Kuchyňské sporáky na pevná paliva zažívají renesanci. V posledních desetiletích nám výborně sloužily na chalupách, ale pomalu pronikají i do rodinných domů.

Význam, jaký zděné pece a sporáky zaujímaly pro život našich předků, se odrážel také ve vážnosti, jaké se kamnářští mistři těšili. Po únoru 1948 se však kamnáři jako živnostníci ocitají na černé listině. Také zděná kamna upadají v nemilost. Většina obyvatel tehdy toužila po ústředním topení a štípání dřeva a roztápění litinové plotny patřilo pouze k výstřelkům nenapravitelných romantiků, chalupářů a uprchlíků z měst. Z kamnářů se stali meloucháři, kteří své řemeslo provozovali načerno ve svém volném ča­se, což mělo za následek pozvolný zánik ře­mesla. V současné době se však kamnářské řemeslo opět slibně rozvíjí a staří kam­náři vychovávají své nástupce.

TUV z kachlů? Žádný problém

Kamna TP 9107 na pevná paliva, cena od 13 900 Kč (KVS MORAVIA).V klasických sporácích býval nainstalován kamnovec, nádoba, v níž se permanentně hřála voda pro běžný provoz domácnosti. Již od dvacátých let minulého století se do mnoha sporáků instalovaly takzvané kotvy, což byly vložky pro ohřev topného mé­dia. Teplo se pak rozvádělo do radiátorů v dalších místnostech domu, nebo slou­žilo k ohřevu bojleru s TUV.

Výrobci na to však nezapomněli. Před pěti lety byl na pražském veletrhu ForArch před­staven kuchyňský sporák s teplovodním výměníkem, který může kromě obvyklého vaření a pečení sloužit i jako ústřední vytápění o výkonu 16 až 18 kW a který může být napojen jak na dosavadní topný okruh, tak se může stát alternativním zdrojem tepla. Existují však i další typy těchto sporáků, které je možno za pomoci přídavného zařízení použít jak pro kuchyni, tak pro vytápění vedlejších prostor.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Přenosný kuchyňský sporák

Kachlový sporák Country, cena 34 990 Kč (KAMNÁŘSTVÍ PEŠEK).Zděný kachlový sporák nebo pec dnes nachází své místo nejenom v historických venkovských stavbách a chalupách, ale také v rodinných domech. A nemusí být umístěn přímo v kuchyni, ale například v chodbě, v jídelně či obývacím pokoji. Tam slouží jako zajímavý solitér a čeká na svou příležitost. Ta může nastat v případě, že se venku ochladí, a kamna pak vytopí celý dům - nebo když dostanete chuť na pořádné pečené kuře, husu či buchty. A pokud si na zděnou kachlovou pec netroufáte nebo pro ni nemáte vhodný prostor, pořiďte si přenosný kuchyňský sporák, který nezabere mnoho místa a jeho pořízení nestojí tolik peněz.

Moderní design sporáků

Zděný kachlový sporák nebo pec dnes nachází své místo nejenom v historických venkovských stavbách a chalupách...Nikdo neví, jak se budou vyvíjet ceny plynu a elektrické energie, ale už dnes je zřejmé, že snižovat se nebudou. Proto kuchyňský sporák na dřevo může značně ulehčit v exponované topné sezóně rodinnému rozpočtu. Také v případě na­plnění krizových situací (výpadek elektřiny či plynu) může být rodina v klidu, protože sporák jim zajistí základní po­třeby pro život v domě: teplo, možnost vaření a ohřev vody. Moderní design ně­kterých sporáků umožňuje integrovat spotřebič na pevná paliva do kuchyňské linky a interiérů i těch nejmodernějších rodinných domků.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem