Stejně jako nemůže být den bez noci, slunce bez měsíce, nemůže být stůl bez židle. Nerozlučný pár, který se musí vzájemně tolerovat a doplňovat podobně jako správná partnerská dvojice.  

Stolování je důležitou součástí našeho života. Nemluvíme jen o jídle jako takovém, ale především o tradici setkávání při běžných i slavnostních příležitostech. Způsob, jakým přistupujeme ke stolování, poukazuje na vyspělost jedince a společnosti. Nejedná se pouze o znalost používání příborů k jednotlivým chodům či orientaci v oblasti vybraného chování. Záleží také na tom, jakou pozici při jídle zaujímáme. Chceme-li působit kultivovaně, měli bychom sedět rovně a vzpřímeně a zároveň působit zcela přirozeně. To nám umožní pouze kvalitní jídelní nábytek.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Rozkládací stůl Al (design Marco Zito, Casamania), rozměr 150/200 x 80 cm, materiál lakovaný hliník a laminát/sklo, cena od 51 680 Kč, EXX.Ve středu zájmu stůl

Při výběru stolu je nutné vzít v úvahu velikost místnosti a počet scházejících se členů rodiny. Podle toho volíme tvar stolu. Nejobvyklejší je obdélníkový jídelní stůl. V případě, že preferujeme intimnější atmosféru, nabízí se kulatý stůl, který je praktický i pro rodiny s malými dětmi. Jestliže jsme vášnivými hostiteli a s oblibou pořádáme větší akce, zvolme rozkládací stůl jakéhokoliv tvaru.

Židle Irony (Calligaris), provedení plast a chrom, cena od 4 672 Kč, CORRECT INTERIOR.Přitom na každého člena bychom měli počítat s místem 60 x 40 cm. Neméně důležitá je výška jídelní desky od podlahy, na níž pak závisí i výška sedáku židle. Proto je praktické volit stůl a židle ze stejné kolekce. Jen tak se vyhneme případným nepříjemným překvapením. Doporučujeme důkladně vyzkoušet, jak se ze židle vstává a usedá, tyto dva pohyby by měly být plynulé bez překážek, a zda máme dostatek volného prostoru pro pohodlné posezení, popřípadě zda nám nepřekážejí nohy stolu.

I na jídelní židli jsou kladeny ergonomické požadavky, které diktují výšku sedáku pro dospělého jedince nejméně 45 cm od země a šířku a hloubku sedáku 40 x 40 cm. Do menších prostor jsou ideální prostorově úsporné židle, většinou bez područek. Naopak do větších prostor zvolme robustnější židle působící dominantním dojmem. Dokonce si můžeme dovolit vybrat model s područkami, které jsou prostorově náročnějsí, ale pohodlnější a praktické pro rodiny s dětmi či starší osoby.

PŘI PLÁNOVÁNÍ JÍDELNY

- uvážíme její plochu
- počet členů domácnosti
- jak často budeme pořádat větší posezení a výjimečné akce

Výběr materiálu

Výškově nastavitelná židle Milano (Biebi), čtvercová základna z chromu, sedák s opěrátkem ze dřeva, cena od 12 800 Kč, DISEMO.Hlavním trendem je návrat k přírodním materiálům nebo odlehčeným dýhovavým formám. Oblíbené jsou také kombinace dřeva a ušlechtilé oceli. Méně obvyklé, přesto oblíbené jsou skleněné desky v dřevěném rámu. Hlavním kritériem výběru materiálu je snadná údržba. U jídelního stolu není třeba experimentovat. Jednoduchý design stolu je vhodné podpořit originálními židlemi. I tady je častější kombinace dřeva a kovu nebo ocelového rámu židle se sedákem a opěradlem z polyetylenového plastu nebo z dýhy. U čalouněných materiálů převládá látka nad kůží. S židlemi je to podobné jako s ženskými šperky. Můžou vyznění interiéru vkusně podpořit nebo lacině shodit. Židle by měly souznít s atmosférou místnosti jak tvarem, tak i barevně.

KDY ZVOLIT BAROVÝ PULT A ŽIDLE?

V případě, že jste omezeni prostorem bytu nebo trávíte minimum času doma, je možné nahradit jídelní stůl barovým pultem a židlemi. Neočekávejte však komfortní sezení. Pro rodiny s dětmi je tato alternativa nevhodná.

Rozkládací stůl Tribeca, rozměr 180/280 x 105 x 75 cm, materiál dřevo, cena 75 130 Kč, židle Brera, čalouněná kůží, cena 11 520 Kč, NATUZZI.Na míru

Kromě široké nabídky českých i zahraničních designérů můžeme uspokojit vlastní požadavky na jídelní nábytek díky stále oblíbené zakázkové výrobě.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ najdete na www.dumabyt.cz.

text: Veronika Motyčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem