Zapomeňte na jazýčkové kuchyňské váhy našich babiček i mechanické váhy s číslicovým ciferníkem. Současné digitální váhy jsou nejen menší, takže v kuchyni nepřekážejí, ale i přesnější a díky elektronické „inteligenci" pomáhají diabetikům a kardiakům kontrolovat optimální příjem živin, vitaminů a léků...

Mosazná závažíčka vytlačily koncem dvacátého století mechanické váhy s rafičkou a velkým kulatým číselníkem nebo s okénkem se zvětšovacím sklem, za nímž se číslice kilogramů ukazují jako apoštolové na orloji. Váží s přesností 10 gramů to, co vložíte do obvykle plastové vaničky či nerezové misky nahoře. Většina z nich umožňuje i tzv. součtové vážení - první ingredienci po zvážení vynulujete a můžete vážit další do misky přidávanou složku. Dělicí čárky na stupnici umožňují odečítat „deka", aby zkušená hospodyňka nepokazila budoucí dortovou specialitu nebo pizzu. Na běžné vaření to stačí, ale horší je to s diabetiky, kteří kvůli zdraví potřebují vážit s přesností na pouhé gramy.

Když rozhodují gramy

I analogové váhy s ručičkou mohou být přesné – rustikální Leopold umožňuje na velkém ciferníku odečítat po dekagramech, cena 900 Kč (Leopold).Elektronické digitální váhy, které vládnou současnému trhu, jsou rok od roku „inteligentnější", ačkoliv jejich cena stejně jako u každé jiné elektroniky drasticky klesá. Nejnověji už disponují elektronickou pamětí s databází nutričních hodnot pro stovky nejběžnějších potravin. Vybrat si můžete stolní nebo i nástěnné provedení, výrobci „bílé techniky" už je ale montují i do mikrovlnek, nebo jako vestavné moduly mezi varné zóny.

Řekni mi barvu číslic...

Levnější digitální váhy s červeně svítícími číslicemi (tzv. LED diodami) vystačí s tužkovým článkem 1,5 V nebo s plochou 9V baterií na dva až tři tisíce vážení. Dražší typy s velkými černými číslicemi, zobrazovanými pomocí tekutých krystalů LCD, vykazují ještě menší spotřebu energie. Knoflíková lithiová baterie, s níž je koupíte, vystačí podle testů také až na neuvěřitelných sto tisíc vážení. Ve čtyřčlenné domácnosti, kde se hodně vaří, ji bude třeba vyměnit nejdříve za deset let!

Prakticky všechny digitální váhy se na našem trhu pohybují v cenovém rozpětí od 600 do 2000 Kč.Do jednoho kilogramu váží s přesností jednoho gramu (téměř jako v laboratořích), nad kilogram pak s přesností plus minus 5 gramů. V konkurenčním boji se výrobci předhánějí ohromujícím desig­nem, skleněnými miskami, nerezovými vaničkami, na okouzlujících kreacích pracují designérská studia. Položenou prázdnou misku či talíř zváží, ale po stisknutí nulovacího tlačítka „táru" odečtou a ukážou hmotnost právě jen toho, co jste na ni položili.

Některé modely se sklem a nerezovými prvky se podařilo zdokonalit do krajnosti - například mají podobu raménka z ušlechtilého kovu s podsvíceným displejem v patě, do kterého je letmo vetknuta skleněná miska. Některé výrobky (a nemusí to být ty nejdražší) vylepšují komunikaci) s uživatelem i zvukově: buď ve zvoleném jazyku syntezátorem na čipu a malým reproduktorem hlásí přímo váhu v gramech, nebo pípáním upozorňují, že hmotnost nasypávaného produktu se blíží předem „naprogramované" hodnotě. A celý ten zázrak i s „věčnou" baterií můžete jednoduše strčit mezi nádobí do myčky...

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Mohou ukazovat i čas, teplotu a vlhkost prostředí

Sklopná nástěnná váha MW 911 v designu Porsche z kartáčovaného aluminia váží do 2 kg, funkce tara, integrované hodiny a minutka, cena 4 990 Kč (Siemens).Prakticky všechny digitální váhy se na našem trhu pohybují v cenovém rozpětí od 600 do 2000 Kč a nabízejí vážení do 2 nebo do 5 kg s přesností po 1 nebo 2 gramech. Některé se zapnou automaticky položením potraviny či misky, všechny se ale bez další akce obvykle po 5 minutách vypínají. Všechny mají nulovací (tárovací) tlačítko, takže umožňují v krocích přivažování dalších složek. A nemusí jít jen o sypké či kusové materiály - ve vyšších miskách lze odměřovat i mléko nebo vodu a displej pak uvádí nikoliv gramy a kilogramy, ale mililitry (ml). Proti přetížení (nad 2 nebo 5 kg) jsou obvykle chráněny zablokováním snímače a na displeji se zobrazí „Error".

Některé váhy využívají velkých číslic na podsvíceném displeji i k dalším praktickým funkcím - zobrazují reálný čas jako hodiny, v roli minutky signalizují časové intervaly do 60 minut, pokud jsou vybaveny elektronickým vlhkoměrem a teploměrem, ukazují okamžitou teplotu a vlhkost vzduchu v okolí.

Chytré váhy pomáhají zdraví

Sportovci a modelky bojující s každým zbytečným gramem tuku, diabetici, kardiaci a lidé, kterým lékaři doporučili speciální výživové programy, najdou skvělého pomocníka v dražších digitálních váhách s měřením a výpočtem nutričních hodnot. Příkladem jsou malé kruhové váhy Goddes Simpli-fit (hmotnost jen 0,55 kg) s podsvíceným LCD displejem na přehledném panelu, připomínajícím barevnými tlačítkovými sadami spíše klávesnici notebooku.

Rozměrem malá kuchyňská váha Scale Control 2000 s vážením do 2 kg a průhlednou mísou, sloužící mimo vážení jako ochranný kryt, na 4 AA články, cena 1 238 Kč (Krups).V paměti mají uloženu databázi 7 základních hodnot pro 999 nejrozšířenějších potravin: kalorickou hodnotu, obsah sodíku, bílkovin, tuků, sacharidů, cholesterolu a vlákniny. Při postupném přidávání potravin na misku váha načítá tyto hodnoty a konečný součet by neměl překročit doporučované dávky.

Lékaři doporučují nemocným a obézním osobám zejména diabetickou váhu Dr. Hausera, která má v paměti 970 druhů potravin. Po umístění potraviny na váhu a zadání příslušného kódu (kódy potravin jsou uvedeny v tabulce, která je součástí výrobku) váha vypočítá kalorickou hodnotu, obsah soli, proteinů, uhlohydrátů, tuků a vlákniny, uloží údaje do paměti a postupně načítá. Nejlevněji to zatím umí inteligentní váha Soehnle Food Kontrol Plus, která registruje i balastní látky, komunikuje s uživatelem bezdrátově přes oddělený displej s klávesnicí až do vzdálenosti 5 m od vlastní váhy. Škoda že názvy potravin zná zatím jen v němčině a francouzštině.

text: Jan Tůma, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem