Možná jste se už setkali s označením „svítící voda". Trendem v segmentu vodovodních baterií jsou baterie s integrovanou LED diodou. A skutečně svítí - ne sice voda, nýbrž instalovaná součást, která reaguje na teplotu vody.

I v době nejrozvinutějších kuchyňských technologií, kdy na téměř každou činnost existuje přístroj, je nutností každé kuchyňské výbavy kvalitní a praktický dřez a vodovodní baterie. Jejich výběr není jednoduchou záležitostí, neboť nabídka je opravdu bohatá.

LED technologie

Použití LED diod je finančně úsporné a současně ekologické. Produkují více světla, navíc mají delší životnost. LED žárovky jsou malé, rychle se rozsvěcují a neobsahují rtuť.

Páková směšovací baterie FN 050, tlaková, v horní části umístěné LED diody, cena 18 960 Kč, FRANKE.Připomeňme, že podle umístění dělíme baterie na nástěnné a stojánkové. Kromě tohoto základního dělení rozlišujeme baterie tlakové a beztlakové. V obchodech se setkáme i s dělením na pákové, růžicové, bezdotykové a oblíbené termostatické baterie. Praktické jsou dřezové baterie se sprškou.

Stojánková páková baterie 10.153.423.000 (KWC), povrchová úprava chrom, cena 29 977 Kč, HANSA ČESKO.Baterie s vkusem

Kromě typu baterie, který z velké části definuje její vzhled, je vnějšek baterie přizpůsoben bezporuchovému provozu. Pestrá je nabídka tvarů. Ke granitovým dřezům se většinou instalují baterie s granitovým povrchem. Jejich výhodou je snadná údržba, na povrchu nezůstávají mapy od kapek vody. Kovový vzhled baterie sluší naopak nerezovým dřezům. Vnitřní část baterií je z kvalitních materiálů, které snáze odolávají působení vody a jsou zárukou dlouhé životnosti baterie.

Rozdíl mezi kuchyňskou a koupelnovou baterií

Princip fungování kuchyňské i koupelnové baterie je obdobný. Odlišnosti lze spíše vidět. Kuchyňská baterie by měla být na rozdíl od koupelnové multifunkční. Aktuálním trendem jsou teleskopické baterie s výsuvnou sprchou, přepínačem proudu vody a s integrovaným LED osvětlením.

Barevná paleta svítÍcí vody

■ zelená - do 32 °C
■ modrá - 32 až 40 °C
■ růžová/fialková -- 40 až 45 °C
■ červená - nad 45 °

Baterie 12.151.332.000 s LED osvětlením v ovládací páčce (KWC), mechanická výpusť, povrchová úprava chrom, cena 14 992 Kč, HANSA ČESKO.Svítící voda

Téměř všechny typy kuchyňských baterií se dnes vyrábějí i ve verzi s integrovaným LED osvětlením. Jde o hi-tech technologii, která opticky obarví vodu podle její teploty. Baterie se zbarvuje do čtyř odstínů - do 32 °C teče zeleně zbarvená voda, mezi 32 až 40 °C se voda zbarví domodra, v rozmezí 40 až 45 °C dorůžova a tekoucí voda s teplotou nad 45 °C se jakoby obarví červeně.

Pokud se domníváte, že jde o další zbytečný produkt, nedělejte unáhlené závěry. Samozřejmě jde o designový doplněk, bez kterého lze v kuchyni zcela standardně fungovat. A většina výrobců mu nepředpovídá příliš dlouhé ­trvání, ale ozvláštněním kuchyňského interiéru určitě je.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ najdete na www.dumabyt.cz.

text: Veronika Motyčková, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem