Vývoj v oblasti řešení kuchyňských linek dnes jasně určují technologie, zejména výroba vysoce kvalitních a ekologických materiálů a čím dál promyšlenější detaily. Designéři i výrobci se snaží nabídnout kuchyň, která bude maximálně praktická, nadčasová a vydrží léta. Přinášíme inspiraci, co všechno si můžete v moderní kuchyni dopřát.

Nedá se říci, že by současným kuchyním vládl jeden styl. Převažují střízlivé pravoúhlé tvary, hladké plochy, bezúchytkové provedení, ale objevují se i modely, jejichž design má historizující nádech a dokonce lesk zámeckých sídel. Byť jsou vyrobeny z nejmodernějších materiálů, objevují se na nich stylizované úchytky, náznak rámových dvířek, drážkování, intarzie, sloupky či jiné prvky inspirované tradicí ruční výroby.

Linka Antis vyniká matnou vysoce odolnou povrchovou úpravou dvířek zvanou eco cement, která je k nerozeznání od pohledového betonu. K současnému trendu patří i výsuvná digestoř (EUROMOBIL)

V barvách přírody

Bílé kuchyně zůstávají stále „in“, protože jsou univerzální, ale postupně předávají vládu přírodním barvám i materiálům, zejména dřevu a kameni a jejich imitacím, a také odstínům šedé, antracitové a černé. Moderní technologie výroby laminátu umožňují dokonale imitovat prakticky jakýkoliv materiál včetně jeho plastické struktury.

Kromě těchto provedení nyní získávají na oblibě tlumené barevné odstíny vínové, a v letošním roce i modré a zelenkavé barvy. Hladký, vysoce lesklý lak je vystřídán matným povrchem s hedvábným leskem, který vytváří příjemný teplý dojem na pohled i na omak.

Nejluxusnější kuchyně ve stylu glamour se blýskají dvířky nebo jinými prvky z bílého nebo černého skla, ze speciálně upravené nerez oceli, mosazi nebo mědi.

Série Profil zaujme drážkovanými dvířky, která imitují prkna. Také další detaily včetně barev jsou jemně sladěny v retro stylu (SAPHO)

Také si přečtěte: Nejlepší materiály pro vaši kuchyni

Pracovní plocha je subtilnější, ale odolnější

Pracovní plocha se proměňuje, kromě standardní hloubky 60 cm se objevují linky s hloubkou 70 i 80 cm, nebo naopak menší. K již osvědčené nerez oceli a kompaktním materiálům na minerální bázi přibývají nové kompaktní desky na bázi keramiky, kamene a dalších minerálů.

Bývají označovány termínem Solid surface, prodávají se pod různými obchodními názvy (Laminam, Lapitec, Neolith, Krion, Coralux atd.). Při zpracování za vysokého tlaku získají velkou pevnost, tvrdost a odolnost proti opotřebení, vysokým teplotám, různým chemikáliím. Jsou zcela neporézní a voděodolné. Tloušťka desky je dle typu materiálu pouhých 6, 9 nebo 12 mm, linka tak získává subtilnější vzhled.

Velkou výhodou je i to, že umožňují vytvořit pracovní plochu spolu s dřezem a rohovou lištou na míru jako jeden monolit beze spár (podle druhu materiálu až do délky 4,20 metru), včetně nejrůznějších atypických řešení. Takovýto „kus“ vydrží perfektně sloužit desítky let. Moderní kompaktní desky mají vesměs přírodní složení a jsou recyklovatelné.

Kuchyňská linka Silk Touch v odstínu Capuccino v kombinaci s kuchyní Maggio (šedá). Dvířka Silk Touch jsou dokonale hladká, s hedvábně matným leskem a příjemným teplým dotekem (ORESI)

Tipy na praktickou kuchyň

Radí Aleš Klocagave-nabytek.cz

  • Jako nejpraktičtější se jeví tvar kuchyně do U, do L nebo s ostrůvkem, v němž je vše na dosah. Pokud není po celém obvodu dostatek místa na pracovní desku v hloubce 60 cm, nevadí, v zakázkovém truhlářství si můžete nechat vyrobit nábytek přesně na míru. Vyplatí se nechat si zhotovit pracovní desku se zadním zaobleným náběhem k obkladu, usnadní to udržení čistoty v kuchyni.

