daniel, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem