Pokud jste majiteli starší koupelny a její vybavení a vzhled vám už nevyhovují, čeká vás zřejmě ne zcela lehký úkol, rekonstrukce. Funkční koupelna má ale svá pravidla.

Asi nejdříve si většina z nás pokládá otázku, v jakém stylu by nová koupelna měla být, jaký design vybavení zvolit a jaké vybrat obklady a dlažbu. Důležité je nepřekombinovat vybavení. jako ideální varianta se proto nabízí možnost vybrat výrobky od jedné značky a z jedné série, které jsou vždy sestaveny tak, aby k sobě vše perfektně ladilo.

Obklady a dlažbu pak vybírejte podle vybavení, ale také podle velikosti vaší koupelny. Majitelé menší koupelny by měli sáhnout po světlejších barvách, které ji opticky zvětší. Obklady pokud možno nevybírejte jen na základě tištěného katalogu nebo na internetu, ale je dobré prohlédnout si je naživo. Na obrázku nikdy nevyniknou struktury a barvy mohou být zkreslené. Abyste si uměli vše dobře představit, můžete si nechat zpracovat vizualizaci nové koupelny, kde uvidíte výsledný vzhled a můžete případně vše přehodnotit ještě před začátkem rekonstrukce.

JIKA Cubito Pure je pevná stěna pro sprchový kout se dvěma vzpěrami. Tvoří ji bezpečnostní sklo tloušťky 8 mm s povrchovou úpravou Jika Perla Glass pro snadnou údržbu (JIKA)

Pravidla velké koupelny

Pokud se řadíte ke stavebníkům, kteří mají možnost věnovat koupelně velkorysý prostor, mohlo by se vám hodit pár rad, jak přednosti velké koupelny co nejlépe zužitkovat. „Velká koupelna vyžaduje větší odvahu, protože je to prostor pro hru, kombinování materiálů i barev,“ říká architektka Kamila Douděrová z ateliéru Kamidesign.

Větší koupelna vyžaduje jiný styl uvažování než malá. Vyvarujte se nejčastější chyby při zařizování, kdy je vybavení rozmístěno po obvodu místnosti a uprostřed vzniká prázdná zóna velká jako taneční parket. Koupelna potom vypadá neútulně a promarníte tak její potenciál.

O číslo větší

Na rozdíl od panelákových koupelen máte u větších prostor možnost zařídit je předměty ve větším měřítku, například velkou solitérní vanou nebo širokým umyvadlem. Volte zajímavé solitéry, například ty, které vybíhají do prostoru. Dodáte tak koupelně punc luxusu.

Zónování prostoru

Umyvadlová a odkládací deska s možností úpravy na míru v dekoru Nebraska se dvěma umyvadly JOY. Deska a doplňkové skříňky mohou být umístěné ve výklenku, kde působí odlehčeným a vzdušným dojmem (DŘEVOJAS)U větších prostorů si můžete dovolit rozdělit plochu na jednotlivé části podle logiky tak, abyste si co nejvíce zpříjemnili každodenní užívání. vycházejte z části, která bude nejvíce frekventovaná, tedy ze zóny s umyvadlem. To by mělo být umístěno tak, aby k němu byl volný přístup a aby před ním byl zachován minimální dostatečný prostor v šířce 90 cm a o hloubce 65 cm. Můžete zvolit i dvojumyvadlo. Podle umyvadla dále vybírejte design ostatních prvků v koupelně.

Při zónování počítejte i s prostorem pro technické zázemí (pokud se nenachází jinde v bytě). Nejlépe v podobě velkých vestavných skříní s posuvnými dveřmi, za kterými lze umístit pračku, kotel a další vybavení. Dveře lze výtvarně podtrhnout motivem ladícím k obkladům.

Čtěte také: Koupelna se točí kolem umyvadla: Na co se zaměřit při jeho výběru?

Nešetřete na vybavení

V uceleném setu Ravak Puri z dílny designéra Kryštofa Nosála najdete dva druhy umyvadlových baterií, termostatickou sprchovou baterii (na obrázku) a vanovou baterii (RAVAK)Zařizování větší koupelny s sebou logicky nese větší náklady, ale myslete na to, že se jedná o investici na desítky let dopředu. Nešetřete tedy a dopřejte si vše, co vám pobyt v koupelně zpříjemní. Máte-li prostor, pořiďte si bidet nebo bidetovou spršku či pisoár. Musíte s nimi ale počítat už při hrubé stavbě při přípravách pro přívod teplé a studené vody.