  • Pohodlí zvyšuje elektrický způsob otvírání výklopů u horních skříněk, nabízený pod názvem Servo Drive. Systém Servo Drive flex umožňuje zase snadné otvírání vestavných chladniček, mrazáků a myček v bezúchytkové kuchyni. Dotykové otvírání spodních zásuvek ale nemusí vyhovovat každému – hodně akčním kuchařům se mohou otevírat i při náhodném dotyku.

Skříňky: více prostoru a pohodlné otevírání

Více prostoru a jeho účelnější využití je další bod zájmu designérů kuchyní. Někteří výrobci snížili sokl a dosáhli výšky spodních skříněk až 80 cm. Preferovány jsou velkoobjemové zásuvky s dotykovým otevíráním a hladkým automatickým dojezdem (systém Servo Drive), které mohou být široké až 180 cm. Zkosená horizontální hrana zásuvky nebo dvířek umožňuje manipulaci bez úchytky.

Některé modely jsou opatřeny speciálním profilováním či horizontálními lemovacími lištami ergonomického tvaru pro snadné otevírání. Namáhavé otevírání horních skříněk usnadňují výklopné mechanismy se speciálním kováním, možný je i elektrický pohon.

Vnitřní vybavení zásuvek a skříněk je pak přímo výzvou k soutěži o nejrafinovanější využití prostoru.

Ergonomicky a esteticky propracovaný hliníkový profil usnadňuje otevírání dvířek a tvoří souvislou horizontální linii (tzv. Linea Retta). Patří k výbavě nové řady kuchyní Oresi

Mohlo by vás zajímat: Kuchyň plánujte od podlahy

Světlo, lehkost, transparentnost

Integrované LED osvětlení přivádí světlo i do hůře přístupných míst a také slouží k vytvoření atmosféry. V horních skříňkách se LED pásky montují na čela poliček, světelná linie pod pracovní deskou zase osvětluje otevřené zásuvky. Někteří výrobci nabízejí LED osvětlení spodních skříněk, které se automaticky rozsvítí, když se panty dají do pohybu, případně nasvětlují páskami také sokly.

Do kuchyní se vracejí prosklené vitríny, v moderním provedení s konstrukcí z tenkých hliníkových profilů nebo jako celoskleněné skříňky s lepenými spoji. Odlehčují vzhled masivních skříňových sestav a rozsvítí krásné sady skleniček či porcelánu. Používá se čiré nebo tónované (tzv. kouřové) sklo ve spojení s černými rámy.

Objevují se i volně stojící solitérní skleněné skříňky s variabilním využitím a rámové kovové konstrukce zavěšené na stěně či pod stropem. Jejich posláním je elegantně ukrýt digestoř, nabídnout další úložné prostory v kuchyni a zachovat odlehčený vzdušný vzhled.

Zavěšená rámová konstrukce z hliníkových profilů, s úložným prostorem (umně ukrývá digestoř), variabilní nástěnný panelový systém s poličkami, výškový modul 80 cm, shrnovací skleněná dvířka – to jsou novinky kuchyně MIA (SCAVOLINI)

Kontakty:
Agave nábytekagave-nabytek.cz
Hanák nábytekhanak-nabytek.cz
Decolanddecoland.cz
Oresikuchyne-oresi.cz
Saphosapho-koupelny.cz/kuchyne
Senesi – koupelny a kuchyněsenesi.cz
SIKO koupelny & kuchyněwww.siko.cz
Stopka nábytekstopka.cz

Text: Jitka Pálková | Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem