Předsíň nebo zádveří jsou vstupní bránou do bytu. Přivítají nás a mají navozovat atmosféru útulného domova. Proto by neměly být pouze praktickým skladištěm bot a kabátů, ale i pohodlným prostorem, ze kterého budeme s dobrou náladou odcházet a s chutí se do něj vracet.

Je trošku paradoxní, že zařizování předsíně věnuje mnoho lidí menší pozornost než například obývacímu pokoji či kuchyni. Přitom jde o místnost, která zásadně ovlivňuje kvalitu bydlení prakticky každý den.

Správná velikost

Předsíň je kritické místo domácnosti. Nelze se jí vyhnout při odchodu ani příchodu a leckdy ji využívá více lidí najednou. To znamená, že máte-li možnost ovlivnit velikost předsíně, na místě rozhodně nešetřete. Do předsíně se musí vejít botník, dostatek věšáků či skříň na kabáty, zrcadlo, lavice či židle, na kterou si můžete při obouvání sednout, a ještě by mělo zbýt místo na pohodlný průchod, obouvání a oblékání a odkládání větších zavazadel, někdy i kočárku. Minimální šířka předsíně by měla být 170 cm, jakkoliv normy požadují jen 110 cm.

Společnost Hornbach nabízí skříňové sestavy z bílého lamina, které lze vestavět do zdi a použít jak v předsíni, tak v ložnici. Řešení bez dveří je na první pohled přehledné a působí útulně

Odolná podlaha

Předsíň je provozně snad nejvíce namáhaná místnost v domácnosti. Je proto důležité, aby se dala snadno udržovat a aby umožnila oddělit od sebe špinavou a čistou zónu. Většina z nás se zde přezouvá do domácí obuvi, přinejmenším v zimní sezoně. Architektka funkčních interiérů Eva Lövenhöferová doporučuje klientům podlahy, které nemají jednolitou barvu, protože na nich je nejvíce vidět špína. Pokud je v zimě mokro, je vhodné použít alespoň do předsíně podlahové topení, abyste nemuseli řešit vytírání mokré podlahy. Pouze dlažba a betonová stěrka nemají s vlhkostí problém, ostatní druhy podlah se budou spíš ničit. Luxusní vzhled dodá předsíni také mramorová podlaha.

K předsíňové sestavě Sofie v oblíbené bílodubové kombinaci lze kromě těchto prvků pořídit ještě různě veliké komody ve stejném dekoru (ASKO-NÁBYTEK)

Také se podívejte: Praktická předsíň: Vítejte doma!

Botník a rohožka

Zařízení této předsíně odpovídá potřebám pětičlenné rodiny s malými dětmi – počet věšáků je přímo úměrný počtu členů domácnosti a jejich výšce (Studio Evalofa)Nejdůležitějším kusem nábytku v předsíni je botník. Jeho velikost se odvíjí od počtu členů v domácnosti a párů bot. Každý pár bot by měl mít své vlastní místo. Vybírejte botník z omyvatelných materiálů, které vydrží každodenní namáhání.

Na dočasné odkládání bot lze využít plastový odkapávač na boty, kam odložíte pouze aktuálně nošenou obuv, zatímco ostatní páry jsou uloženy v botníku. Zejména v zimě je tento systém velice užitečný, protože nebudete do botníku ukládat špinavou a zmáčenou obuv. V předsíni zcela jistě nezapomeňte na rohožku, kde si očistíte obuv od hrubých nečistot. Dnes jsou již na trhu různé materiály a designy rohožek, které mohou udělat na příchozí příznivý dojem hned u vstupu do domu.

Věšáky, skříně, zásuvky

Myslete i na dostatek háčků na bundy a kabáty, umístěných v různých výškách podle ergonomie obyvatel domu. V předsíni by proto neměl chybět ani věšák nebo věšáková stěna. Větší předsíň je dobré vybavit skříní na svršky. Skříň by měla pojmout minimálně jeden kus oblečení od každého člena domácnosti a počítejte i s rezervou.

Všichni máme (obzvláště dámy) šátky, šály, čepice, rukavice a jiné drobnosti, které si v předsíni oblékáme. Je ideální, pokud každý člen domácnosti má svou zásuvku na takové drobnosti. Další vhodné předsíňové prostory se hodí na ukládání pomůcek na čištění bot a maličkosti, které (zejména pánové) vysypají z kapes, když přijdou domů.

Nezapomeňte ani na prostor na přehledné odkládání klíčů. Je na vás, zda je raději uvidíte zavěšené na háčcích, nebo ukryté v některé z přihrádek.

Vestavěné skříně s posuvnými dveřmi se dodávají na míru a vzhledem k nepřeberné nabídce materiálů a provedení jsou univerzálním řešením do každé předsíně. Vlevo skříň s matně antracitovým korpusem, dveře s lesklou akrylovou fólií v odstínu cappuccino (Trachea)

Veliké zrcadlo

Nejen dámy uvítají v předsíni zrcadlo. Je vhodné jej umístit tak, abyste se v něm viděli při odchodu z domu již obutí, a přitom nezasahovali do čisté zóny. Zrcadlo však neplní pouze praktickou funkci. Opticky zvětšuje prostor a může se stát i skvělým dekorativním doplňkem. Zrcadla volte spíš větší, aby se v něm viděly i malé děti. V malých předsíních se často umisťují přímo na dveře skříní na kabáty nebo botníků.

Tip pro vás: Zařizujeme s designérkou: předsíně a chodby

Dostatečné osvětlení

V rodinných domech může mít i předsíň denní světlo díky oknu, nicméně bez umělého osvětlení se stejně neobejdete. Osvětlení může být buď klasické stropní, nebo můžete využít LED pásky jako dekorativní světelné lišty na podhledech, na nábytku nebo uvnitř něj, nebo jako osvětlení zrcadla.

Z pohledu odborníka

Radí: Ing. Eva Lövenhöferová, architektka funkčních interiérů

Barevná obkladová deska doplňuje praktické členění předsíňové stěny. Nábytek působí vzdušně a přitom obsahuje dostatek úložných prostor (Studio Evalofa)▪ Udělejte si v předsíni útulno. Použijte obrázky, designové háčky na klíče, dřevěný obklad či tapetu na stěnu (ta bude zároveň účelná a nebudete mít okopané a odřené zdi). Pokud máte prostor malý, použijte velká zrcadla, aby vám místnost zvětšila. Styl předsíně už má napovídat tomu, jak bude vypadat i zbytek bytu. Jde o použité barvy, styl tapet, druh použitého dřeva, úchytky na skříních i osvětlení. Pokud máte dostatečnou plochu, můžete zde umístit i lavici nebo křesílko na sednutí při přezouvání. Oboje vám prostor zútulní.

▪ Žijeme v podnebí, kde jsou velmi různé teploty v létě v zimě. Je proto velmi vhodné oddělit předsíň nebo zádveří od haly nebo chodby, která propojuje zbytek domu. Nestane se vám tak, že teplo zbytečně uteče při každém otevření vstupních dveří. Zvlášť důležité je to v současné době stavby pasivních nebo nízkoenergetických domů. Se stavbou bez odděleného zádveří jsem se setkala při realizaci domu na Šumavě ve Frymburku. Naštěstí jsme vše odchytili včas a majitelé ještě stačili změnit projekt


Text: Lukáš Benzl, Markéta Klocová, foto: Kristýna Lišková a archiv

logo MessengerPoslat Messengerem