Do větších koupelen si budete pravděpodobně vybírat i větší vanu, určitě investujte i do samostatného sprchového koutu. Pravděpodobně jej budete ke každodenní rychlé očistě využívat častěji než vanu. V současnosti se těší oblibě sprchové kouty „walk in“, které tvoří bezbariérový vstup a pevná zástěna z kaleného skla o tloušťce 8–10 mm (bez vstupních dveří).

Čleňte osvětlení

Zapomeňte na jedno centrální světlo. Velká koupelna vyžaduje osvětlení jednotlivých částí. „Zvlášť navrhuji přisvícení zrcadla nad umyvadlem, zvlášť nad relaxační zónou, zvlášť centrální stropní osvětlení a zvlášť designové přisvícení nik, které jsou také zajímavým prvkem luxusních větších koupelen. Práce se sádrokartonem nahrazuje mnohdy nábytek nebo police,“ radí designérka.

Elektroinstalace v koupelně

Řada domovní elektroinstalace ELEGANT nabízí i přístroje s krytím IP 44, které lze použít ve vlhkých prostorách (garáže, koupelny apod.) i ve venkovním prostředí (OBZOR)Koupelna je velmi specifický prostor, ve kterém musí elektroinstalace kvůli bezpečnosti splňovat platnou technickou normu. Je rozdělena na zóny (nad vanou, u umyvadel, sprchový kout atd.) s přesnou specifikací, jaká elektrická zařízení a kam lze montovat. Rozhodující je tzv. krytí, které udává stupeň ochrany proti vodě. Standardně se do koupelen používají zásuvky a vypínače se stupněm krytí IP 20. Pokud ale chcete bezpečí ve své koupelně ještě zvýšit, můžete využít přístroje se stupněm krytí IP 44.

„Krytí IP 44 chrání vypínače a zásuvky proti stékající a stříkající vodě ze všech úhlů,“ říká Marek Beneda, obchodně technický zástupce společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace.

Obklady trochu jinak

„Passé jsou listely obíhající koupelnu kolem dokola. V současnosti se klade spíš důraz na podtržení logiky fungování koupelny, to znamená, že se například barevně akcentuje relaxační část nebo přizdívka u WC,“ říká Kamila Douděrová. „U velkého prostoru se nebojte kombinace více formátů a barev, obecně ale platí, že stěžejní by pro velkou koupelnu měly být velké kalibrované formáty dlažby, kterou je v současnosti moderní používat i na stěny. Velký prostor snese i tmavší barvy, kterými se dá opticky skvěle modelovat.“

Stěny v koupelně nemusí být obloženy jen keramikou, ale nabízí se i netradiční řešení v podobě originálních skleněných fotografických obkladů grafosklo (JAP FUTURE)

Možnosti sprchového koutu

Upřednostňujete-li odlehčený vzhled, vyberte si bezrámovou konstrukci složenou pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo ustavovacích profilů, kterými jsou skla přichycena ke zdi. Moderní ráz a dokonalou funkčnost nabízejí i půlrámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější jsou sprchové kouty rámové, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce. Zvyšuje se tak odolnost proti nešetrnému zacházení.

Můžete volit mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem ve velikosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm nebo využít praktických vlastností sprchových dveří v kombinaci s pevnou stěnou, které vás nijak nelimitují (až 100 x 200 cm). Součástí sprchového koutu se může stát klasická akrylátová vanička, hlubší sedací vanička či naopak exkluzivní mělká vanička z litého mramoru nebo odtokový žlab.

Sprchové kouty a dveře Matrix s posuvným systémem dvoudílných dveří s bezúdržbovými nerezovými ložisky zaručující bezporuchové a tiché otevírání a zavírání (RAVAK)

Pohodlí ve vaně

Při výběru vany dbejte na tvar a rozměry, ale také na materiál. Nejčastěji se nabízejí akrylátové vany a vany ze smaltované oceli. Výhodou akrylátových van jsou dobré tepelněizolační vlastnosti, teplý povrch a snadná údržba. Vany ze smaltované oceli se vyznačují zase prakticky neomezenou životností, jsou odolné proti kyselinám, poškrábání i oděru.


Mohlo by vás také zajímat: Jak vyřešit dveře sprchového koutu

logo MessengerPoslat Messengerem